تاول پا در کوهنوردی و راه های درمان آن (2)

تاول پا در کوهنوردی و راه های درمان آن (2)

در بخش های قبلی در مورد عوامل مهم بروز تاول کاملا توضیح داده شد و همچنین به بخشی از توصیه های مهم اشاره کردیم که امروز به ادامه این موارد می پردازیم:

7. پوتین کوهنوردی خیس خود را در کنار هیتر یا رادیاتور خشک نکنید. این کار موجب چروکیده شدن و تغییر شکل چرم آن می شود.

8. اگر می توانید پس از پوشیدن پوتین نو، مدتی آن را از پایتان در آورید، زیرا مدتی وقت می برد که پوتین نو با شکل پای شما جور شود، یعنی پوتین نو را برای مدت طولانی و پشت سر هم نپوشید و همچنین پوتین کوهنوردی را با جوراب خیس نپوشید. 

9. محل تاول را تمیز نگه دارید. هر روز محل تاول را بررسی کنید و آن را با آب گرم و صابون بشویید و بتادین بزنید تا تمیز و ضدعفونی شود و روی محل تاول را بپوشانید. روی تاول ترکانده شده را با گاز استریل یا چسب زخم بپوشانید. آنتی بیوتیک بمالید و محل تاول را پاک کنید، این کار کمی سوزش دارد به خصوص اگر آن را اسپری کنید، اما از عفونی شدن تاول باز جلوگیری می کند. 

10. نشانه های تاول را جدی بگیرید. اولین نشانه های تاول زدن پا قرمز شدن پوست است. با دیدن این علامت روی پوست آزرده را چسب بزنید تا از سایش بیشتر پوتین به پوست جلوگیری کنید. جوراب های خود را عوض کرده و پای خود را خشک نگه دارید. 

11. زخم تاول را بدتر نکنید. اگر می خواهید دوباره ورزشی را که باعث بروز تاول در همان محل قبلی روی پا (مثل پشت پا) می شود را انجام دهید، ابتدا کمی بتادین روی آن بمالید، یک گاز استریل غیرچسبنده روی آن بگذارید و با نوار چسب مانند اکسید روی آن را محکم ببندید. این کار از عفونت تاول جلوگیری می کند، بانداژ آن راحت برداشته می شود و از سایش محل بیشتر تاول پیشگیری می کند. هرگز از نوار چسب شیشه ای یا مخصوص اجسام استفاده نکنید. این چسب ها برای پوست بدن مناسب نیستند و موجب آسیب بیشتر تاول می شوند، بلکه باید از نوار چسب های مخصوص پوست استفاده کنید. 

12. در برنامه های کوهنوردی همواره پاهای خود را خشک نگه دارید و فراموش نشود پای مرطوب زود تاول می زند. 

13. پوست روی تاول را جدا نکنید زیرا این پوست از تاول محافظت می کند. اگر هم باید این پوست را بردارید با یک قیچی استریل آن را جدا کنید و هرگز آن را با دست جدا نکنید. زیرا در صورت انجام با دست وضعیت تاول را بدتر می کند. تاولی که بر اثر سایش، سوختگی یا حرارت شدید پدید آمده است سوراخ نکنید و بگذارید همانطور بماند. چنانچه چیزی پوست روی تاول را پاره کند، پوست را روی آن برگردانید تا از زخم زیر آن محافظت کند. سپس کمی پماد ضدعفونی کننده به روی آن مالیده و آن را با پارچه، نه با مواد نایلونی یا پلاستیکی باندپیچی کنید. وسایل مخصوص باندپیچی تاول ها را می توانید از داروخانه ها و برخی از فروشگاه های ورزشی تهیه نمایید. 


14. تلاش کنید وقتی پایتان تاول زده، با کفش را نروید و ورزش نکنید. وقتی تاول پایتان کاملا خوب شد، دوباره کوهنوردیتان را شروع کنید. 

15. جوراب مناسب را بپوشید. انتخاب جوراب مناسب کوهنوردی با اندازه مناسب و تمیز نگه داشتن آن از نکته های مهم در پیشگری از بروز ضایعات پوستی و از جمله تاول است. جوراب باعث به وجود آمدن یک لایه در زیر پا می شود و پا را گرم می کند و از اصطکاک بین پا و کفش جلوگیری می کند. جوراب هایی که از پشم یا مواد مصنوعی درست شده اند می توانند این وظایف را انجام دهند ولی جوراب نخی این طور نیست. جوراب های نخی خیس و از آب اشباع می شوند و به پا می چسبند و پوست پا را نازک می کند و باعث بروز تاول می شوند. جوراب باید غرق پا را جذب کند. جوراب هایی از الیاف مصنوعی مثل پلی استر، نایلون و اکریل سریع تر از جوراب های پشمی خشک می شوند و جوراب های نو برای کفش های نو بخرید. 

16. چنانچه کفشهای نو دارید که پای شما را می زند و ایجاد تاول کرده اند بهترین راه این است که یک جفت جوراب نو بخرید. جوراب های دارای بافت نایلونی در جلوگیری از تاول پا بهتر از انواع کتانی هستند. محققان دانشگاه میسوری آمریکا دریافته اند که در واقع همه جوراب های ورزشی کتانی معمولا خوب نیستند و انواع گران قیمت آن لزوما بهترین نیستند. جوراب های اکریلیک که در بیشتر فروشگاه های ورزشی یافت می شوند و به شما توصیه می شود. آنها چندلایه بوده و اصطکاک پا و کفش را کم می کنند. 

17. قبل از پوشیدن جوراب، پودر بچه را روی پایتان بپاشید. این کار باعث می شود جوراب روی پا بیشتر لغزش داشته باشد و از تاول زدن جلوگیری کند. 

18. مرتبا جوراب های خود را عوض کنید و در صورت نیاز از پودر برای خشک نگه داشته پا استفاده کنید. 

ترجمه: وحید عرفانی 

نظرات بازدیدکنندگان