الفبای اصول شب مانی

الفبای اصول شب مانی

الفبای اصول شب مانی

زمانی که سفر‌های کوهنوردی شما رنگ و بوی برنامه‌های چند روزه را به خود می‌گیرد؛ قطعاً به شب مانی در طبیعت بکر و زیبا با برنامه‌ریزی متفاوتی مختص به آن نیاز پیدا می‌کنید. پس قطعاً این اصول یکی از باید‌های مهم در برنامه‌های کوهنوردی محسوب می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید کوچکترین اشتباه در طبیعت می‌تواند منجر به خطر افتادن جانتان شود. اما با رعایت اصول شب مانی در کمپینگ می‌توانید از بروز هر گونه مشکل جلوگیری کنید. پیش از این بلاگ توصیه می‌کنیم نگاهی به بلاگ کمپینگ چیست بیندازید تا اطلاعات کاملی از مفهوم کمپینگ تا لوازم مورد نیازتان برای این فعالیت را در نظر داشته باشید. اما بعد از آن، به همین بلاگ بازگردید تا اصول شب مانی را مانند الفبا یک به یک با هم بررسی کنیم:

 

الف: ایمنی

بسیاری از انسان‌ها برای فرار از استرس و هیاهوی شهر‌ها به طبیعت و شب مانی در سکوت آن پناه می‌برند. اما در کنار این آرامش، باید ایمنی و امنیت کافی داشته باشید. همان‌طور که می‌دانید، طبیعت می‌تواند بسیار پر خطر باشد؛ پس این موارد را برای حفط امنیت خود با دقت بررسی کنید:

 

عدم استفاده از منابع گرمایشی و روشنایی دارای شعله

منبع‌های روشنایی یا گرمایشی که دارای شعله هستند، به دلیل خطراتی همچون گاز گرفتگی یا ایجاد حریق می‌توانند بسیار خطر آفرین باشند. پس سعی کنید کار‌هایی چون آشپزی و پخت و پز را خارج از محیط چادر کوهنوردی خود انجام دهید و برای منبع روشنایی نیز از چراغ‌های LED دار استفاده کنید.

 

امنیت در مقابله با حیوانات

حتماً بررسی کنید که درب چادر بسته باشد تا ناخواسته باعث ورود حیوانات وحشی به داخل چادر نشوید. خصوصاً در مناطقی که حیواناتی مانند مار یا عقرب در آن حضور دارند باید احتیاط بیشتری انجام دهید. پس کفش و لوازم خود را بیرون از چادر نگهداری نکنید و از بسته بودن چادر اطمینان حاصل کنید. البته گذاشتن مقداری توتون در اطراف چادر، مانع نزدیک شدن مار‌ها به محوطه استقرار شما می‌شود.

اما اگر مجبور به گذاشتن لوازمتان در خارج از چادر بودید؛ باید این کار را به نحوی انجام دهید که احتمال ورود به جانوران گزنده به داخل آن به صفر نزدیک باشد. مثلاً کیسه‌خوابتان را ببندید و درون کیسه مخصوص خود قرار دهید، در کوله پشتی خود را محکم ببندید و کفش را در کیسه‌ای محکم نگهداری کنید. البته فراموش نکنید قبل از استفاده، آن‌ها را محکم تکان دهید و از امنیت درون آن‌ها خاطر جمع شوید. 

موارد دیگری نیز وجود دارد که برای امنیت بیشتر در هنگام شب مانی کمپینگ باید آن‌ها را در نظر داشته باشید. از جمله این موارد:

 • دوری از بستر رودخانه‌ها
 • امنیت از ریزش سنگ‌ها و صخره‌ها
 • امنیت در مقابل ریزش بهمن
 • دوری از مسیر گذر ماشین‌ها و لوازم نقلیه

 

ب: بررسی پیش از برنامه

اگر بلاگ برنامه ریزی کوهنوردی را مطالعه کرده باشید حتماً به یاد دارید که اهمیت برنامه‌ریزی پیش از آن تا چه اندازه اهمیت دارد! این بررسی پیش از برنامه کوهنوردی می‌تواند موجب پیشگیری از تمام اتفاقات ناخوشایند یا احتمال خطر در شب مانی کمپینگ شما شود. لیست مواردی که باید چک کنید شامل موارد زیر می‌شود:

 • چک لیست تجهیزات مورد نیاز( می‌توانید این موارد را در بلاگ کمپینگ چیست بررسی کنید)
 • بررسی سلامت و کارآیی لوازم مورد نیاز به خصوص چادر کوهنوردی
 • پیش‌بینی آب و هوای منطقه
 • انتخاب پوشاک مناسب اقلیم
 • انتخاب زمان مورد نیاز برای کمپ زدن و برنامه‌ریزی برای وعده‌های غذایی آن
 • و ...

