تنگه براق، زیبایی بی مانند

تنگه براق، زیبایی بی مانند

با فرا رسیدن فصل تابستان سفر به تنگه ها، دره ها و آبشارها می تواند بسیار دلچسب باشد و برخی از مکان های دیدنی در این فصل حال و هوای دیگری دارند خصوصا کشورمان ایران که با 4 فصل بودن آن هیچ گردشگر و طبیعت گردی دغدغه سفر و برنامه های خود را ندارد. جنگل های سرسبز، کویرهای سوزان، کوهستان های پربرف، دریاها و رودخانه ها و هر نوع جاذبه های گردشگری که متناسب با سلیقه هر فرد است. 

فارس یکی از استان های جنوبی کشورمان به مرکزیت شهر شیراز است. این استان با مساحتی به اندازه 122068 کیلومتر مربع چهارمین استان بزرگ کشورمان محسوب می شود که تقریبا 7.4 درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. نام فارس در کتیبه های هخامنشی به صورت پاسه آمده است که پارس به شکل عربی در آمده و فارس گفته می شود. ارتفاع استان فارس از سطح دریا در نقاط مختلف این استان متفاوت می باشد و همچنین از سمت شمال به استان اصفهان، جنوب و جنوب شرقی به هرمزگان، غرب و جنوب غربی به بوشهر، شمال غربی به کهگیلویه و بویراحمد، غرب به کرمان، شمال شرقی به یزد محدود می شود. 

در بلاگ های قبلی به معرفی این استان زیبا به صورت کامل پرداختیم و اما در این بلاگ میخواهیم با منطقه ای دیگر از این استان زیبا آشنا شویم. تنگه براق دره ای بسیار زیبا در کنار روستایی با همین نام قرار دارد که یکی از جاذبه های گردشگری معروف در توابع بخش سده، 80 کیلومتری جنوب غربی شهرستان اقلید و 190 کیلومتری شمال شیراز می باشد. روستای براق از شمال به شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان های مرودشت و سپیدان، از شرق به شهرستان خرم بید و از غرب به کهگیلویه و بویر احمد ارتباط دارد و ارتفاع آن از سطح دریا 1940 متر است.  این روستا قدمتی طولانی دارد که آن را می توان از سنگ نبشته های مربوط به دوره ساسانی در اواسط مسیر دره دریافت. زبان ساکنین این روستا لری و ترکی می باشد. 

تنگه براق با درختان انبوه و سر به فلک کشیده، چشمه های متعدد و رودخانه های خروشان، غارهای زیبا و ستون های آهکی نظر هر گردشگر و طبیعت گردی را به خود جلب می نماید. زیبایی این منطقه تنها به موارد فوق ختم نمی شود رودخانه پرآبی که در این دره جریان دارد دیواره کوه را بریده و شکافی با دیواره هایی عمودی به پهنای 40 و ارتفاع 100 متر به وجود آورده است ودر نهایت به رود کر می ریزد و همچنین غار به وجود آمده در سمت چپ تنگه که منشأ آهکی دارد چشم اندازی بینظیر را فراهم آورده است و آب از بالای آن به صورت قطرا آب به کف غار می ریزد. 

مسیر دسترسی 

بهترین زمان سفر به تنگه براق اواسط بهار تا اواسط شهریور می باشد زیرا شرایط آب و هوایی در این ایام بسیار معتدل است. زیباترین و بهترین مسیر از شیراز به تنگ براق از مسیر بهشت گمشده و در امتداد کامفیروز شمالی در کنار رودخانه کر که حدود 20 دقیقه تا این مکان جاده خاکی دارد. راه های جاده سپیدان، کمهر، کاکان و چوبخله که از راه ارتباطی مناسبی برخوردار است می توان به این دره دیدنی رسید. 

نظرات بازدیدکنندگان