تجربه ی وزن ایده آل با کوهنوردی (1)

تجربه ی وزن ایده آل با کوهنوردی (1)

تحقیقات اخیر به طور روز افزونی بر اهمیت و ضرورت انجام ورزش و پیاده روی برای سلامتی جسم و روان انسان تأکید می ورزد. کوهنوردی یکی از روش های بسیار مناسب برای برخورداری از جسم سالم و وزن ایده آل است. فعالیت های ورزشی در افراد چاق تأثیرات مطلوبی به جای می گذارد به عبارتی دیگر ورزش بهترین راه برای تنظیم کردن وزن به شمار می آید. همچنین فعالیت ورزشی نه تنها موجب سوختن کالری می شود، بلکه مانع کند شدن سوخت و ساز بدن و در نتیجه کنترل بهتر وزن در دراز مدت می گردد. کوهنوردی بهترین ورزش برای کاهش وزن است. با انجام فعالیت های کوهنوردی به طور منظم و مرتب همواره کنترل وزن خود حفظ نمایید. فعالیت های کوهنوردی باعث می شود که به آسانی وزن اضافی خود را کاهش دهید. گنجاندن برنامه کوهنوردی منظم و مداوم، حداقل در پایان هفته برای کاهش وزن اضافی سودمند است.

هر شخص باید به طور روزانه فعالیت ورزشی داشته باشد. به طور کلی با انجام فعالیت های ورزشی به طور منظم و مرتب می توان همواره شادابی و کنترل وزن خود را در بالاترین سطح سلامتی حفظ نمایید. البته این مهم امکان پذیر نیست مگر با تجدید نظر در برنامه غذایی پایه ای و میزان تحرک و ورزش بنابراین برای از بین بردن چربی های اضافی بدن، ورزش و رژیم غذایی مناسب می تواند کارساز باشد. با انجام فعالیت های ورزشی و ازجمله کوهنوردی، چربی اضافی بدن را ازدست می دهید و خیلی سالم تر از زمانی که ورزش نمی کنید به نظر می رسید. کاهش وزن از طریق رژیم غذایی همراه با کوهنوردی بهترین و اصولی ترین روش برای کاهش وزن و داشتن وزن ایده آل است. در این روش از یک رژیم غذایی برنامه ریزی شده همراه با کوهنوردی متعادل استفاده می شود، یکی از چیزهایی که کوهپیمایی را برای ورزش و کاهش وزن گزینه خوبی کرده است این است که شما مجبور به پیاده روی می شوید. این روش سلامت جسم و روح را به ارمغان می آورد. در طی رژیم باید عادات غذایی گذشته را ترک کنید و به عادات غذایی جدید انس بگیرید که این مهم ترین کار است.

در موقع فعالیت ورزشی و به خصوص در کوهنوردی کالری مورد نیاز بدن 3 برابر افزایش پیدا می کند. بدن برای تأمین کالری مورد نیاز خود به اجبار چربی های ذخیره شده را می سوزاند از طرفی در موقع فعالیت ورزشی انسان به شدت عرق می کند و مقداری از چربی های زیر پوست در اثر تعریق شسته و دفع می شوند. در موقع کوهنوردی متابولیسم (سوخت و ساز) مواد شناور در خون مانند قند، کلسترول، پروتئین ها و اسید اوریک به بهترین وجه صورت می گیرد و در نتیجه سوخت و ساز کامل خون از ابتلا به بیماری قند نیز جلوگیری می کند. کوهنوردی همراه با یک پیاده روی آرام، انرژی معادل 350 کالری را در یک ساعت می سوزاند و این فرصت را به شما می دهد تا لحظات خوبی را در طبیعت زیبا سپری کرده و از هوای پاک کوهستان لذت ببرید و علاوه بر آن در کاهش وزن اضافیتان موفق باشید. به منظور سوزاندن مقادیر بیشتری از کالری می توانید کوهنوردی در یک مسافت معین کوهپیمایی در ارتفاعات کوهستان یا طبیعت را امتحان کنید.

معمولا کوهنوردان نه تنها از اضافه وزن برخوردار نیستند بلکه با کاهش وزن هم همراه هستند و اکثرا از تناسب اندام خوبی برخوردارند. یکی از دلایلی که کوهپیمایی یک فعالیت عالی برای کاهش وزن است، مفرح بودن آن می باشد. ورزش کردن در باشگاه برای خیلی از آدم ها خسته کننده است. اما این واقعیت که هنگام کوهپیمایی می توانید مزه ی تازگی طبیعت و هوای کوهستان را بچشید، آن را به یک لذت واقعی تبدیل می کند. در زیبایی های اطرافتان گم می شوید و تقریبا فراموش می کنید که در حال ورزش کردن هستید. در کوهپیمایی ورزش خوبی خواهید کرد و چربی می سوزانید. کوهنوردی درصد بالاتری از چربی بدن را می سوزاند، یکی از بهترین راه های سوزاندن چربی های اضافی و کالری و در نتیجه کاهش وزن بدن می باشد. برای کاهش وزن بدن با موفقیت، شما نه تنها باید میزان کالری ها را کم کنید بلکه باید میزان فعالیت بدنیتان را هم افزایش دهید. چنانچه از برنامه غذایی چربی پایین استفاده می کنید اضافه کردن ورزش به پایین آوردن چربی کمک می نماید. اگر شما دچار اضافه وزن هستید یا جهت پیشگیری از دچار شدن به چاقی باید بین مقدار کالری دریافتی و مقدار کالری مصرفی خود تعادل برقرار کنید به نحوی که به طور ماهرانه ای کالری مصرفی ما از کالری مصرفی ما بیشتر باشد و به اصطلاح بدن را وادار کنیم از سوخت ذخیره چربی استفاده کند، از طریق این امر امکان پذیر است، یک رژیم متناسب، اصولی و ورزش کردن.

منبع:فصل نامه کوه جلد 87

نظرات بازدیدکنندگان