بایدهای کوهنوردی و قلب (3)

بایدهای کوهنوردی و قلب (3)

در بلاگ قبلی که به توصیه های مهم در رابطه با قلب پرداخته بودیم، در این بلاگ ادامه موضوع را پی می گیریم:

از مصرف دخانیات خودداری کنید

جای تردید نیست که مصرف دخانیات به ویژه سیگار عامل اصلی ایجاد بیماری قلبی است. استفاده از دخانیات علت عمده بروز بیماری های زودرس رگ های قلب، سکته قلبی و ... است. سیگار قلب را تحریک کرده، سبب افزایش سرعت ضربان آن می شود، همچنین رگ های خونی را منقبض و در نهایت کار قلب را زیاد می کند. نیکوتین موجود در سیگار نقش مهمی را در بروز بیماری های مربوط به قلب به ویژه رگ های قلب ایفاء می کند. اگر سیگار می کشید هم اکنون آن را ترک کنید. چنانچه سیگار کشیدن را کنار بگذارید از مزایای آن برخوردار خواهید شد و یک سال پس از ترک سیگار احتمال بروز سکته قلبی به نصف می رسد.

اگر تصمیم بگیرید که هرگز سیگار نکشید میزان مرگ و میر ناشی از بیماری قلب و عروق به مقدار زیادی کاهش می یابد. افرادی که با سیگاری ها ارتباط پیوسته و مستقیم دارند توانایی ابتلا به ناراحتی های قلب و عروق را دارند حتی اگر خودشان هم از سیگار استفاده نکنند. هنگام کوهنوردی از سیکار کشیدن خودداری کنید و فراموش نکنید که پیپ و سیگار برگ هم برای سلامتی قلب زیان دارند.

پرخوری نکنید

پرخوری نادرست است. متاسفانه گروه زیادی از انسان ها در جامعه ما به آن دچار هستند. پرخوری روی هم رفته برای سلامتی و بهداشت هیچ یک از اندام های بدن، به ویژه قلب مناسب نبوده و مشکلاتی برای آن فراهم می سازد. برخی خانواده ها به طور معمول ظرف های غذا را بیشتر از آنچه نیاز بدن است پر می کنند و حتی در پرخوری مسابقه می دهند. پرخوری در بیماران قلبی خطرناک بوده و کسانی که آمادگی ابتلا به بیماری آنژین دردهای قلبی را داشته باشند، پرخوری برای آنان یک نوع فعالیت غیر عادی محسوب شده و ممکن است سبب بروز آنفارکتوس  (سکته قلبی) شود. 

غذای زیاد فشار اضافی به قلب وارد می کند. برخی از مردم هنگامی که ناراحت هستند به پرخوری روی می آورند تا از این راه خود را سرگرم کنند، البته با عادت به این روش می دهند. به طور کلی خودداری از پرخوری و مصرف غذای سالم و به اندازه بهترین راه کمک به درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلب و عروق است.

در خوردن قند و شکر زیاده روی نکنید.

پژوهش ها نشان داده است که مصرف زیاد مواد قندی خطر ابتلا به بیماری رگ های قلب یا حتی سکته قلبی و دیگر رگ های محیطی را افزایش می دهد. بنابراین ضروری است در مصرف مواد قندی مانند شیرینیها، آبنبات، نوشابه ها، کیک، بستنی،کلوچه، شکلات و ... به ویژه در تغذیه برنامه های کوهنوردی و کوهپیمایی زیاده روی نکنید. به جای استفاده از نوشابه های گازدار شیرین بیشتر آب بنوشید و از میوه های تازه و خشک قند بدن را تأمین نمایید.

