بایدهای کوهنوردی و قلب (بخش اول)

بایدهای کوهنوردی و قلب (بخش اول)

قلب از مهم ترین اندام های بدن است که بدون وقفه در بدن هر فرد، به انجام وظیفه مهم خود مشغول است. وجود قلب سالم برای کارکرد درست همه ی اندام های بدن ضروری ست. وظیفه اصلی قلب تلمبه کردن خون قرمز و روشن که مقادیر فراوانی اکسیژن و مواد غذایی دارد از راه شریان های بزرگ به سرتاسر بدن است. ضربان منظم قلب، آهنگ سلامتی انسان است. به این ترتیب قلب شما در طی یک زندگی طولانی، به کار رساندن اکسیژن و مواد غذایی به بدنتان فعالانه ادامه خواهد داد. انسان برای سلامتی قلب خود باید فعالیت ورزشی روزانه داشته باشد. انجام فعالیت های ورزشی موجب تقویت قلب و عامل بازدارنده ابتلای انسان به بیماری های قلبی است.

امروزه ثابت شده، که ورزش از جمله روش های درمان غیر دارویی برای سلامتی و پیشگیری از بروز بیماری های قلبی-عروقی است. ورزش بر روی بسیاری از عوامل خطرساز که کارآیی دستگاه قلب و عروق را با خطر مواجه می کند، اثر مثبت می گذارد. تحقیقات نشان داده کسانی که به طور منظم و پیوسته ورزش می کنند کمتر به سکته قلبی دچار می شوند و در صورت ابتلا، به احتمال قوی از آن جان سالم به در می برند. بهترین روش برای پیشگیری از بروز سکته های قلبی و مغزی ورزش است. امروزه فعالیت های ورزشی به عنوان اقدامی برای پیشگیری از بروز سکته های قلبی محسوب می شوند. اجرای یک برنامه ورزشی که برای آمادگی و سلامت قلب و عروق مناسب و مفید باشد، نیاز به وقت زیادی ندارد، مشروط بر این که به طور منظم و پیوسته انجام شود. کوهنوردی از مفیدترین ورزش ها برای تقویت سلامت جسمانی است. مهم ترین فایده وجود کوهستان را می توان در ترغیب افراد به کوهپیمایی خلاصه کرد. مقدار کوهپیمایی و کوهنوردی با سن، میزان سلامت و تمرین قلبی ارتباط مستقیم دارد. برداشتن گام های پیوسته و آرام، هنگام بالا رفتن از کوه می تواند در تقویت عضلات قلب، پا و تقویت ریه مؤثر باشد. کوهنوردی سبب افزایش پمپاژ و برون دهی از قلب به میزان 20 درصد می شود که این امر موجب بالارفتن ضربان قلب از 72 بار به 120 بار در دقیقه شده که منجر به سرعت یافتن جریان خون در رگ ها و جلوگیری از لخته شدن خون در رگ ها و مویرگ ها می شود. همچنین کوهنوردی یکی از فعالیت هایی است که به کاهش خطر ابتلا به به بیماری های قلبی و کنترل دیابت (بیماری قند) کمک می کند. تحقیقات نشان داده که کوهپیمایی منظم و مرتب سبب کاهش خطر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، دیابت نوع 2، آسم، سکته مغزی و برخی از سرطان ها می شود.

کوهنوردی سبب می شود که ظرفیت مویرگ ها از 15 درصد به 95 درصد افزایش یافته و به این ترتیب، اکسیژن و مواد غذایی در نقاط مختلف بدن با سرعت بیشتری توزیع شود و با کیفیتی بهتر به مغز و عضلات برسد. ورزش مرتب، راهی است مناسب برای پیشگیری از بیماری فشار خون. 

ورزش می تواند میزان چربی خون را به حد متعادل برساند. محققان ایتالیایی اظهار داشته اند که تمرینات فیزیکی توانایی حرکتی افراد را بهبود می بخشند و اثرات مثبتی روی بازتوانی قلب داشته، خطر سکته های مجدد را کاهش می دهند. اجرای یک برنامه ورزشی که برای آمادگی و سلامت قلب و عروق مناسب و سودمند باشد، نیاز به وقت زیادی ندارد، مشروط به اینکه به طور منظم و پیوسته انجام شود. به طور کلی نداشتن فعالیت بدنی، از عوامل خطرناکی است که می تواند در بروز بیماری های قلبیعروقی نقشی مؤثر داشته باشد، همچنین فقدان ورزش های بدنی، فرد را برای ابتلا به ایجاد لخته در سرخرگ ها آماده می کند. روزانه یا چندبار در هفته پیاده روی یا سایر ورزش هایی که کارآیی قلب را بهبود می بخشد انجام دهید.

بعضی مواقع، منظم ورزش نکردن، به ویزه هنگامی که بادگیر عوامل خطرساز مانند افزایش وزن، فشار خون بالا، سیگار، بیماری قند، افزایش میزان کلسترول خون بالا همراه باشد، به پیشرفت ناراحتی قلبی و از جمله گرفتگی رگ های غذادهنده قلب کمک می کند. ورزش همراه با برنامه غذایی مناسب، به شما یاری خواهد رساند که به پیشرفت کلی در کنترل تندرستی قلب و عروق خود نائل آیید. علم پزشکی مدرن در تحقیقات جدید ثابت کرده است که با انجام فعالیت های ورزشی منظم و مداوم همراه با رژیم غذایی مناسب می توان از بسته شدن رگ های قلبی و مغزی جلوگیری کرد. به طور کلی مهم ترین فواید ورزش و از جمله کوهنوردی و کوهپیمایی برای دستگاه قلب و عروق عبارت اند از افزایش فعالیت دستگاه گردش خون، کاهش احتمال بروز مرگ و میر و ناشی از سکته قلبی، پیشگیری از بروز بیماری های عروق غذادهنده ی قلب، افزایش عملکرد دستگاه قلب و عروق، جلوگیری از سخت شدن دیواره رگ ها، کاهش فشار خون بالا و پیشگیری از بروز لخته در داخل عروق.

منبع : فصل نامه کوه جلد 91

نظرات بازدیدکنندگان