رعد و برق در کمین کوهنوردان (1)

رعد و برق در کمین کوهنوردان (1)

صاعقه (رعد و برق) یکی از خطرناک ترین حوادث کوهستان است، چون پیش بینی آن بسیار سخت و بعضی مواقع غیر قابل پیش بینی است. وقتی بار الکتریکی انباشته شده در ابرها تخلیه شده و به صورت یک قوس الکتریکی به زمین برخورد کند؛ صاعقه اتفاق می افتد. به عبارت دیگر هنگامی که اختلاف بار الکتریکی در میان ابر و زمین یا در میان بخش هایی از یک ابر، بیش از حد معمول آن می شود، رعد و برق ایجاد می شود. همواره در فصل بهار که هر از گاهی همراه با تغییرات جوی است در مناطقی از کوه ها شاهد متغیر بودن هوا و در صورت وجود جبهه های پر رطوبت هنوا، همراه با بروز صاعقه و رعد و برق می باشیم. بروز صاعقه در مناطق کوهستانی می تواند مشکلات و خطرات جدی برای کوهنوردان به همراه داشته باشد. صاعقه زدگی حتی در ارتفاعات پایین و حتی در سطح دریا نیز می تواند جان انسان را تهدید کند. توجه به چگونگی پیشگیری و مقابله با صاعقه زدگی ضامن سلامت ما خواهد بود. 

توصیه های مهم:

1. از مناطق بدون پوشش دوری کنید. ممکن است از ابرها در هر زمان از سال رعد و برق تولید شود. زمانی که در منطقه باز در کوهستان قرار دارید و از طریق نشانه ابرها با علایم دیگر، نزدیک شدن هوای طوفانی و آذرخش یا تندر را تشخیص دادید از ظاهر شدن اینگونه مناطق خودداری فرمایید.

2. به دنبال یک پناهگاه باشید. در هنگام بروز رعد و برق در کوهستان پناه بگیرید و به یاد داشته باشید که برق آسمان، بیشتر به قله ها و تیغه های سنگی و ماطق مرتفع برخورد می کند بنابراین به دنبال یک پناهگاه باشید.

3. اگر هیچ سرپناهی در کوهستان نیافتید و رعد و برق در نزدیکی شماست، کمترین نقطه تماس را با زمین داشته باشید. باید در زمین چهار زانو چمباتمه زده و دست های خود را در بغل بگیرید. 

4. لازم است در بین سنگ های خیس پناه نگیرید، زیرا وجود آب در لابه لای سنگ ها موجب هدایت برق به انسان می شود. 

5. از لبه ها و پرتگاه های کوهستان جلوگیری کنید. 

6. از تجهیزاتی که هادی جریان الکتریسیته هستند استفاده نکنید و در صورت وقوع رعد و برق از آنها دوری کنید. ضروری است همه وسایل فلزی مانند ساعت، قاب عینک، کلنگ و باتوم کوهنوردی و همچنین کوله پشتی زین دار را از خود دور کنید و در پناه سنگی به فاصله 3 تا 5 متر روی زمین نشسته و عایقی ضخیم در زیر بدن خود قرار دهید. 

7. روی زمین خیس نایستید که به شدت رعد و برق را به خود جذب می کند. در این شرایط می توانید کوله خود را روی زمین بگذارید و روی آن بنشینید. 

8. چادر کوه را به عنوان یک منطقه امن در مقابل رعد و برق در نظر نگیرید. هیچ گاه چادر خود را به بلندترین درختان اطراف وصل نکنید. در هنگام احتمال بروز رعد و برق کوهنوردانی که به زیر چادر به سر می برند باید سرپناه دیگری غیر از چادرهایشان انتخاب کنند. اگر داخل چادر هستید به میله وسط چادر نچسبید. 

9. در هنگام رعد و برق در کوه از ایستادن در مناطق مرتفع، تپه ، قله کوه یا هر ناحیه مرتفع دیگر به شدت پرهیز کنید. به عبارت دیگر در این حالت نباید در ارتفاعات کوه ها باشید چون سرپناهی نمی یابید. نکته بسیار مهم اینکه تا جایی که می توانید ارتفاع خود را کم کنید چون احتمال اصابت صاعقه در ارتفاعات بیشتر است؛ بنابراین هرچه سریعتر به سمت پایین کوه حرکت کنید و در داخل دره ها پناه بگیرید یا به دنبال یک سرپناه دیگری باشید. 

10. از پناه گرفتن زیر درختان پرهیز کنید زیرا به علت برخورد برق و حرارت حاصل از آن به آنها امکان آتش سوزی وجود دارد بنابراین باید از این کار خودداری کنید. هرگز زیر یک درخت تنها نایستید ممکن است همین یک درخت به عنوان رسانای رعد و برق عمل کند. 

ترجمه و تدوین: وحید عرفانی 

نظرات بازدیدکنندگان