غار دانیال

غار دانیال

غار دانیال در سلمان شهر در استان مازندران واقع شده است و دومین غار آبی و رودخانه ای ایران می باشد. دمای این غار تقریبا در طول سال یکسان بوده و نام آن به دلیل اینکه در 5 کیلومتری روستای دانیال واقع شده انتخاب شده است. همانطور که بیان شد غار دانیال رودخانه ای بوده و از به هم پیوستن چندین چشمه و جوی به وجود می آید. عمق این رودخانه در بخش های مختلف متفاوت بوده اما از یک متر تجاوز نمی کند با توجه به اینکه در شرایط بارندگی عبور از بعضی نقاط آن غیر ممکن است. دمای هوای درون غار حدودا 23 درجه و دمای آب آن حدوداً 17 درجه سانتی گراد می باشد.

راه رسیدن به غار
بعد از رسیدن به سلمان شهر در استان مازندران از مرکز شهر وارد خیابان دریاگوشه شده و پس از عبور از روستای دانیال و عبور از مسیر جنگلی که پوشیده از درختان متنوع از جمله درختان انجیلی بوده به دهانه غار می رسیم. نام آن در اصل چاری بوده است که به دلیل روستای دانیال، به آن غار دانیال می گویند.

درون غار
بعد از ورود به دهانه سنگی غار و طی مسیری حدود 100 متر وارد حوضچه ای از آب شده که عمق آن زیاد نمی باشد و پس از گذر از چند حوضچه و آبشار وارد تالار خفاش ها می شویم این بخش تپه ای، بزرگ و لغزنده می باشد که از فضولات خفاش ها پوشیده شده است و توصیه می گردد که در هنگام عبور از این بخش از پرتاب کردن اشیاء به سمت آنها کاملا خودداری شود.
در میان راه مجدداً از چند آبشار و حوضچه عبور می کنیم تا به محلی رسیده که اصطلاحا به آن سیفون گفته می شود. در طول این بخش از دو سیفون رد می شویم و وارد بخشی دیگر شده که به تالار عروس معروف می باشد. دلیل این نام گذاری وجود فلاوستون ها یا تزئینات غاری می باشد که به صورت قندیل هایی نمای این بخش را دوچندان کرده است. ارتفاع هر یک از آن ها به 1 تا 4 متر می رسد و مدت زمان تشکیل آنها بسیار طولانی است و برای تشکیل هر 10 میلی متر از آن ها چیزی حدود 2.5 میلیون سال زمان لازم است. پس از تالار عروس مسیر به علت زلزله ای که در سال های اخیر رخ داده است ناهموار می شود. انتهای این غار به صورت دقیق مشخص نمی باشد اما آخرین نقطه مکشوف آن به طول 2033 متر می باشد.

تجهبزات مورد نیاز برای پیمایش
مسیر این غار بسیار سخت نمی باشد اما همراه داشتن یکسری تجهیزات پیمایش این مسیر را راحت تر می نماید.

1.لباس راحت و ضدآب که ترجیحا یک تکه باشد
2.یک چراغ پیشانی که تا حدودی ضدآب بوده به همراه باتری
3.کلاه ایمنی برای جلوگیری از برخورد سر به دیواره و ...
4.همراه داشتن لباس گرم
5.کفش مناسب
6.دستکش مخصوص

نظرات بازدیدکنندگان