بحران تراکم زباله در قله اورست

بحران تراکم زباله در قله اورست

به گزارش تابناک مسئولان کشورهای چین، نپال و هند از انباشته شدن چندین هزار کیلو زباله و مدفوع انسانی در اورست هشدار دادند و با آب شدن یخچال ها زباله های قدیمی آزاد شده و سبب بحران زیست محیطی شده است. هر ساله حضور کوهنوردان حرفه ای و غیرحرفه ای سبب بروز این بحران شده است که به دلیل ریختن انواع زباله مثل کپسول های گاز خالی، مدفوع و میله های چادر می باشد.

با گرم شدن زمین طی سال های اخیر و آب شدن یخچال ها، زباله های قدیمی آزاد شده و به زباله جدید پیوسته و سبب آلودگی هوا، آب و خاک شده و با توجه به اینکه افراد صعود کننده به این قله دائما رو به افزایش بوده ، میزان این زباله ها تشدید می شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا گروهی از داوطلبان شروع به پاکسازی منطقه کرده اند و در دو هفته نخست حدود سه تن زباله از ارتفاعات این قله جمع آوری شده است که این عملیات همچنان ادامه دارد. 

زباله های بازیافتی در کمپ پاکسازی اورست جمع آوری شده و شامل قوطی، بطری و پلاستیک می باشند.

تلاش های منظمی از سال 2011 برای بازیافت چندین تن زباله از قله اورست انجام شده است. این قله بلندترین قله روی زمین محسوب می شود که ارتفاع آن از سطح دریا 8848 متر می باشد که در رشته کوه های هیمالیا در مرز منطقه ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین واقع شده است که در بخش های بعدی به معرفی این قله بیشتر خواهیم پرداخت.

نظرات بازدیدکنندگان