شما چه مسائل دیگری را بررسی می‌کنید که برایتان مفید بوده است؟ حتماً نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

ت: تناسب انتخاب تجهیزات

این اصل، به تناسب انتخاب تجهیزات با فرد و نوع فعالیت کوهنوردی آن اشاره دارد. هر کجا که این تناسب به هم بخورد، می‌تواند دردسر ساز شود. برای شروع بهتر است محل کمپ زدن و اقلیم آن منطقه را با دقت بررسی کنید. قطعاً انتخاب یک چادر کوهنوردی سفید در مناطق برفی انتخاب هوشمندانه‌ای نیست! همان‌طور که چادر کوهنوردی که برای ارتفاعات بالا طراحی شده و ویژگی‌هایی چون مقاومت در برابر آب و باد، ارتفاع کم و جنس پارچه مستحکم برای طبیعت‌گردی‌های ساده خیلی مناسب نیست و هر چادر کوهنوردی برای شرایط خاص خود طراحی شده است. برای شناخت کامل و یک انتخاب مناسب حتماً نگاهی به بلاگ چادر کوهنوردی سه فصل بیاندازید.

اگر امروزه تبدیل به یکی از طبیعت‌گردان حرفه‌ای شدید یا تجربه چندین بار کمپینگ را داشته باشید؛ دیگر تجربیاتتان  به مرزی رسیده که می‌توانید تجهیزات مورد نیاز خود را به سادگی انتخاب کنید. اما حتماً هر باری که به گذشته و تجربه اولین سفرتان می‌افتید لبخندی بر لبانتان نقش می‌گیرد. حدس می‌زنیم تجربه‌ای عجیب و پر بند و بساطی بوده و لوازمی به همراه داشتید که شاید حتی یک‌بار هم به آن‌ها نیاز پیدا نکردید! البته حضور لوازم اضافه در کمپینگ نسبت به برنامه‌های معمول غیر قابل انکار است! در واقع شب مانی در طبیعت ملزم به داشتن لوازمی چون کیسه‌خواب و زیر‌انداز آن است که نقش مهمی در آسایش شما ایفا می‌کند. اما شما باید مناسب با شرایط محیطی مدل مناسبی برای خود گزینش کنید. فرق بین کیسه‌خواب‌های پر و الیاف را می‌دانید؟ اطلاع دارید کدام مدل برای شما مناسب‌تر است؟ جواب این سوال‌ها خیلی ساده است. کافی است اینجا کلیک کنید.

فراموش نکنید باید در انتخاب لوازم خود دقت فراوانی داشته باشید. شاید بلاگ کوله چینی در این قسمت بتواند به شما کمک شایانی کند، البته در کنار این که به شما کمک می کند حمل راحت تری با کوله پشتی کوهنوردی خود را تجربه کنید.

.

ج: جایابی و استقرار

چادر کوهنوردی خانه شما در دل طبیعت است. همان‌طور که انتخاب محل سکونت در زندگی برای شما حائز اهمیت است؛ جایابی و استقرار چادر کوهنوردی نیز از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود. محلی که برای برپایی چادر خود انتخاب می‌کنید می‌تواند تأثیر بسزایی در ایمنی و آسایش شما داشته باشد.

فاکتور‌های انتخاب یک جایگاه مناسب برای استقرار چادر کوهنوردی و کمپ زدن:

 • محل کمپ زدن از لحاظ مسیر باد، باران و برف
 • توجه به تابش نور آفتاب
 • صاف و خشک بودن زمین زیر چادر کوهنوردی
 • دسترسی به آب
 • دوری از مسیر سیلاب‌ها یا عمق دره‌ها
 • انتخاب محل پاکوب شده و محکم و دوری از انتخاب خاک سست
 • عدم برپایی چادر زیر درختان در هنگام هوای بارانی

 

برای کمپینگ در هوای بارانی باید مسائلی را در نظر داشته باشید. برای مثال جالب است بدانید که در هنگام بارش باران، نباید چادر خود را بر زیر درختان برپا نکنید! درست است که در ابتدا مانع بارش باران می‌شود اما در ادامه با تشکیل قطرات بزرگ‌تر و ریزش آن روی چادر موجب خیس شدن شما می‌شوند! هم چنین بر کف زمین دور چادر شیار هایی بکشید تا آب را به سمتی که می خواهید هدایت و از زیر انداز چادر دور کنید. فراموش نکنید که باید از ضد آب بودن زیر انداز خود اطمینان حاصل کنید.

ز: زیرسازی و برپایی چادر کوهنوردی

انتخاب زیر انداز مناسب نیمی از آسایش شما را به تنهایی تأمین می‌کند. در واقع زیر انداز چادر کوهنوردی مانع جذب رطوبت و انتقال گرمای بدن به زمین سرد می‌شود. البته برای کیسه خواب ها نیز زیر انداز‌هایی طراحی شده است. اما چون بعضی زیر انداز‌ها جاگیر و سنگین هستند؛ برای سهولت جابه جایی می‌توانید از تشک‌های بادی برای زیر انداز کیسه خواب استفاده کنید اما بهتر است مراقب لوازم تیز و برنده در نزدیکی این زیر انداز‌ها باشید!

