رعد و برق در کمین کوهنوردان (2)

رعد و برق در کمین کوهنوردان (2)

در بلاگ های قبل کاملا درباره صاعقه توضیح داده شد و همچنین به ادامه توصیه های لازم برای مواجهه با این شرایط می پردازیم:

11. از شرایط آب و هوایی منطقه کوهستانی انتخاب شده خود برای کوهنوردی باخبر باشید. پیش بینی ها را بررسی کنید.

12. اگر لباس های شما خیس است سعی کنید آنها را هرچه زودتر خارج کرده و از خود دور کنید. 

13. آگاهی خود را درباره ابرهای خطرناک کومولونیمبوس افزایش دهید. معمولا زمانی که توده ابرهای متراکم سفید، تیره می شوند و به سمت ابرهای بسیار بزرگ و متراکم بالای خود صعود می کنند، بارانی طوفانی در راه است. ابرهای کومولونیمبوس به شکل کوه یا برج های عظیم دیده می شوند که قطعه آن تقریبا پهن است و شکلی همانند سندان آهنگری دارد. این ابر با یخبندان، بارندگی، ریزش برف، تگرگ، باد خیلی شدید و کاهش دید افقی در سطح زمین همراه ست. ابرهای کومولونیمبوس از خطرناک ترین ابرها برای کوهنوردان به شمار می رود و لازم است با مشاهده آن از صعود صرف نظر کنید و در نزدیک ترین محل امن جای بگیرید.

14. زمان بازگشت و مسیرهای جایگزین را در نظر بگیرید و نقاطی از مسیرتان را که شما را از مکان های ناامن در ساعات اوج طوفان دور می کند شناسایی کنید. 

15. در طول مسیر مناطق امن تر را زیر نظر داشته باشید. منتظر رسیدن طوفان پیش از تغییر موقعیت نباشید. 

16. به یاد داشته باشید اگر هنگام رعد و برق در منطقه ای مرتفع بودید و به مکان امنی دسترسی نداشتید به صورت چمباتمه و خمیده روی زمین بشینید. دست ها را روی گوش و سر را بین زانوها قرار دهید. تماس خود را با زمین به حداقل برسانید و به هیچ وجه روس زمین دراز نکشید.

17. علاوه بر لوازم ضروری و روتین کوهنوردی از همراه داشتن کیت کمک های اولیه با لوازم کافی اطمینان حاصل نمایید. 

18. طناب هایی را که به همراه دارید به خصوص اگر خیس و مرطوب شده اند از خود دور کنید. 

19. اگر در شرایطی بودید که هنوز خطر در یک قدمیتان نبود و می توانستید خود را به پناهگاهی برسانید یا ارتفاع خود را در کوه کم کنید این کار را هرگز با دویدن انجام ندهید( این که چقدر خطر به شما نزدیک است بستگی به شرایط دارد اما معمولا تا زمانی که رعد و برق فاصله ای بیش از 2 تا 3 کیلومتر با شما دارد شما می توانید تغییر موقعیت دهید ) سرعت مناسبی داشته باشد اما ندوید. 

20. بعد از دیدن نور حاصله از رعد و برق تا شنیدن غرش آسمان حداکثر 30 ثانیه فرصت دارید تا خود را به منطقه ای امن برسانید تا 30 دقیقه بعد از شنیدن آخرین غرش در همان مکان بمانید. 

21. شناخت محل های خطرناک و محل ایمن هنگام بروز صاعقه به خاطر سپردن این محل ها و شناسایی آنها در طی مسیر می تواند در شرایط اضطراری نکته طلایی باشد.

22. فراگیری کمک های اولیه با توجه به نوع صدمات وارده از قبیل احیای قلبی-ریوی و سوختگی ها شوک و مقابله با خونریزی های داخلی و ... می تواند باعث نجات همنوردتان شوید. 

23. باتوم های کوهنوردی، کلنگ، کرامپون و تجهیزات برف و یخنوردی و سنگنوردی شانس اصابت صاعقه به شما را افزایش می دهند. اگر مجبور به حمل این وسایل هستید و نمی توانید آنها را جا بگذارید و بعدا به سراغشان بیایید، تجهیزاتی که می توانید داخل کوله بگذارید را داخل کوله و در میان سایر وسایل قرار دهید (نه در بالای کوله) و وسایلی از قبیل کلنگ را روی زمین قرار دهید و بند حمایت آن را گرفته و با خود روی زمین بکشید. 

24. اگر در شرایط غیر منتظره گرفتار شدید و حرکت، خودش کاری غیر ایمن بود (مثلا گروه در یک مکان مسطح و باز گیر افتاده بود) اعضای گروه می بایست با فاصله حداقل 15 متری از یکدیگر پخش شوند تا در صورت برخورد صاعقه با فردی دیگران صدمه نبینند. حالت صاعقه را به خود بگیرید (به صورت چمباتمه و خمیده روی زمین بشینید. دست ها را روی گوش و سر را بین زانوها قرار دهید.)

 

ترجمه و تدوین: وحید عرفانی 

نظرات بازدیدکنندگان