زنی که هیچگاه متوقف نشد

زنی که هیچگاه متوقف نشد

جونکو تابی کوهنورد اهل ژاپن که 22 سپتامبر سال 1939 در فوکوشیما متولد شد. ایشیباشی جونکو پنجمین فرزند از یک خانواده 7فرزنده می باشد او فرزندی ضعیف بود اما از سن 10 سالگی شروع به کوهنوردی کرد و با یک کلاس کوهنوردی به کوه Nasu رفت. جونکو تمایل داشت که صعود های خود را گسترش دهد اما خانواده او توان مالی لازم را برای تأمین این فعالیت هزینه بر و گران را نداشتند و به همین دلیل نتوانست صعود های زیادی در طی دوران دبیرستان خود انجام دهد. از سال 1958 تا سال 1962 تابی زبان انگلیسی را در دانشگاه Showa آموخت. او عضو باشگاه کوهنوردی بود که با یک گروه کوهنوردی آقایان در آلپاین کلاب روبرو شد و مدت زمان زیادی برای عضویت در آن تلاش کرد. 

بعد از فارغ التحصیلی تابی باشگاه کوهنوردی بانوان را در ژاپن در سال 1969 تأسیس کرد شعار باشگاه این بوده «بیایید از طریق خودمان به اکسپدیشن های خارجی برویم» و این کار برای اولین بار در ژاپن انجام می شد. تابی بعدها اظهار کرد که این باشگاه را به دلیل نحوه برخورد مردان کوهنورد در آن زمان تأسیس کرده است به عنوان مثال بسیاری از مردان از همنوردی با او خودداری می کردند یا این تفکر را داشتند که تابی برای یافتن همسر به کوهنوردی علاقه دارد. در این مدت قلل Fuji در ژاپن و ماترهورن را صعود کردو در سال 1972 به عنوان یک کوهنورد در ژاپن شناخته شد.

LCC شامل تیمی از زنان ژاپنی اکسپدیشن اورست به سرپرستی Eiko Hisano بود که سعی در صعود قله اورست را داشتند و عمدتا از زنان شاغل مثل معلم، برنامه نویس رایانه، مشاور و حتی مثل تابی مادر بودند. بعد از آن تابی و هیروکو توانستند با موفقیت قله آناپورنا را در 19 مه 1970 فتح کنند. 

LCC تصمیم گرفت که قله اورست را فتح کند و او برای یافتن حامیان این برنامه کمک فراوانی کرد اگرچه به او گفته می شد که « زنان به جای این برنامه باید فرزندان را پرورش دهند.»

بعد از تمرین طولانی در اوایل سال 1975 هنگامی که به کاتماندو سفر کردند این اکسپدیشن را شروع کردند. آن ها از همان مسیری استفاده کردند که سر ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی در سال 1953 انجام داده بودند. در اوایل ماه مه در ارتفاع 6300 کمپ زده بودند که دچار حادثه بهمن شدند و زنان و راهنمایان زیر برف دفن شدند. تابی حدود 6 دقیقه هوشیاری خود را از دست داد تا اینکه توسط یکی از راهنمایان شرپا بیرون کشیده شد و دوازده روز پس از وقوع بهمن در 16 مه 1975 به راهنمایی شرپا آنگ، تابی نخستین زنی بود که به قله اورست رسید.

در سال 1990 تا 1999 تابی به قله وینسون، بالاترین قله قطب جنوب رسید و در 28 ژوئن 1992 قله Puncak Jaya در اندونزی را صعود کرد و اولین زنی شد که توانسته بود هفت قله ازنقاط مختلف را فتح کند. علاوه بر فعالیت های کوهنوردی تابی بر روی نگرانی های زیست محیطی هم کار می کرد. در سال 2000 او تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه Kyusha با تمرکز بر روی تخریب محیطی اورست ناشی از باقی مانده زباله های ریخته شده توسط گروه های کوهنوردی به پایان رساند همچنین تابی مدیر انجمن ماجراجویی هیمالیا ژاپن بود سازمانی که برای حفظ محیط های کوهستانی در سطح جهانی فعالیت می کند. 

تابی در سال 2014 از ابتلایش به سرطان آگاهی پیدا کرد اما همچنان از کوهنوردی دست نکشید تا در 20 اکتبر 2016 در سن 77 سالگی در سایتاما درگذشت.

نظرات بازدیدکنندگان