تجربه ی وزن ایده آل با کوهنوردی (2)

تجربه ی وزن ایده آل با کوهنوردی (2)

کاهش وزن اضافی همراه با ورزش بسیار آسان تر از کاهش وزن با رژیم غذایی است. با ورزش می توان سریع تر به میزان وزن دلخواه خود رسید و از نشاط و سلامتی کافی برخوردار شد. پژوهش های اخیر به طور روزافزون بر اهمیت و ضرورت فعالیت های جسمی و نرمشی برای کنترل وزن و شادابی جسم و روان تأکید فراوان می ورزند. اگر شما تنها با رژیم غذایی خیلی سریع وزن کم کنید ماهیچه هایتان را از دست می دهید که برایتان زیان آور است. سعی کنید هفته ای نیم کیلو وزن کم کنید تا به بدنتان آسیب نرسد. افرادی که به چاقی مبتلا هستند می توانند به شرط پرهیز کردن از پرخوری های دوباره به شرط ورزش کردن منظم و مرتب چربی اضافه بدن و چاقی را از خود دور کرده و از آسیب های نامطلوب چاقی (فشار خون، تنگی نفس، بیماری واریس، پوست و بیماری های قلب و عروق) در امان باشند.

هر نوع فعالیت جسمانی از هر سطح هرم، می تواند در کنترل چربی بدن مؤثر باشد چرا که هر فعالیت جسمانی و از جمله کوهنوردی باعث سوزاندن انرژی می شود ولی ورزش های هوازی پرتحرک، بهتر می توانند باعث کاهش چربی بدن شوند. چرا که این فعالیت ها را می توان به مدت نسبتا طولانی ادامه داد. گروهی از ورزش هایی که بتوانند توانایی شما را برای سوزاندن چربی افزایش دهند جزء ورزش های هوازی هستند. این نوع ورزش ها ماهیچه های اصلی بدن را در یک حالت خوب به کار می برند (مانند شنا کردن، پیاده روی، آهسته دویدن، کوهنوردی) ورزش های هوازی را به طور مرتب و منظم انجام دهید و ببینید که به چه آسانی می توان از دست چربی های اضافی و زیان آور رهایی یافت. کوهنوردی و کوهپیمایی اگر به طور منظم و به مدت طولانی انجام شوند، می تواند در سوزاندن چربی اضافی بدن مؤثر باشند.

تمرین قدرتی با وزنه های سنگین ضمن کاهش چربی، توده بدون چربی (توده عضلانی) را نیز افزایش می دهد. افزایش توده عضلانی باعث افزایش مصرف کالری در حال استراحت و سوخت و ساز پایه می شود. به علاوه ، افرادی که توده عضلانی بیشتری دارند در حین فعالیت انرژی بیشتری مصرف می کنند؛ کوهنوردی می تواند عضلات بدن را تا جایی که ممکن است از آسیب لاغری در امان نگه دارد و بیشتر چربی های بدن را کاهش دهد. چنانچه از برنامه غذایی و چربی پایین استفاده می کنید، اضافه کردن کوهنوردی به پایین آورن چربی بدن کمک می نماید. فعالیت ورزشی درست و مرتب و ازجمله کوهنوردی و کوهپیمایی موجب می شود که اندام بدن افزون بر لاغر شدن، شکل دلخواه به خود بگیرد. ورزش باید با برنامه غذایی مناسب و متعادل همراه باشد تا سلامت و شادابی را موجب شود و از شل شدن ماهیچه ها جلوگیری کند. به طور کلی افزودن یک برنامه ورزشی پیوسته و منظم به ویژه کوهنوردی به یک برنامه صحیح غذایی می تواند مؤثرترین راه برای کاهش وزن و رسیدن به سلامتی بیشتر باشد.

توصیه های مهم

1. از انجام دادن کوهنوردی لذت ببرید.

2.سعی کنید فعالیت ورزشی و به خصوص کوهنوردی را از اولویت های برنامه های زندگی خود قرار دهید و مطمئن باشید که با این کار وزن اضافی بدنتان را کاهش خواهید داد.

3.بهانه ها را دور بریزید. هرگز اجازه ندهید عبارت وقت ندارم باعث شود که شما از کوهنوردی و کوهپیمایی هفتگی دور بمانید.

4.چنانچه تاکنون کوهنوردی سنگین نکرده اید یکباره اقدام به این کار نکنید به ویژه اگر چاق هستید.

5.بهتر است عادات خوبی مانند کوهپیمایی و رفتن در طبیعت به طور منظم و مرتب را از کودکی به فرزندانتان بیاموزید تا پس از رسیدن به سن بلوغ نیز این عادات خوب را حفظ کرده و ادامه دهند.

