آبشار شاهاندشت واپسین تخت گاه

آبشار شاهاندشت واپسین تخت گاه

کوه های سربر آسمان ساییده این کهن دیار، سرشار از آبشارهای دائمی  و فصلی است. آبشارهایی با چشم انداز دلنواز ، همچون گیسوان عطرآگین یار دلربا، که سراسر سال طبیعت دوستان را به سوی خود می کشاند. اما با توجه به وضعیت جوی فلات ایران، در دو ناحیه رشته کوه های زاگرس و البرز، نخستین روزهای بهار زمانی که طبیعت در اوج طراوت و سرسبزی است بهترین زمان برای فریادهای حلقوی و مورب این آبشارهای جوشان است. با نزدیک شدن به فصل گرما گرچه رفته رفته میزان آب آنها کاهش می گیرد اما آبشارهای دائمی ای چون آبشار شاهاندشت در تمام مدت سال سرشار از زیبایی ها و شگفتی های منحصربفرد پذیرای گردشگران خویش هستند. 

این آبشار زیبا در 65 کیلومتری شهر آمل در جاده هراز و مسیر منتهی به شهر تهران، بر بالابرز روستای زیبا و ییلاقی شاهاندشت در جانب جنوبی جاده و رودخانه هراز قرار دارد. آبشار شاهاندشت پرآب، دائمی و عظیم است که با شکوهی وصف ناپذیر خودنمایی می کند. این آبشار  با ارتفاع تقریبی 50 متر یکی از بلندترین آبشارهای مازندران به شمار می رود. جاده فرعی منشعب از جاده هراز تا روستا کمابیش 10 دقیقه فاصله دارد و پس از پایان جاده از روستای شاهاندشت 15 دقیقه نیز پیاده روی دارد که چشم انداز دل انگیزی را در حین پیاده روی و کوهپیمایی در نقطه دید هر ببیننده ای می آفریند. در کنار آبشار، قلعه شاهاندشت را نیز می توان در برنامه بازدید جای داد. 

قلعه بهمن شاهاندشت_بهمن دژ

بهمن دژ یا قلعه بهمن که ملک قلا (شاه دژ) نیز معروف است مشرف به روستای شاهاندشت بر روی کوهی هرمی شکل در کنار روستای ییلاقی شاهاندشت و دره، رود و جاده هراز قرارگرفته و کاملا برای مسافران مسیر هراز و محور ارتباطی تهران به آمل قابل مشاهده است. این قلعه متعلق به ملک بهمن آخرین فرماروای سلسله استندار لاریجان از خاندان پادوسبانیان بوده است. این دژ نزدیک به هزار سال از زمان یورش تازیان و فروپاشی حکومت ملی تا زمان یکپارچگی ایران در دوران صفوی، از آزادی و آزادگی این  منطقه نگهبانی کرده است. این دژ را می توان واپسین تخت گاه ساسانیان نامید. نیما شاعر بزرگ ایرانی از این خاندان بود.

از دیگر دیدنی های این منطقه می توان به شونا تنگ (دشت شونا)، آس تنگه (آس به معنی چرخ است مانند دستاس)، گنبد سی، خوزک، سِنی، دژمار، آبشار دوم، دشت چمن خو، دشت دانه ریز، دره شکوفه، کوه عروس و داماد، کوه هلیون، کوه شروین، کوه شاه تهماسب، کوه میشینه مرگ، کوه میشکاخون (خون به معنی چشمه مانند گاوخونی) و سرانجام آثار تاریخی روستا را نام برد. 

در برنامه بازدید از آبشار و قلعه شاهاندشت می توان قلعه دوتکه عروس و داماد را هم درنوردید. سراسر این مسیر سرشار از خیر امواج عطرآگین گیاهان خوشبو و سبز پوشیده و لبریز از رایحه مشام نواز آنهاست. درختان و درخچه های سرسبز سایه سار خود را بر جوی ها خوش آهنگ آب پراکنده کرده و نغمه پرندگان خوش آوا جنجالی در این مرغزار می فکند.

نویسنده: جعفر سپهری

نظرات بازدیدکنندگان