تنگ بوچیر، بهشت زمینی

تنگ بوچیر، بهشت زمینی

دهستان بوچیر از توابع بخش مرکزی شهرستان پارسیان در استان هرمزگان می باشد. از لحاظ جغرافیایی بوچیر در شش کیلومتری روستای هشنیز، از غرب در هفت کیلومتری روستای حمیران در پشت کوه سنچول (درغرب استان هرمزگان واقع شده است و ارتفاعی حدود 1000 تا 1100 متر دارد) واقع شده است. این دهستان از مقر فرمانروایان حمادی بوده است و می توان گفت که پیشینه آن به قبل از اسلام بازمی گردد و در واقع ساکنان آن زرتشتی و گبر بوده اند. حمادیون در اصل ساکنان فلات نجردر کشور عربستان بوده اند که بخشی از آن ها در سال 990 هجری به منطقه جنوب شرقی قطر مهاجرت کردند و بعد از گذراندن زمان طولانی در سال 1010 به علت کمبود آب به ناچار به منطقه شیبکوه در جنوب ایران آمدند و پس از مدتی به روستای بوچیر آمده و با ساخت قلعه بزرگ این مکان را به عنوان مقر فرمانروایی خود انتخاب نمودند که امروزه این قلعه از آثار تاریخی این روستا که در 600 متری جنوب آن واقع شده است، می باشد.

از مناطق بکر و دیدنی این دهستان می توان به تنگ بوچیر (معروف به چله بوچیر) اشاره نمود. تنگ بوچیر درون کوه قرار دارد و جهت رسیدن به آن باید از درون آب گذشت که عمق آن در نقاط مختلف متفاوت می باشد. دمای آب حدود 10 تا 20 درجه سانتی گراد بوده که عموما در طول سال ثابت می باشد. طول این تنگه 1000 متر می باشد که همه ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند و همچنین چشمه های موجود از بخش های دیدنی این منطقه می باشدکه در فصل تابستان می توان شنا کرد. وجود دره های باریک و پرآب که حدودا 50 متر می شود، قندیل های زیبا و چشم اندازهای طبیعی، جذابیت این منطقه را دوچندان کرده است.

مسیر دسترسی به تنگ بوچیر 

راه رسیدن به این منطقه زیبا از شهر پارسیان در استان هرمزگان می باشد که پس از رسیدن به روستای بوچیر و طی کردن جاده خاکی به طول 5 کیلومتر به منطقه مورد نظر می رسیم.

تجهیزات مورد نیاز 

برای عبور از این تنگه باید از آب های عمیق گذر کرد که حتما باید شناگر قابلی بود و همچنین از تیوب و قایق استفاده کرد. برای عبور از بعضی مناطق نیازمند طناب می باشیم.

نظرات بازدیدکنندگان