6.با پزشک مشورت کنید. لازم است پیش از اقدام به اجرای هرگونه برنامه ورزشی جدید و از جمله کوهنوردی به ویژه اگر سن شما بالای 40 سال است یا نگران سلامت خود هستید، با پزشک خود مشورت کنید. بهتر است افراد بالای سن 40 سال به ویژه اشخاصی که بسیار چاق می باشند، قبل از شروع کوهنوردی سنگین با پزشک مشورت کنند تا مشکلی برای کوهنوردی کردن نداشته باشند. 

7.اگر در هنگام کوهنوردی احساس درد یا تنگی نفس یا هر نشانه غیرعادی دیگر کردید ورزش را قطع کرده و با پزشک خود مشورت کنید. 

8. توانی های بدنی خود را بسنجید. پیش از انجام یک برنامه ورزشی کوهنوردی، باید توانایی های بدنی خود را در نظر بگیرید. به طور کلی برنامه کوهنوردی را انتخاب کنید که هم به آن علاقه داشته و هم توانایی انجام دادن آن را داشته باشید. انجام برنامه های کوهنوردی تند و طولانی به خصوص برای افراد میان سال یا سالمندی که آمادگی بدنی لازم را ندارند ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد بنابراین به تدریج فعالیت های بدنی خود را افزایش دهید. میزان سرعت کوهنوردی به وضعیت شما بستگی دارد چنانچه سرعت موردنظر باعث می شود از نفس بیفتید آهسته بروید. در ضمن باید در هنگام کوهنوردی قادر باشید به اسانی با دیگری حرف بزنید.

9.پیش از شروع کوهنوردی برای مدتی بدن خود را با نرمش های مناسب گرم کنید و پس از ورزش خود را خنک کنید. اگر روش های گرم و سرد کردن را انجام داده باشید، احتمالا درد کمی خواهید داشت یا هرگز احساس درد نخواهید کرد. پیش از انجام کوهپیمایی برای پرهیز از بروز هرگونه فشار بیش از اندازه به ماهیچه ها و مفاصل خود، تمرین های ملایم را برای گرم کردن و آماده ساختن بدنتان انجام دهید. دردهای ماهیچه ای جزئی را که با یک استراحت مختصر قابل تخفیف هستند نادیده بگیرید، اما درد همراه با فشار شدید این طور نیست. این یک هشدار است که روی قسمتی از اندام بدن بار اضافی قرار دارد. در این حالت کوهنوردی را متوقف کنید و تا بهبودی کامل استراحت نمایید.

10. کفش مناسب برای انجام برنامه کوهنوردی انتخاب کنید. کفش ورزشی مناسب در کاهش وزن هنگام کوهنوردی و کوهپیمایی بسیار مهم و مؤثر است.

11.خود را برای هر نوع آب و هوایی در کوهستان آماده نمایید. بهتر است در روزهایی که هوا گرم و مرطوب است و نیز در ساعاتی که هوا خنک تر می شود ورزش و از جمله کوهنوردی انجام دهید. پس از بازگشت به خانه با یک حمام آب گرم و خوردن غذای مناسب تجدید نیرو کنید.

12.فعالیت کوهنوردی را ملایم و متناسب با وزن بدنتان انجام دهید. هنگامی که نوع فعالیت  ورزشی خود را انتخاب کردید، آهسته پیش بروید و مقدار آن را کم کم افزایش دهید. در هر صورت تمرین های ورزشی را باید به آرامی شروع و از انجام تمرین های ورزشی سنگین پرهیز کرد. به طور کلی مقدار ورزش با سن، میزان سلامت و تمرین قلبی ارتباط مستقیم دارد، بنابراین سعی نکنید بدون توجه به سن و جنس افراد دیگر با آنها برابری و رقابت کنید. متناسب با نیازها و توان خود فعالیت کوهنوردی را انتخاب کنید.

13.مسافت و زمان برنامه کوهنوردیتان را به تدریج افزایش دهید. در بدو شروع، کوهنوردی شدید انجام ندهید، توصیه می شود از کوهنوردی سبک تر شروع کنید و به تدریج مدت زمان آن را افزایش دهید، زیرا این گونه فعالیت ها ممکن است به اندام های بدنتان آسیب وارد کند (فشار خون بالا، ناراحتی قلبی). بهتر است کوهنوردی و کوهپیمایی را به تدریج آغاز کنید و کم کم میزان آن را تا دستیابی به تعداد ضربان قلب مطلوب و شدت سختی مورد نظر افزایش دهید.

نظرات بازدیدکنندگان