برترین پیست های اسکی ایران

برترین پیست های اسکی ایران

با فرا رسیدن فصل سرما و روزهای برفی قطعا مهیج ترین تفریح، ورزش اسکی و همچنین برف بازی و سر خوردن روی برف می باشد و این روزها پیست های اسکی بهترین مکان برای این سرگرمی مفرح است. 

پیست اسکی دیزین 

دیزین مهم ترین پیست اسکی ایران و کل خاورمیانه می باشد که بهترین گزینه برای ورزش اسکی است. این پیست در 80 کیلومتری جاده چالوس قرار دارد و در واقع بعد از عبور از هتل گچسر، خروجی ولایت رود به دیزین می رسیم. این پیست اسکی، اولین پیست ایران است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تأیید، جهت برگزاری مسابقات رسمی شناخته شده است و می توان گفت که یکی از مجهزترین ها به شمار می آید. در سال 1348 اولین دستگاه های بالابر در دیزین نصب شدند و دارای 23 پیست اسکی می باشد که شامل 4 تله کابین، 2 تله سیژ، 7 تله اسکی بشقابی و یک تله اسکی چکشی است. پایین ترین نقطه آن از سطح دریا 2650 متر و بلندترین نقطه آن 3600 متر می باشد. 

شیب مناسب مسیر، طول مسیر (7.5 کیلومتر)، امکانات رفاهی همه و همه این پیست را به یکی از برترین ها برای برگزاری مسابقات تبدیل کرده است. از پیست های معروف آن می توان به پیست اسنوپارک، پیست یو، پیست مبتدی، پیست چمن اشاره کرد. یکی از مزیت های دیگر پیست دیزین آن است که در مناطق دیگر آن می توان فعالیت های دیگری چون دوچرخه سواری کوهستان، تیراندازی با کمان، کایت سواری، ... انجام داد. 

پیست اسکی شمشک

بعداز دیزین شمشک به دلیل برگزاری مسابقات، دومین پیست اسکی مهم ایران به شمار می آید. این پیست اسکی از لحاظ وسعت از دیزین کوچکتر می باشد اما نسبت به آن فاصله کمتری به تهران دارد. شمشک در 57 کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد و از اتوبان شهید بابایی و خروجی لشگرک در دسترس است. در واقع می توان گفت این پیست در شهر شمشک دربندسر از توابع رودبار قصران شهرستان شمیرانات استان تهران قرار دارد. 

پایین ترین نقطه آن از سطح دریا 2550 متر و بلندترین نقطه آن 3050 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این پیست دارای دو دستگاه تله سیژ، دو دستگاه تله اسکی بشقابی و دو دستگاه تله اسکی چکشی می باشد. شمشک دارای 4 پیست اسکی است که یکی از آنها مخصوص آموزش مبتدیان می باشد و سایر پیستها آفتاب ، مهتاب و شب می باشد. 

تله کابین و پیست اسکی توچال 

این تله کابین در پایان خیابان ولنجک در 3 کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیران واقع شده است. ساخت تله کابین توچال به سال 1353 باز می گردد که با همکاری شرکت فرانسوی پوما آغاز و در سال 1357 پایان یافت. تله کابین توچال دارای 3 خط اصلی و سه خط تله سی یز و یک خط تله اسکی می باشد و طول آن حدوود 7500 متر بوده که جزء طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته در دنیا می باشد. 

این مجموعه دارای سه پیست جداگانه می باشد:

1. پیست اسکی ایستگاه هفتم (قله): این پیست از پایین قله توچال (3850 متر) آغاز و در هتل پایان می یابد که دارای یک دستگاه تله سی یژ و یک دستگاه تله اسکی است. 

2. پیست اسکی ایستگاه هفتم (دامنه غربی) : این پیست در دامنه غربی کوه توچال قرار دارد و طول آن 900 متر و بالاترین نقطه آن به 3550 متر می رسد. 

پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم : طول این پیست حدود 5500 متر می باشد و بلندترین نقطه آن 3750 متر که تا ایستگاه پنجم در ارتفاع 2940 پایان می یابد و از امکانات تله سی یژ و تله اسکی بی بهره است. 

نظرات بازدیدکنندگان