جدیدترین پست های ویدئویی

عظیم به عظمت اورست

عظیم به عظمت اورست

عظیم قیچی ساز در سال 1360 در تبریز متولد شد. او از سال 1379 فعالیت جدی کوهنوردی خود را با صعود به قله مارابل به ارتفاع 6400 متر در کشور قزاقستان آغاز کرد. قیچی ساز تنها هیمالیانورد ایرانی است که توانسته است

بحران تراکم زباله در قله اورست

بحران تراکم زباله در قله اورست

به گزارش تابناک مسئولان کشورهای چین، نپال و هند از انباشته شدن چندین هزار کیلو زباله و مدفوع انسانی در اورست هشدار دادند و با آب شدن یخچال ها زباله های قدیمی آزاد شده و سبب بحران زیست محیطی شده است. هر ساله حضور کوهنوردان حرفه ای و غیرحرفه ای سبب بروز این بحران شده است که به دلیل ریختن انواع زباله مثل کپسول های گاز خالی، مدفوع و میله های چادر می باشد.

بایسته های غارنوردی

بایسته های غارنوردی

به طور کلی بدن غارنورد باید روی فرم باشد و هرگونه تمرینی برای تقویت بنیه مثل شنا، دوچرخه سواری و فعالیت عمومی بدن سازی مفید است. این فعالیت ها به طور معمول باید انجام شود و تمرین چند روز قبل از برنامه و بطور فشرده مناسب نیست. می توانیم تمرینات فنی را روی صخره یا درخت انجام دهیم تا کاملا با ابزارهای کار در ارتفاع و تکنیک های آن آشنایی پیدا کنیم.

کمپینگ بخش اول

کمپینگ بخش اول

کمپینگ یک فعالیت تفریحی در فضای باز می باشد که معمولا بصورت انفرادی یا گروهی انجام می شود. بعد از گذراندن روزهای کاری در فضای شلوغ شهری، داشتن یک برنامه کمپینگ بسیار لذت بخش می باشد. برپا کردن چادر در دل طبیعتی بکر و گذراندن یک شب رویایی در کنار آتش، تماشای ستارگان و طلوع خورشید آرامش لازم را برای شما فراهم می اورد.

کفش سنگنوردی

کفش سنگنوردی

اصولا به آن کتانی سنگ هم گفته می شودو از آن می توان برای دیواره نوردی، صخره نوردی و سنگنوردی استفاده نمود.

کویر

کویر

به دلیل موقعیت جغرافیایی یا تابش شدید به دریاچه ها یا دریاها و تبخیر آب آنها، نمک زارها باقی مانده و کویر بوجود آمدند. در بین عموم کویر و بیابان یکسان تلقی می شود اما بین این دو مکان تفاوت اساسی وجود دارد.

مرگ در ماکالو

مرگ در ماکالو

ریچارد هیدالگو قربانی دیگر هیولای سیاه ... هیدالگو کوهنورد 43 ساله اهل پرو در حال صعود به قله 8481 متری ماکالو بدون استفاده از ماسک اکسیژن، در کمپ 2 به ارتفاع 6500 متر جان خود را از دست داد.

از کاسپین تا دماوند

از کاسپین تا دماوند

تیم سرعتی کمپانی دینافیت تمرکز خود را برای صعود سرعتی ترکیبی از ساحل دریای کاسپین تا بام ایران قله ی دماوند گذاشته برای این برنامه تیم پرقدرتی را راهی ایران نمود که از جهات مختلف مورد حمایت کمپانی قرار گرفته بودند.

سفر به کویر

سفر به کویر

سفر به کویر یکی از زیباترین تجربه به حساب می آید. دیدن آسمان پرستاره در شب، تپه های شنی، دریاچه نمک زیبایی سفر را دوچندان می کند. اما از نکات اساسی در این سفر داشتن تجربه کافی می باشد و در صورت نداشتن تجربه و اطلاعات کافی، حتما باید با گروه های مربوطه یا افرادی که مهارت کافی دارند، سفر کرد.

سر ادموند هیلاری

سر ادموند هیلاری

ادموند هیلاری در 20 ژوئیه 1919 دیده به جهان گشود. وی کاشف و کوهنورد اهل نیوزلند و اولین فاتح اورست بوده است. هیلاری در بیست و نهم می 1953 به همراه همنوردش تنزینگ نورگی برای اولین بار به اورست صعود کرد. او پس از ملاقاتش با ملکه انگلیس لقب سر یا شوالیه را دریافت کرد.

قله ماکالو

قله ماکالو

قله ماکالو در 22 کیلومتری شرق کوه اورست واقع شده است و شکل آن شبیه یک هرم چهاروجهی بوده و به عنوان یکی از سخت ترین قلل برای صعود شناخته شده است. شیب بسیار زیاد و تیغه های تیز خط الرأس، شرایط صعود را سخت تر کرده است

سرمازدگی پوست

سرمازدگی پوست

سرمازدگی های پوست صورت اکثرا در مسیرهای خط الرأس یا یال ها بوجود می آید که بادهای دائمی از یک سمت می وزند و در بیشتر موارد در روی یال ها سرمازدگی معمولا یک طرف صورت انجام می گیرد.

حفاظت از چشم ها

حفاظت از چشم ها

آب مروارید، پارگی رگ ها و ورم ملتحمه ممکن است در اثر تابش UVB ایجاد شوند. کوهنوردان به علت کاهش فیلتراسون اتمسفر در برابر پرتوها و همچنین بازتابش نور از سطح برف، یخ و سنگ بیشتر در معرض آسیب های چشمی قرار دارند. استفاده از عینک مناسبی که از اطراف هم چشم ها را دربر گیرد احتمال این آسیب ها را تا حد زیادی کاهش می دهد.

باتوم کوهنوردی

باتوم کوهنوردی

یکی از وسایل اساسی در برنامه ها داشتن باتوم می باشد که در کوهپیمایی طولانی و با مسافت و زمان زیاد، عبور از خط الرأس ها و صعودهای زمستانه برای بررسی عمق برف، افزایش تعادل، کاهش فشار روی زانوها، ... استفاده می شود.

محافظت از پوست

محافظت از پوست

در هنگام برنامه از کرم ضدآفتابی استفاده کنیم که هم در برابر UVA و هم UVB مقاوم باشد و حتما نیم ساعت پیش از حرکت، کرم را روی قسمت هایی از بدن که در معرض آفتابند بمالیم. حداقل SPF لازم در ساده ترین برنامه ها 15 ساعت است. این مقدار برای کودکان باید 30 درنظر گرفته شود.

رعد و برق

رعد و برق

در هنگام وقوع رعد و برق حتی الامکان باید در مکان سرپوشیده قرار گرفت. از موقعیت های خطرناک، بارش باران به همراه رعد و برق می باشد که خطر آسیب را دوچندان می کند، چرا که بیشتر صدمات ناشی از آذرخش قبل از باران شروع می شود.