انجام آزمایش ها و معاینات پزشکی دوره ای را جدی بگیرید

یکی از نکات مهم در مورد بیماری های قلبی توجه به معاینه های منظم پزشکی و انجام آزمایش های دوره ای است. هر چند ماه یکبار به پزشکتان مراجعه و به توصیه های وی عمل نمایید. معاینه های دوره ای منظم به ویزه معاینه ها و آزمایش های قلبی و تهیه گزارش از هر نوع ناراحتی مشکوک قلبی از سوی پزشک متخصص بسیار مهم است. یک نوار قلبی به پزشک کمک می کند که انواع بیماری های قلبی را تشخیص دهد. با انجام آزمایش های دوره ای پزشکی می توان از وضعیت فشار خون، میزان کلسترول خون یا دیگر مشکلاتی که می توان با درمان آن ها از خطر بروز ناراحتی های قلبی به ویژه سکته قلبی کم نمود، آگاه شوید. اگر در خانواده شما بیماری قلبی شایع است انجام آزمایش های قلبی منظم به صورت دوره ای توصیه می شود. بهتر است بطور منظم هر چند وقت یک بار فشار خون خود را اندازه گیری نمایید زیرا بالا بودن فشار خون می تواند منجر به وارد آمدن آسیب به شریان ها شده و خطر بروز به سکته قلبی را افزایش دهد.

برای کوهنوردی و کوهپیمایی ساعت معینی را در نظر بگیرید

زمان ورزش کردن باید به طوری انتخاب شود که در فعالیت قسمت های گوناگون بدن اثر بدی برجای نگذارد. برای مثال ورزش کردن پس از غذاخوردن کار معده را مشکل می کند. صبح ها عملی ترین زمان برای کوهنوردی است زیرا به جز رختخواب به ندرت کار دیگری برای انجام دارید. در بیرون از منزل هم ترافیک سبک است. سپیده دم خنک ترین و پاک ترین هوا را داراست و سپس دوش گرفتن و لباس پوشیدن می تواند بخشی از برنامه صبحگاهی شما را تشکیل دهد.

برای کوهنوردی و کوهپیمایی یک مسیر رفت و برگشت مناسب انتخاب نمایید

درباره انتخاب جایی برای کوهنوردی به دقت فکر کنید. ابتدا یک مسیر رفت و برگشتی را انتخاب کنید که بتوانید در طول زمان معقولی آن را بپیمایی، بعد هرچه مسافت را بیشتر کنید به انتخاب خود می توانید مقصد را تغییر دهید. اگر مسیری در نزدیکی شماست که منظره زیبایی دارد چه بهتر که همان را انتخاب کنبد.

بهترین دمای آب یا نوشیدنی هنگام کوهپیمایی 8 الی 13 درجه سانتی گراد است. هرگز نباید پس از انجام یک فعالیت سنگین کوهنوردی بلافاصله آب بسیار سرد نوشید. زیرا آب سرد به کلیه ها، ریه ها و نیز دستگاه گوارش آسیب می رساند. بنابراین آب را پس از استراحت و کاهش دمای بدن مصرف کنید.

مراقب فشار خونتان باشید

فشار خون بالا یکی از عوامل ابتلا به بیماری های قلبی است و از آنجایی که کوهنوردان به دلیل حضور در ارتفاع، بیشترشان فشار خون بالایی دارند لازم است هر شش ماه یکبار (کوهنوردان 40 سال به بالا) نسبت به اندازه گیری فشار خون خود اقدام کنند.

وزنتان را کنترل نمایید

حفظ وزن مناسب و آمادگی جسمانی یکی از نکات قابل توجه در سلامت قلبیتان در برنامه های کوهنوردی است. اگر با وزن بالا و بدون آمادگی جسمانی لازم به کوه برویم به یقین یکی از مضرات ان فشار به دستگاه تنفسی و قلب ما خواهد بود.

استرستان را کنترل نمایید

استرس ها (فشارهای روحی) و هیجان می توانند در سلامتی قلب ما تأثیر منفی بگذارد و برعکس آن آرامش در طی هفته و داشتن زندگی منظم و بی دغدغه می تواند ضمن کمک به برنامه ریزی های گوناگون و صحیح روزانه و به خصوص کوهنوردی و کوهپیمایی در سلامتی ما مؤثر باشد.

منبع: فصل نامه کوه جلد 91

نظرات بازدیدکنندگان