بعد از پهن کردن زیر انداز، چادر کوهنوردی خود را باز کنید و میله های آن را در جای مناسب خود نصب کنید. توجه داشته باشید که با وارد کردن فشار زیاد موجب آسیب و پارگی چادر کوهنوردی نشوید. اکنون وقت نصب میخ‌ها و محک کردن چادر بر جای خود است. چادر کوهنوردی شما حاضر است!

توصیه می‌کنیم قبل از رفتن به کمپینگ یک بار در منزل چادر کوهنوردی خود را باز و بسته کنید. اگر هنوز در برپایی آن به مشکل بر می‌خورید، کافی است ویدیو آموزشی برپایی سه سوته چادر کوهنوردی را در اینستاگرام سیاه کمان پیدا کنید. آن زمان باز و بسته کردن چادر کوهنوردی شما مانند باز و بسته کردن بند کفشتان، برایتان ساده و پیش پا افتاده به نظر می‌رسد.

 

غ: غلبه بر تاریکی

برخور به تاریکی شب اگر هیچگونه منبع روشنایی نداشته باشید، ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد! پس بهتر است چراغ قوه یا یک چراغ پیشانی همیشه در دسترستان باشد تا زمانی که به منبعی برای روشنایی نیاز داشتید سر در گم نمانید. البته به غیر از آن باید یک چراغ LED برای چادر کوهنوردی خود نیز در نظر بگیرید.

م: مواد غذایی

اگر عشق به آشپزی را درون خود احساس می‌کنید، به شما این نوید را می‌دهیم که قرار است از آشپزی در دل طبیعت لذت غیر قابل وصفی ببرید. اما اگر فکر می‌کنید آشپزی برایتان دشوار است بهتر است به انتخاب وعده‌های غذایی خود از الان فکر کنید! پیش‌بینی کنید که به چند وعده غذایی نیاز پیدا می‌کنید تا در صورت تمایل با خود کنسرو‌های مواد خوراکی مورد نیازتان را به همراه ببرید. بلاگ آشپزی در طبیعت را که به یاد دارید؟

می‌دانید که حضور در طبیعت زیبا اشتهای انسان را باز می‌کند اما فراموش نکنید که تا رسیدن به یک پزشک فاصله زیادی را باید طی کنید، پس از خوردن مواد غذایی که احتمال فاسد شدن دارند، خودداری کنید.

 

ن: نظافت و پاکیزگی

می‌دانید که نظافت یکی از اصول مهم یک زندگی سالم است. زندگی بدون پاکیزگی موجب بیماری و نا‌خوشی شما می‌شود. فرقی نمی‌کند اقامت برای یک شب در دل جنگل در نظرتان است یا زندگی برای یک عمر در خانه‌ی دلخوهتان را پیش رو دارید. در هر صورت باید نظافت و پاکیزگی محیط زندگی خود را همیشه حفظ کنید. پس رعایت این اصل را در اولویت نیاز‌هایتان قرار دهید. برای رعایت این اصل بهتر است این موارد را رعایت کنید:

 • جمع‌آوری زباله‌ها
 • توجه به سلامت آب مصرفی
 • سرویس بهداشتی و زباله‌ها انسانی
 • و ...

برای توجه و رعایت بقیه مسائل کافی است بلاگ محافظت از محیط زیست را ملاحظه کنید تا آگاهی کاملی از این موارد پیدا کنید.

 

 

 

هـ: همراه خوب در کمپینگ!

شاید عجیب به نظر بیاید اما نمی‌توانید باور کنید انتخاب یک هم چادر خوب تا چه اندازه می‌تواند در کیفیت کمپینگ شما تأثیر‌گذار باشد. ارتباط با هم چادری می‌تواند شما را از اوج لذت تا از هم پاشیدگی و اعصاب خوردی بکشاند!

برای انتخاب هم کمپی خود بهتر است به نکات مشخصی توجه کنید تا بتوانید بیشترین لذت یک کمپینگ در دل طبیعت را تجربه کنید:

 • شناخت پیشین از هم کمپی خود
 • آشنایی با عادات تغذیه و استراحت
 • داشتن احساس صبوری و تعامل در بروز مشکلات
 • داشتن حس همکاری و تقسیم کار
 • تقسیم تجهیزات و لوازم مشترک پیش از برنامه
 • تجربه هم چادری بودن در گذشته
 • و ...

اگر شما هنوز در خصوص انتخاب هم چادری خود مردد هستید، پیشنهاد می‌کنیم در اینستاگرام سیاه کمان ویدیو 6 اصل مهم انتخاب هم چادری را از دست ندهید! قطعاً بعد از دیدن این ویدیو می‌توانید راحت‌تر تصمیم بگیرید.

 

حالا که الفبای اصول شب مانی در کمپینگ را از بَر شدید؛ برای شروع یک سفر چند روزه در دل طبیعت منتظر چه هستید؟ لوازم خود را درون کوله پشتی بگذلرید و ماجراجویی جدید خود را آغاز کنید.

نظرات بازدیدکنندگان