شلوارهای ترکینگ، راز یک پیمایش درست

شلوارهای ترکینگ، راز یک پیمایش درست

آیا تا به حال با شلوار عمومی به کوهپیمایی رفته اید؟ اگر رفته باشید مطمئناً دیگر تمایلی به استفاده از آن در کوه ندارید چون حتماً شما را دچار مشکل کرده و از پوشیدن آن پشیمان شده اید! در ورزش کوهنوردی تجهیزات زیادی نیاز خواهید داشت که انتخاب یک لباس کوهنوردی مناسب یکی از مهمترین عواملی است که باید دقت لازم را داشته باشید. اگر بخواهید خود را برای یک کوهنوردی هیجان انگیز آماده کنید باید یک لیست از لوازمی که نیاز دارید تهیه کنید که شلوار کوهنوردی می تواند یکی از اساسی ترین نیازهای اولیه شما باشد. یکی از شلوارهایی که در این گونه برنامه ها استفاده می شود، شلوارهای ترکینگ (کوهپیمایی) هستند و با توجه به ساختاری که دارند به شلوار ترکینگ سه فصل نیز شهرت دارند.

  

ممکن است تا به حال به این موضوع که چه شلواری را برای چه برنامه ای بپوشید فکر نکرده باشید. در این بخش با تشریح انواع شلوارهای ترکینگ این امکان را به شما می دهیم تا درست ترین انتخاب را داشته باشید.

شلوارهای استاندارد:

این شلوارها تا روی مچ پای شما را می پوشاند و از پاهایتان در برابر تابش نور خورشید و سرما محافظت می کند و شما را از گزش و نیش حشرات و یا بوته های خاردار در امان نگه می دارد. هدف اصلی انتخاب این شلوارها خنکی و سبکی لازم حین برنامه ها است.

 

شلوارهای قابل تبدیل:

در شرایط آب و هوایی نسبتاً گرم، این گرما و تابش خورشید یقیناً برایتان آزار دهنده خواهد بود. پس نیاز به شلواری دارید که در صورت گرم بودن هوا یا خیس و کثیف شدن دمپای آن بتوانید قسمت پایینی آن را جدا کنید. بنابراین شلوارهای قابل تبدیل می توانند مناسب ترین گزینه باشند. معمولاً برای این شلوارها در قسمت بالا یا پایین زانو یک زیپ طراحی شده است تا در صورت گرم بودن هوا و یا کثیف شدن شلوار زیپ ها را باز کنید و به عنوان شلوارک از آن استفاده کنید. پس با یک تیر دو نشان زده اید!

  

شلوارهای تاشونده:

در قسمت دمپای این مدل از شلوارها کش و یا دکمه طراحی شده است که در مواقع نیاز می توانید دمپای شلوار را به سمت بالا برگردانید و هر زمان مایل بودید آن را به حالت اولیه تغییر دهید. مزیتی که می توان این شلوارها را نسبت به مدل های استاندارد متمایز دانست این است که با داشتن شلوارهای تاشونده هم یک شلوار بلند دارید و هم یک شلوار کوتاه!

اهمیت جنس پارچه در شلوارهای ترکینگ:

آیا تا به حال به این موضوع که چه شلواری را برای چه برنامه ای استفاده کنید، فکر کرده اید؟ تاکنون برایتان پیش آمده شلوارهایی را پوشیده باشید که هنگام فعالیت و حرکت بدنتان از عرق کردن زیاد خیس شده باشد و شما را کلافه کند؟ پس چاره ای جز پوشیدن یک شلوار خنک و راحت ندارید! جنس پارچه و تکنولوژی های به کار رفته در آن می تواند اصلی ترین معیار برای انتخاب یک شلوار کوهنوردی خوب باشد. شلوارهای ترکینگ و کوهپیمایی عموماً از جنس نایلون و پلی استر و ترکیبی از پارچه های تنفسی هستند که به راحتی دچار سایش و پارگی نمی شوند و در صورت خیس شدن به سرعت خشک می شوند، حتی با گرمای بدنتان یا وزش باد! این پارچه ها چروک نمی شوند و به دلیل مقاومتشان در برابر سایش برای تولید پوشاک کوهنوردی خصوصاً شلوار بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. 

