تا چه اندازه می توانید چاق باشید؟ (1)

تا چه اندازه می توانید چاق باشید؟ (1)

شکی نیست که ورزش سنگنوردی رابطه مستقیمی با وزن شما دارد. افزایش وزن شما بر توانایی و کیفیت سنگنوردی شما تأثیر می گذارد. هنگامی که شما خلاف جاذبه زمین بالا می روید هرچقدر سبک تر و فیزیک کوچکتری داشته باشید نتیجه بهتری می گیرید بنابراین کاهش وزن بین سنگنوردان متداول است. آنها ترجیح می دهند تا جایی که می شود سبک تر باشند. اگر در مورد وزن آنها سؤال کنید به شما می گویند که در چه زمانی بهتر صعود می کنندیا اینکه دوست دارند سبک تر باشند یا احساس سنگینی می کنند. 

با این حال فقط به این معنی نیست که عدد روی ترازو را نگاه کنید بلکه باید از نظر فیزیکی سالم هم باشید. میزان حجم عضلانی باید متناسب با کار شما باشد تا نیروی کافی و کارآمد داشته باشید. افزایش میزان چربی در قسمت نیمه پایینی بدن تنها باعث وزن مرده ای می شود که ورزشکار باید آن را حمل کند. بهترین نتیجه در یک رژیم غذایی به صورتی است که ساختار فیزیکی مناسب، همراه با سلامتی روحی روانی و فیزیکی به همراه داشته باشید. 

چربی بدن با چربی رژیم غذایی باید هماهنگ باشد، به این معنی که گاهی همراه رژیم غذایی باید چربی مصرف شود کمبود چربی بدنی و رژیم غذایی کم چرب مناسب ورزشکاران نیست و کاهش چربی اثرات مخرب بر سلامتی دارد. چربی بدن هم شامل چربی های ضروری برای کارهای فیزیولوژیک بدن لازم است که شامل کارکرد مغز، نگهداری از پوست و چرب نگه داشتن آن، روکش عصب ها، کمک به جذب ویتامین ها و به کارکرد سیستم ایمنی بدن و تولید هورمون ها می شود. چربی ذخیره شده به تولید انرژی کمک می کند و در واقع منبع انرژی است، از ارگان ها و بدن مراقبت و آن را عایق می کند. چربی بدن برای سنگنوردان حیاتی است باعث محافظت از انگشتان و تاندون ها شده و مثل بالشتکی از آن ها مراقبت می کند و باعث بازسازی پوست می شود. 

هنگامی که چربی بدن کاهش پیدا می کند پروسه فیزیولوژیک بدن معیوب می شود و حتی بعضی از آنها متوقف می شوند. میزان سوخت و ساز بدن کاهش پیدا کرده و سطح هورمون ها بهم می خورد که موجب کاهش انسولین و تستسترون می شود . این دو هورمون مهم ترین هورمون های سازنده و نگهدارنده حجم عضلانی هستند. برای خانم  ها بعد از زایمان ریسک فقر کلسیم و شکستگی و پوکی استخوان را به همراه دارد. خوردن چربی ضروری است و باعث ادامه چرخه بالا می شود. چربی اشباع شده در گوشت، لبنیات، روغن ماهی  و نارگیل باعث تولید هورمون های مخصوص تستسترون شده و چربی امگا 3 که در روغن ماهی مثل سالامون، ساردین، ماهی خال مخالی موجود است، باعث ریکاوری عضلات و بهبودی پوست می شود. 

نویسنده: طناز خسروی نژاد

نظرات بازدیدکنندگان