راهنمای گرمایش کاپشن (2)

راهنمای گرمایش کاپشن (2)

در بخش قبلی به تعریف کرک (پر) و همچنین نقش عایق و فیل پاور پرداخته شد اکنون با ادامه مطالب همراه شما هستیم.

تست فیل پاور کرک 

پروسه اندازه گیری فیل پاور شامل گذاشتن پر داخل یک سیلندر پلاستیکی از جنس پلیکسی گلاس و فشرده کردن آرام آن با یک وزنه می شود. تست به گونه ای با پر کردن یک اونس کرک در یک سیلندر بزرگ انجام می شود و آرام در سیلندر فرو می رود و کرک را فشرده می سازد. بعد از یک دقیقه موقعیت دیسک ثبت می شود و حجم کرک فشرده در این نقطه محاسبه می شود. نتیجه ای مثلا 450 اینچ مکعب کرک معادل فیل پاور 450 برای آن کرک است. اگر کرک برجهندگی بیشتری داشته باشد کمتر فشرده می شود و لوفت بیشتری خواهد داشت. باید دقت داشت که محاسبه فیل پاور در آمریکا در مقایسه با اروپا به دلیل تفاوت نوع سیلندرهای مورد استفاده برای تست متفاوت است. در اروپا سیلندر بزرگتر است (289 میلی متر) و وزن آن هم بیشتر است(94.25 گرم).

نسبت فیل پاور می تواند از 300 تا 900 گرم یا بیشتر باشد. فیل پاور 900 بهترین نتیجه ای است که کرک به دست می دهد. عمومی ترین محصولات پر نسبت 400 تا 500 دارند. چون این پرها از غاز و اردک نابالغ به دست می آید و چون ازخوشه های پر کوچکتری ساخته شده اند کیفیت آنها پایین به حساب می آید. وقتی کاپشن پری با کیفیت بالا می خرید باید دنبال کاپشنی باشید که نسبت فیل پاور آن حداقل 500 باشد. کاپشنی با این میزان کالیبراسیون هم گرم تر خواهد بود و هم راحت تر. 

اگر کرک فضای بیشتری بگیرد آن کرک گرم است

شهرت کرک (پر) به عنوان مواد عایق عالی برای ماجراجویی در طبیعت از آنجا می آید که این مواد می تواننند به شکل بسته کوچک درآیند و دوباره پف کنند. نکته کلیدی گرمی کرک این است که فضاهای کوچک  هوایی در برگچه های کرک (پرچه های پرمانند بسیار نرم) شکل می گیرند. کرک باکیفیت بالاتر بعد از فشرده شدن برای اشغال فضای بیشتر مجددا پف می کند داخل محفظه کرک، فضاهای هوایی برای گرم کردن ایجاد می کند. 

فیل پاور بالا چه موقع معنی پیدا می کند

مزیت فیل پاور کرک به معنی قیمت خوب است. از آن برای فوق سبک نگه داشتن کاپشن و اشغال فضای کمتر در کوله پشتی استفاده می شود. پس اگر سعی دارید در وزن و فضای کوله خود صرفه جویی کنید یا کاپشن زمستانی فوق نرم می خواهید کاپشنی با فیل پاور 900 را درنظر بگیرید. اگر کل وزن و حجم برایتان مهم نیست یک کاپشن خیلی پرپف و حجیم بگیرید و اگر کرک آن فقط 500 فیل پاور داشت نگران نباشید. 

وزن حجمی چیست؟

فیل پاور مقدار حجم کرک است اما وزن حجمی همانطور که حدس می زنید به وزن مربوط می شود. فیل پاور کیفیت را تعیین می کند و وزن حجمی آن مقدار کرک را نشان می دهد. اگر وزن پر کاپشن 12 اونس باشد به این معنی است که 12 اونس مواد کرک برای تئلید از آن استفاده می شود. 

وزن پرشده (وزن حجمی): 

کاپشن پری که فیل پاور 900 دارد و فقط 30 گرم کرک در آن پر شده گرم تر از کاپشنی که فیل پاور 450 و 100 گرم کرک در آن پر شده نخواهد بود. در تئوری 50 گرم کرک با فیل پاور 900 همان گرمایی را خواهد داشت که 100 گرم کرک با فیل پاور 450 دارد و نیز نصف حجم آن فشرده خواهد شد. تولیدکنندگان کمی هستند که وزن کرک را اعلام می کنند. هر نوع فرمول ساده ای برای محاسبه گرمی تفاوت در روش پر کردن کرک و توزیع آن در بالشتکی ها و دور کاپشن را به حساب نمی آورد.

در حالیکه بسیاری از برندها مغرورانه دقت ها را به فیل پاور بالای خود جلب می کنند اغلب در اشاره به وزن حجمی کوتاهی می کنند در حالی که وزن حجمی خیلی خیلی مهم است چون وزن پر هم نقش و سهم مساوی در تعیین گرمی محصول دارد و خریدار نباید از آن غفلت کند. همانطور که شرکت درباره کرک و پر توضیح می دهد، وزن حجمی مشخص می کندکه چطور یک محصول نرم یا سفت است. همینطور وزن حجمی مشخص می کند چقدر محصول به خوبی فشرده می شود. همانطور که در بالا اشاره شد ویژگی مهم کرک قابلیت آن در جا داده شدن در کوله پشتی بدون آسیب دیدن آن است. هرقدر کاپشن پر سنگین تر باشد کمتر می تواند فشرده شود. 

منبع : مجله کوه 

ترجمه: سلمان محمدی

نظرات بازدیدکنندگان