اقلیم هزار ماسوله

اقلیم هزار ماسوله

کردستان یکی از استان های غربی ایران به مرکزیت شهر سنندج می باشد و با مساحت 28200 کیلومتر مربع چیزی حدود 1.7 درصد مساحت کل ایران را تشکیل می دهد. این استان از شمال به استان های آذربایجان غربی و زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه و از غرب به اقلیم کردستان و کشور عراق محدود می شود. کردستان حدود 200 کیلومتر با کشور عراق مرز مشترک دارد. اکثریت مردم این استان کرد زبان هستند اما بخشی از اهالی شمال شرقی شهرستان قروه و شهرستان بیجار به زبان ترکی آذربایجانی و همچنین بخش چهاردولی به زبان کردی جنوبی تکلم می کنند. اقلیم کردستان عموما تحت تأثیر توده های هوای گرم و مرطوب مدیترانه ای است که سبب بروز بارندگی در فصل بهار و بارش برف در زمستان می گردد. 

ارتفاعات، دامنه ها و رشته کوه های استان کردستان از دیگر قابلیت های این استان به شمار می آید و رشته کوه های غرب کشور به صورت رشته های موازی تمام استان را دربر می گیرد. از مهم ترین کوه های استان کردستان که بیش از 2800 متر ارتفاع دارند می توان به کوچسار، کوه شیخ معروف، کوه پنجه علی، کوه مسجد میرزا، کوه ملاکاوو، کوه حسین بیک، کوه پیازه و ... اشاره نمود. 

از جاذبه های گردشگری این استان می توان به موارد زیر اشاره نمود که به صورت اجمالی به توصیف هرکدام می پردازیم:

1. اورامانات 

اورامانات شامل 5 روستای به هم چسبیده می باشد. این مجموعه از روستاهای کماله، رودبر، ویسیان، اورامان و سرپیر تشکیل شده است که روستای اورامان یا هورامان (کردها به زبان محلی به این نام می خوانند) از قدیمی ترین آنهاست که در یونسکو به ثبت رسیده است. نام هورامان از دو بخش «هورا» و «مان» به معنی خانه و اهورا تشکیل شده است و در نهایت اورامان به معنای سرزمین و جایگاه اهورامزداست. اورامان در شهر سروآباد استان کردستان واقع شده است و از غرب به عراق، شمال به کردستان و جنوب به جوانرود محدود می شود. می توان گفت این روستا زیبایی و محبوبیتش را مدیون معماری خاص بناهایش، آب و هوا، فرهنگ و تاریخ غنی و چشمه های زیبا می باشد. به دلیل قرار گرفتن اورامان بر روی دامنه های شیب دار معماری بناهای این منطقه به صورت پلکانی بوده که شباهت بسیاری به معماری ماسوله دارد.

نظرات بازدیدکنندگان