بام خراسان، بینالود

بام خراسان، بینالود

قله بینالود مشهورترین قله استان خراسان می باشد که ارتفاع آن به 3211 متر می رسد. بینالود بخشی از رشته کوه های البرز بوده که بین نیشابور و مشهد واقع شده است. از قله های دیگر این رشته کوه می توان به شیرباد (3200 متر)، فلسکه(3100 متر)، زرگران(3100 متر)، قوچگر (3050 متر) و در بخش شمالی آن رشته کوه اخلمد قرار دارد که دارای دره های صخره ای عمیق بوده که عمق آن به 200 تا 300 متر می رسد. رشته کوه بینالود مرز بین شهرستان نیشابور و مشهد می باشد که دهستان بینالود در دامنه جنوبی آن واقع شده است.

مدت زمان صعود این قله با توجه به شرایط مختلف آب و هوایی و همچنین فصل صعود متفاوت است عموما در تابستان می توان این قله را 1.5 روزه صعود کرد اما در شرایط زمستانی و مناسب بودن آب و هوا حدودا 4 روز برای صعود آن زمان نیاز دارد. با توجه به گرم و خشک بودن منطقه در طول سال میزان بارندگی قابل توجه بوده و حدود 400 تا 500 میلی متر است.

مسیر صعود 

برای رفتن به قله از شهر نیشابور به سمت روستای عیش آباد حرکت کرده و پس از گذر از جاده خاکی به سالن پرورش کرم ابریشم رسیده که قبل از دوراهی کتل قرار دارد و پس از رسیدن به دوراهی، مسیر سمت چپ را ادامه می دهیم و در ادامه مسیر با عبور از زرشک زار به پناهگاه دوشهید می رسیم که در ابتدای مسیر پیمایش است. پناهگاه دوشهید در ارتفاع 2445 متری قرار دارد و حدود 30 نفر ظرفیت دارد.

جبهه جنوبی

از طریق جبهه جنوبی می توان از سه مسیر به قله رسید:

1) مسیر سوزنی ها 

می توان گفت یکی از فنی ترین مسیرهای صعود قله بینالود می باشد. از پناهگاه دوشهید پس از زمانی حدودا 11.5 ساعت به ابتدای مسیر سوزنی ها می رسیم. به همت کوهنوردان مشهد پناهگاه مدرس در این مسیر بنا شد که از روی یال دوشهید قابل مشاهده است و ارتفاع آن به 2900 متر می رسد از پناهگاه مدرس به مدت 33 ساعت می توان به قله رسید در این مسیر به علت گذر از معابر سنگی حتما باید به فنون کوهنوردی آگاه بود به همین دلیل است که یکی از مسیرهای فنی و پرهیجان به حساب می آید.

2)یال گرده

این یال در بین یال دوکوهی و سوزنی و در شمال پناهگاه دوشهید قرار دارد. از این مسیر برای صعودهای سرعتی استفاده می شود زیرا سریع ترین راه دستیابی به قله بوده و دقیقا به قله منتهی می شود. در ابتدای یال گرده چشمه ای قرار دارد که می توان آب مورد نیاز برای برنامه را از آن تأمین کرد. پس از چشمه 2.5 ساعت برای رسیدن قله زمان نیاز است. در بخش انتهایی این یال در فصل زمستان امکان ریزش بهمن بسیار زیاد می باشد بنابراین در هنگام صعود از این مسیر باید نهایت احتیاط را انجام داد.

3)مسیر دوکوهی

این یال در شمال غربی پناهگاه دوشهید قرار دارد. از این مسیر برای صعودهای زمستانی استفاده می شود زیرا شیب ملایم این مسیر خطر ریزش بهمن را کاهش می دهد. در طول مسیر چند چشمه قرار دارد که می توان به راحتی آب مورد نیاز را تأمین نمود. مدت زمان رسیدن به قله از این راه حدودا 34 ساعت است.

جبهه شمالی 

از این جبهه از شهر مشهد پس از مسافتی حدود 52 کیلومتر به پلیس راه چناران می رسیم. مسیر روستای فریزی از مسیر اصلی جدا می شود و پس از 18 کیلومتر به روستای فریزی می رسد و بعد از حدود 3 ساعت به خانهابراهیمی رسیده که ابتدای مسیر می باشد. بعد از گذشتن از باغ ها و طی کردن مسیر به مدت 2.5 ساعت به پناهگاه ایمانی می رسیم  سپس به سمت پناهگاه مدرس و سوزنی اول از جبهه شمالی می رویم که پس از 3.5 ساعت به قله می رسیم.

نظرات بازدیدکنندگان