با کوهنوردی تیشه به ریشه استرس بزنید (2)

با کوهنوردی تیشه به ریشه استرس بزنید (2)

اجرای منظم و مرتب یک تمرین بدنی، از بهترین راه های مبارزه علیه زندگی استرس دار، شوک های روحی، هیجانی یا شغلی زندگی شهری می باشد. تحقیقات ارتباط قوی میان فشار روحی و ورزش را ثابت کرده است. بدین گونه که ورزش موجب کاهش شدت پاسخ به فشار روانی، کاهش دوره نقاهت پس از دریافت استرس و کم شدن آسیب پذیری فرد نسبت به بیماری های ناشی از فشار روحی می شود. ورزش منظم واکنش استرس را کاهش می دهد. با انجام ورزش های تمرینی تدریجی و منظم، آشوب و ناآرامی، لرزش و فشار در زندگی روزانه کاهش می یابد. کوهنوردی یکی از بهترین راه ها برای کنترل فشار روحی است. ورزش هایی مانند پیاده روی تا دویدن ملایم، شنا، دوچرخه سواری، کوهنوردی و غیره در از بین بردن فشار روانی می توانند بسیار مؤثر باشند. فعالیت ورزشی که در حد اعتدال ولی منظم و کافی انجام شود می تواند واقعا مؤثر باشد. در واقع تمام بیماری هایی که فشار روحی عامل اصلی بروز آنها است. چنانچه شما سابقه بیماری روحی داشته باشید پزشکتان می تواند با راهنمایی در تنظیم برنامه مناسب برای ورزش به شما یاری رساند. 

ورزش های هوازی به یک گروه طبقه بندی شده معدود نمی شود. چنانچه شما بسکتبال، دوچرخه سواری، اسکی روی برف، اسکی روی برف، اسکی روی آب، کوهنوردی، شنا، پیاده  روی، دو انجام دهید در واقع خود را به یک ورزش هوازی مشغول کرده اید. برای مؤثر بودن ورزش کوهنوردی باید دست کم هفته ای یکبار کوهنوردی کنید و به مرور بر مدت زمان و تکرار دفعات آن اضافه نمایید. به طور کلی فعالیت های ورزشی در مقابله با فشار روحی بسیار مهم است بدین جهت: 

1. هورمون ها و تولیدات جانبی دیگری را که هنگام شروع واکنش ناراحتی روحی در بدن می ماند آزاد می سازد. 

2. فرد را در برابر فعالیت های بعدی ناراحتی روحی در آینده محافظت می کند. 

3. اندورفین ها را که باعث احساسات مثبت در ما می شود در خون وارد می کند. 

تحقیقات نشان می دهد که ورزش در کنار فشار روحی دو نقش اساسی ایفا می کند. ورزش خستگی جسمی ناشی از پیشامدهای استرس زا و نیز خستگی عاطفی پدید آمده در زندگی فرد را کاهش می دهد. انجام تمرین های ورزشی به ویژه کوهنوردی باعث ایجاد اندورفین در خون می شود. این ماده خاصیت آرامبخش دارد. فعالیت ورزشی به شما انرژی می دهد تا احساس آرامش کنید و از سرزندگی و شادابی خود لذت ببرید و با هرآنچه در زندگی به ویژه در محیط کارتان روی می دهد به آسانی برخورد نمایید. 

توصیه های مهم

1. مشورت با پزشک: لازم است پیش از اقدام به اجرای برنامه کوهنوردی به ویژه اگر سن شما بالای 40 سال است، یا نگران سلامت خود هستید با پزشک خود مشورت کنید. 

2. پیش از شروع کوهنوردی برای مدتی بدن خود را با نرمش های مناسب گرم کنید و پس از پایان برنامه، بدن خود را سرد کنید. اگر روش های گرم و سرد کردن را انجام داده باشید احتمالا درد کمی خواهید داشت یا هرگز احساس درد نخواهید کرد. 

3. توانایی های بدنی خود را بسنجید پیش از انجام یک برنامه ورزشی جدید مانند کوهنوردی باید توانایی های بدنی خود را درنظر بگیرید. به طور کلی ورزشی را انتخاب کنید که هم به آن علاقه داشته و هم توانایی انجام آن را داشته باشید. انجام ورزش های شدید مانند کوهنوردی طولانی، دویدن، پیاده روی های تند و طولانی به خصوص برای افراد میانسال یا سالمندی را که آمادگی بدنی لازم را ندارند ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد بنابراین به تدریج فعالیت خود را افزایش دهید. 

4. ورزش کوهنوردی را انتخاب کنید و از فواید آن لذت ببرید. به طور کلی انتخاب درست نوع ورزش و تداوم آن موجب می شود که شما از آن در بقیه لحظات زندگی لذت برده و احساس تندرستی و نشاط کنید. هدف برای بیرون راندن استرس توسط ورزش های سالم باشد نه اینکه فشار روحی خود را به وسیله انجام دادن بعضی فعالیت ها که باعث ناراحتی شما می شوند افزایش دهید. 

ترجمه و تدوین: وحید عرفانی 

نظرات بازدیدکنندگان