راهنمای صحیح کوهنوردی در پاییز (4)

راهنمای صحیح کوهنوردی در پاییز (4)

در ادامه مطالب قبلی به بررسی نکات دیگر کوهنوردی در فصل پاییز می پردازیم.

بادگیر مناسب همراه خود داشته باشید. اندازه بادگیر باید به حدی باشد که بتوان سایر لباس ها را هم در زیر آن به تن داشت، بدون اینکه حالت فشردگی پیش بیاید یا مانع حرکات و انعطاف بدن شود. بادگیر باید دارای کلاه با یک نقاب و در قسمت گردن دارای ریسمان های کشیدنی برای کوچکتر کردن قسمت صورت باشد تا باران صورت و گردن را خیس نکند. کلاه بادگیر باید آنقدر در عین حال بزرگی آن باعث محدود شدن دید (مخصوصا در جوانب) نشود. دارای قابلیت باز شدن و تنظیم کردن در قسمت جلو، کمر، زیربغل، جوانب و سرآستین ها باشد تا بتوان تهویه در لباس به وجود آورد یا آن را محکم بست. دندانه های زیپ ها بزرگ و مقاوم باشند و روی زیپ دارای زبانه باشد تا آن را از خیس شدن حفظ نماید و اجازه تهویه لباس را بدهد. بعضی از زیپ ها از جنس ضدآب هستند و درزها و دوخت های آن خوب ضدآب، عایق و محکم باشند. دسترسی به داخل جیب ها با دستکش و در حالی که کوله را به پشت دارید آسان باشد. جیب ها باید دارای درپوش مناسب برای محافظت از باران باشد.

کاپشن ضدآب بپوشید. کاپشن های ضدآب در مدل های مختلفی تولید می شود. نوع استاندارد آن دارای زیپی کامل در جلو است که عمل تهویه را آسان تر می کند. بسیاری از کوهنوردان که خواستار وزن و حجم کمتر و مقاومت بیشتر در مقابل باد هستند را ترجیح می دهند. هر نوع بارانی ای که تصمیم به خرید آن دارید حتما تنفسی بودنش را بررسی نمایید. 

شلوار ضدآب همراه داشته باشید. این لباس ها باید دارای زیپ سراسری باشند تا درحالی که کرامپون یا کفش به پا دارید بتوانید آن را از تن در بیاورید یا به تن کنید.

از کلاه استفاده کنید. یکی از مهم ترین پوشاکی که در کوهنوردی زیاد جدی گرفته نمی شود، ولی بسیار مهم است کلاه می باشد.  کلاه های طوفان که تمام سر و گردن را می پوشانند دارای کارکردهای چند جانبه هستند و می توان در سرمای زیاد آنها را به شکل کامل استفاده مکرر و زمانی که هوا گرم تر می شود با تا کردن و بالازدن آن تهویه بهتری برای قسمت یقه و گردن ایجاد کرد و سعی کنید که دو کلاه با خود همراه داشته باشید. جنس بعضی از کلاه های ضدباران از جنس پارچه ضدآب تنفسی است که باعث تهویه بیشتر می شود. کلاه های آفتابگیر مدور با لبه های عریض باعث ایجاد سایه روی گردن و گوش ها می شوند و بین صعود کنندگان محبوبیت زیادی دارند. یک کلاه نقابدار دارای بند هم می تواند برای این منظور به کار رود که نقاب آن باعث ایجاد سایه روی چشم ها می شود و شیشه های عینک را را از برف و باران محافظت می کند بنابراین استفاده از کلاه کوهنوردی چه در تابستان و چه در پاییز و زمستان لازم است. 

در برنامه های پاییزی و زمستانی لباس های خیس خود را ابتدا در چادر آویزان کنید و موقع خواب به داخل کیسه خواب ببرید تا برای فردا صبح خشک و قابل استفاده باشند، به جوراب ها و خشک کردن آنها اهمیت دهید. برف روی لباس های بیرونی و گتر خود را قبل از آمدن داخل چادر ابتدا پاک کنید تا کل وسایل چادر را خیس نکند و خود لباس ها نیز سریع تر خشک شوند. 

پوتین مناسب انتخاب کنید. از قدیم گفته اند پا قلب دوم انسان و مخصوصا کوهنوردان است بنابراین کفش کوه محافظ پا بوده و از مهم ترین وسایل و پوشاک کوهنوردی به شمار می رود. کفش کوه بدون تردید اولین و مهم ترین وسیله به حساب می آید. انتخاب درست و استفاده به جا از ان می تواند بسیار به سلامتی پاهای شما تأثیر بگذارد. 

در کوله خود جایی برای دستکش درنظر بگیرید. شاید انگشتان سخت ترین قسمت بدن برای گرم کردن باشند، چرا که در شرایط سخت و سرد، خون آنها به قسمت های دیگر بدن ارسال می شود. متاسفانه این تغییر مسیر جریان خون باعث اختلال در کارهایی که انجام آنها به کمک انگشتان صورت می گیرند مثل کشیدن زیپ یا گره زدن می شود که به نوبه خود می تواند سبب کندی حرکت گروه در هنگامی که احتیاج به سرعت بیشتر برای پیدا کردن پناهگاه دارند، بشود. دستکش های مناسب معمولا از جنس الیاف مصنوعی، پشم به اضافه الیاف مصنوعی یا پشم هستند. روکش دستکش های شما باید آنقدر بلند باشد که بتواند 10 تا 15 سانتی متر از آستین بادگیر یا کاپشن شما را بپوشاند و برای بسته شدن به دور دست دارای بندهای چسبی باشد. 

ترجمه و تدوین: وحید عرفانی 

نظرات بازدیدکنندگان