تکنولوژی های استفاده شده در ساخت شلوارهای کوهنوردی:

در ساخت و تولید شلوارها از تکنولوژی های مختلفی استفاده می شود. برای مثال بعضی شلوارها با داشتن خاصیت ضد آب (Waterproof) آب درون آن ها نفوذ نمی کند و یا آب گریز (Water repllent) هستند به طوری که قطرات آب از روی شلوار سُر می خورد اما به معنی ضد آب بودن آن ها نیست. بعضی از مدل ها هم در برابر باد مقاوم اند که در اصطلاح به آن ها ضد باد (Windstopper) نیز می گویند. پس می توانید با انتخاب یک شلوار کوهنوردی مناسب از صعودتان لذت ببرید.

پیشنهاد می کنیم برای خرید شلوار ترکینگ موارد زیر را در نظر بگیرید:

-فاق شلوار: بعضی از شلوارهای کوهنوردی فاق های کوتاه و بعضی فاق بلندی دارند. شاید به نظرتان این آیتم اهمیت چندانی نداشته باشد اما باید به شما بگوییم که سخت در اشتباهید! سعی کنید در خریدتان شلوارهایی با فاق مناسب و سازگار با بدنتان را در اولویت قرار دهید  اگر به ظاهر خود در هنگام کوهنوردی اهمیت می دهید باید بگوییم که با انتخاب یک شلوار با فاق ایده آل خوش تیپ تر از آنچه که هستید به نظر می رسید!

-کمر شلوار: همانطور که می دانید کمر شلوارهای کوهنوردی می تواند از نوع کشی و ساده یا ترکیبی از این دو باشد. کمرهای کشی شاید در نگاه اول زیبا به نظر نرسد اما کارایی بیشتری دارد. اگر ظاهر شلوار برایتان مهم است ما به شما ترکیبی از کمر کشی و ساده را پیشنهاد می کنیم.

-جیب: اهمیت جیب ها مزیت شلوارهای کوهنوردی را دوچندان می کند، پس نباید از وجود آن ها غافل شد! احتمالاً بر این باورید که هرچه تعداد جیب های یک شلوار بیشتر باشد کارایی بهتری هم دارد. اما این طرز تفکر نادرست است زیرا هرچه تعداد جیب های شلوار بیشتر باشد شما لوازم بیشتری درون آن قرار می دهید در نتیجه شلوار خود را سنگین می کنید و آزادی عمل را از خودتان می گیرید. به عقیده ما شلوار باید متناسب با ظاهری که دارد و بر حسب نیاز برایش جیب طراحی شود. 
برایتان پیش آمده که هنگام استفاده از شلوار ناگهان زیپ آن خراب شود و شما را دچار دردسر کند؟ آن لحظه احساس خواهید کرد بدشانس ترین آدم روی زمین هستید! پس شلواری بخرید که از استحکام زیپ های آن نیز مطمئن باشید. بهتر است برای جلوگیری از افتادن وسایلتان جیب هایتان زیپی باشند.

-رنگ: یکی از عوامل تأثیر گذار در صعودهایتان رنگ شلوار است. در فصول گرم سال شلوارهایی با رنگ روشن به دلیل جذب حرارت کم تر، ارجحیت دارند زیرا علاوه بر خنک نگه داشتن بدن مانع از تعریق نیز می شوند. 

-دوخت: از مهمترین عواملی که برای یک شلوار مناسب باید در نظر بگیرید دوخت آن است. نوع طراحی و دوخت آن باید به گونه ای باشد که کاملاً انعطاف پذیر و سازگار با آناتومی بدن شما باشد و آزادی عملتان را حین انجام فعالیت نگیرد.

با وجود تمام توضیحاتی که داده شد به سراغ نظرات و تجربیات کوهنوردان رفته ایم تا شما را از واقعیت ها در مورد شلوارهای ترکینگ آگاه کنیم.

Ben Applebaum-Bauch و Andy Wellman دو نویسنده و ماجراجوی فعالیت های Outdoor با انجام آزمایش روی شلوارهای ترکینگ در شرایط آب و هوایی و برنامه های مختلف مثل کمپینگ، کوهپیمایی و سفر اظهار داشته اند که عوامل مؤثر در عملکرد و کیفیت شلوارهای پیاده روی و ترکینگ شامل: راحتی و تحرک، تهویه و تنفس، تطبیق پذیری با آناتومی بدن و سبک بودن و مقاومت در برابر آب و هوای نامساعد هستند. آن ها معتقدند که برخی از مدل ها در مناطق خاصی برتری دارند. اما با این حال انتخاب شلوار را به عهده فردی که آن را می پوشد گذاشته اند، زیرا ممکن است برای یک کوهنورد راحتی و تحرک خیلی مهم تر از عوامل دیگر باشد.

نظرات بازدیدکنندگان