آنچه باید درباره کلاه کاسکت بدانیم (3)

آنچه باید درباره کلاه کاسکت بدانیم (3)

در بلاگ قبلی با ویژگی های کلاه کاسکت آشنا شدیم در این بلاگ نیز با ادامه مطلب با ما همراه باشید:

دوام 

به صورت متداول، وزن و دوام ارتباط معکوسی با تجهیزات کوهنوردی (یا هر نوع تجهیزات مرتبط) دارند. به بیان دیگر هرچه تجهیزات سبک تر باشند دوام آن کمتر خواهد بود. در دنیای کلاه های ایمنی کوهنوردی این الگو همیشه صادق نخواهد بود. کلاه های ایمنی تولید شده با فوم EPP، مانند Petzl Sirocco، Mammut Wall Rider سبک ترین و بادوام ترین موارد در بازار بودند. به خاطر داشته باشید که فوم EPP، برای ترکیب و جذب اثر به کار می رود در حالی که فوم EPS برای کنترل نیروی غیرنافذ می شکند. در بین طراحی های EPS، آن هایی که دارای یک پوسته سخت ABS هستند سایش را بهتر از پوسته ی پلی کربنات تحمل می کند.

زمانی که کلاه ایمنی خود را انتخاب کردید باید سایش و پارگی آن را بسنجید. به صورت کلی یک بار سقوط یا ضربه برای به پایان  رسیدن طول عمر کلاه ایمنی ساخته شده از EPS کافی است؛ هر نوع ترکی در فوم به معنای آن است که امنیت کلاه ایمنی شما دچار مشکل می شود اما نکته مهم آن است که همه ی ویژگی ها قابل مشاهده نیستند برخی از آن ها در داخل و زیر پلی کربنات یا پوسته ABS قرار دارند. برای بررسی به دنبال دندانه های اصلی روی پوسته باشید که نشانه خوبی از آسیب داخلی هستند. همچنین باید سیستم تعلیق و شبکه ای، تسمه، گیره و در مورد کلاه های ایمنی ABS، محکم بودن اتصال فوم به پوسته را بررسی نمود از سوی دیگر به دلیل آن که EPP مشابه با EPS دچار شکست نمی شود، این مدل ها از قانون تعویض کلاه ایمنی پس از ضربه پیروی نمی کنند با این حال شما باید وضعیت فوم را بررسی نمایید. 

با توجه به وضعیت قرارگیری کلاه هایی همچون Sirocco، Wall Rider این یک فرآیند ساده خواهد بود. 

سازگاری هدلامپ

ما باید یک کلاه ایمنی کوهنوردی را بیابیم که سازگار با هدلامپ باشد اما برخی از کلاه های ایمنی با قرارگیری هدلامپ سازگاری بهتری دارند. برای مثال بند پشتی راحت در مدل Petzl Sirocco یک ویژگی مطلوب است در حالی که نقاط اتصال روی Grivel's Steath به سادگی قابل استفاده نیستند. 

برخی از گیره ها را می توان برای کاهش وزن جدا کرد اما وارد و داخل کردن این قطعات در فوم سبب تضعیف نقاط اتصال در طول زمان خواهد شد. نکته اصلی آن است که هر کلاه ایمنی که خریداری می کنید سازگار با هدلامپ خواهد بود فقط سیستم به کار رفته برای محکم کردن ان را پیش از خرید مطالعه کنید. برخی از کلاه ها سازگاری با محافظ های یخنوردی را نیز دارند. 

فعالیت مورد نظر 

باید در نظر داشت این مطلب برای کلاه های ایمنی در رشته های کوهنوردی است و در انتخاب آن و استانداردهای آن تعریف رشته مورد استفاده آمده است. رشته هایی همچون کوهنوردی، سنگنوردی، غارنوردی، دره نوردی و ... که باید مناسب نوع فعالیت انتخاب شوند. همچنین کلاه کاسکت های متفاوتی برای اسکی کوهستان، کار در ارتفاع و امداد و نجات طراحی می شوند. کلاه های صنعتی نیز وجود دارند که دارای استانداردهای خاص مربوط به خود هستند.

نکات مربوط به مراقبت و نگهداری

1. دمای مورد استفاده کلاه کاسکت ها در دامنه منفی 30 تا منفی 50 پیشنهاد می گردد. 

2.شستشو: حتما به دفترچه راهنمای کلاه مراجعه نمایید. معمولا با آب سرد و مواد شوینده مخصوص شسته شده و در سایه مجاورت باد خشک می شوند. اسفنج های پیشانی و چانه اغلب قابلیت جداسازی برای شستشو و تعویض را دارند. 

طول عمر 

طول عمر به چگونگی استفاده و نگهداری بستگی دارد، در نظر داشته باشید شرکت پتزل نهایت طول عمر کلاه های خود را 10 سال بیان کرده است.

منبع: فصل نامه کوه جلد 94

نظرات بازدیدکنندگان