تیم سیاه کمان بر فراز قله کالاهو

همه چیز از صعود قله کرماکوه از دامنه شمالی شروع شد. این برنامه مدت ها قبل به همراه تیمی از کشور چک و از مبدأ روستای زیبای مازیچال انجام پذیرفت. در طی مسیر نقطه ای از کوهستان سبب جلب نظر می شد این نقطه دقیقا یخچال شمالی بود. صعود از مسیر شمالی کالاهو در زمستان بسیار پرخطر و دشوار می باشد به همین منظور باید تا اواخر بهار صبر می شد. در نهایت زمان حرکت روز چهارشنبه 14 خردادماه 1399 تعیین شد. آقایان حسین نوشین و سعید شریعت نژاد با عزم بالا برنامه خود را از ونداربن آغاز نمودند. 

شب را در گوسفندسرای بریر بیواک کرده و صبح زود وارد دره زیبای کلجاران شدند. بعد از چندین بار عبور از عرض رود به یک دو‌راهی رسیده که از سمت راست به گردنه پَرو منتهی می شد. پس از رسیدن به گردنه، تیم پشتیبان را از وضعیت خود مطلع نموده و بعد از کمی استراحت به سمت پای یخچال شمالی حرکت کردند. حدود ساعت ۱۶ به نقطه مورد نظر رسیده و با دیدن یک سنگچین جهت شبمانی وارد آن شدند.

باورش برای گروه سخت بود که این منطقه زیبا دامنه شمالی قله کالاهو باشد، مشابه این منظره را تابحال فقط در مسیر شمالی زرین‌کوه دیده بودند البته با حجم برف و وسعتی به مراتب کمتر از این. پس از گردش کوتاه و عکاسی در اطراف جهت خوردن شام و تقسیم ابزار و آماده کردن کوله‌ها به سنگچین برگشتند. صبح زود از خواب بیدار شدند و با هیزم‌هایی که در اطراف بود آتشی برای گرم کردن روشن کردند. حدود ساعت ۵ صبح صعود از سر گرفته شد و پس از پیمایش در شیب های ملایم یخچال به جایی رسیدند که کرامپون ها را بسته و بطری های خالی را پر از آب کردند. از چندین آبشار و شکاف برفی عبور کرده و در نقطه‌ای که دهلیز‌های قُبی‌ها و کالاهو به هم می رسند با تراورس و دور زدن یک کمربند صخره‌ای از سمت چپ وارد مسیر کالاهو شدند. کل مسیر را البته با هماهنگی هم بدون طناب صعود کردند. از اینجا به بعد از شکاف و آبشارها هم خبری نبود و مسیر ایمن‌تر می شد.

پس از چند ساعت پیمایش در مسیر پر شیب به کاسه زیر قله رسیده و با دیدن نقاب های برفی مسیر درست را انتخاب و حدود ساعت ۱۸ بعد از ۱۱ ساعت تلاش به گردنه زیر قله رسیدند. لوازم و کوله‌ها را بر زمین نهاده و با کمی تنقلات و نوشیدنی به طرف قله حرکت کردند. از قله با تیم پشتیبان تماس و پایان صعود را اطلاع داده و هماهنگی لازم جهت برگشت از روستای درجان به شهسوار را انجام داده شد. پس از فرود از شن اسکی دامنه جنوبی و عبور از منطقه بَرور ساعت ۱ بامداد به درجان رسیده و برنامه با موفقیت به پایان رسید. این برنامه در قالب تیم سیاه کمان انجام پذیرفت و برای اعضای تیم موفقیت روزافزون را خواستاریم. 

نظرات بازدیدکنندگان