دشت دریاسر کجاست؟

دشت دریاسر کجاست؟

دشت دریاسر کجاست؟

حتماً شما هم وقتی صحبت از طبیعت بکر استان مازندران می‌شود؛ نا‌خواسته اسم دشت دریاسر در ذهنتان جرقه می‌زند. گویا این دشت سر سبز و زیبا، گوشه‌ای از بهشت برین است که بر روی زمین فرستاده شده و حتی به اسم بهشت اردیبهشت ایران نیز شهرت دارد. اگر تا به امروز اسمی از این دشت رویایی نشنیده بودید تا پایان این بلاگ همراه ما باشید.

دشت دریاسر از دیدنی‌های شهر تنکابن است که در ارتفاعات دو هزار واقع شده است. در حقیقت دشت دریاسر بین چهارکوه قرار دارد که بلندترین آن کوه الموت در ضلع جنوب غربی است و از غرب به گردنه سیالان، قله‌های خشچال در کنار کندیگان و از شرق به طالقان منتهی می‌شود. در حقیقت دشت دریاسر متصل کننده طبیعت سر سبز به کوه‌های مرتفع و پر از برف است.

دشت دریاسر

 

چطور می‌توانیم به دشت دریاسر برویم؟

پس از رسیدن به شهر تنکابن که یکی از زیبا‌ترین شهر‌های استان مازندران است؛ باید راه جاده دو هزار را در پیش بگیرید. قطعاً زیبایی‌های این مسیر شما را مجذوب خود می‌کند اما به مسیرتان ادامه دهید تا به دو راهی امامزاده قاسم برسید. در اینجا مسیر سمت چپ را انتخاب کنید تا در انتهای آن روستای خوش آب و هوای اسل محله را ببینید. این روستا که بین مردم عادی به نام عسل محله شناخته شده بسیار زیباست اما نام گذاری آن هیچ ارتباطی به عسل خوراکی ندارد و به دلیل تلفظ عامیانه توسط مردم غیر بومی به این نام شناخته شده و نام اصلی آن اِسِل محله است.

اما فکر نکنید مقصد شما همینجا خواهد بود. پس از رسیدن به عسل محله باید یک ساعت و نیم به کوهپیمایی در یک مسیر شیب دار ادامه دهید تا بتوانید بهشت دریاسر را از نزدیک ببینید. شاید به نظرتان راه آن دشوار باشد اما باور کنید ارزشش را دارد. حتی مسیر نیز پر از منظره های بی نظیری است که نفس هر بیننده‌ای را در سینه حبس می‌کند.

 

بهترین زمان دیدار با دریاسر در شهر تنکابن

حقیقاً دشت دریاسر از جمله مکان هایی است که در همه فصل‌های سال زیباست و حتی هر فصلی طرفداران خودش را دارد. اما همان‌طور که میدانید این مکان به بهشت اردیبهشت ایران زمین شهرت دارد. زیرا در این فصل چشمه هایی بر کف زمین جاری می‌شود و در نتیجه این مکان را سر‌سبز‌تر از همیشه نمایان می‌کند. اما دلیلی که دشت دریاسر را تبدیل به بهشت اردیبهشت می‌کند تنها سر سبزی آن نیست بلکه گل‌های زرد زیبایی است که سر تا سر دشت را می‌پوشاند و نمایی محسور کننده به آن می‌دهد.

به همین دلیل، همایش‌های کوهپیمایی  دریاسر در این زمان از سال برگذار می‌شود که مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان قرار گرفته است. البته دریاسر در تابستان همچنان سرسبز و زیباست که روز‌هایی گرم و شب‌هایی سرد دارد. در فصل پاییز نیز این دشت سر سبز رنگ‌های تازه‌ای به خود می‌گیرد و معمولاً پذیرای باران‌های پاییزه است. اما دشت دریاسر پوشیده از برف در زمستان نیز از منظره‌های مورد علاقه بسیاری از کوهنوردان می‌باشد.

 

دریاسر

دلایل محبوبیت دشت دریاسر

باید بگوییم شگفتی‌های این بهشت ایران زمین تمامی ندارد! از دیدن منظره این دشت سر سبز که در جوار کوهی عظیم و پر برف قرار گرفته تا چشمه‌هایی که از دل زمین می‌جوشند و منجر به چمن‌زار و رشد گل‌هایی زیبا در دریاسر می‌شوند. البته به غیر از گل‌های زیبای زردی که در اردیهشت دشت دریاسر را فرش می‌کنند؛ این مکان زیبایی‌های بی‌شمار دیگری نیز دارد. در شب‌هایی که آسمان این منطقه صاف باشد و ابر‌ها جلو دیدتان را نگیرند؛ به دلیل نبود آلودگی‌های نوری در این دشت می‌توانید آسمان پر ستاره را با وضوح و شفافیتی مثال‌زدنی مشاهده کنید. به همین دلیل علاقه‌مندان به نجوم می‌توانند از زیبایی‌های دریاسر لذت دو چندانی ببرند. بعضی از این افراد اظهار کرده‌اند که در دشت دریاسر شاهد عبور شهاب‌ سنگ‌های پر نوری بودند که دشت را برای ثانیه‌ای روشن می‌کرد.

دشت دریاسر

عکس از: رضا رجایی

به دوست داران پاییز نیز این مژده را می‌دهیم که رقص برگ‌های رنگارنگ را در این دشت زیبا را از دست نمی‌دهند. برگ‌های رقصان پاییزی می‌تواند مسیر را برایتان لذت‌بخش‌تر از پیش کند. همان‌طور که در زمستان حضور برف بر دشت فضایی جادویی برایتان به ارمغان می‌آورد.

در انتهای این دشت کلبه‌های جذاب دامپروران این منطقه قابل مشاهده می‌باشد که برای بازدیدکنندگان و عکاسان تبدیل به نقطه قابل توجهی گشته است. شایان ذکر است که به رودخانه که از میان این دشت می‌گذرد نیز اشاره کنیم که طراوت و جذابیت دو چندانی به این مکان بخشیده است. این رودخانه از ارتفاعات سیالات سر چشمه می‌گیرد و از میانه‌ی دریاسر می‌گذرد.

 

دریاسر

عکس از: سینا راد

چگونه سفر به دریاسر را برنامه‌ریزی کنیم؟

اگر به فکر افتادید که برنامه سفر به این مکان زیبا را برنامه‌ریزی کنید باید بگوییم این دشت بی‌نظیر، طبیعت بکری است که اقامتگاه ندارد پس برای برنامه‌ریزی سفر خود باید شب قبل را در هتل‌های شهر تنکابن اقامت کنید یا به فکر کمپینگ در دل طبیعت باشید. می‌توانید هتل‌های این شهر را در اینترنت جست و جو کنید اما اگر به فکر اقامت شبانه در دریاسر هستید توجه داشته باشید که دمای محیط در شب به شدت کاهش پیدا می‌کند. پس لباس‌های گرم و مناسب با شرایط محیط را حتماً در کنار لوازم ضروری و مورد نیازتان حتماً به همراه داشته باشید.

در آخر پیشنهاد می‌کنیم دوربین عکاسی خود را در این سفر حتماً به همراه ببرید، زیرا منظره‌های بی‌نظیری وجود دارد که باید آن را ثبت کنید!

تاکنون به دریاسر تنکابن سفر کرده‌اید؟ از خاطرات و تجربه‌های این سفر در قسمت کامنت برای ما و همراهانمان بگویید.

 

نظرات بازدیدکنندگان