قله شاه رشید

قله شاه رشید

این قله به ارتفاع 3243 متر در منطقه جغرافیایی نشتارود و چین خوردگی تخت سلیمان از ارتفاعات سه هزار تنکابن واقع شده است. آخرین برجستگی غیرجنگلی خط رأس شمال به جنوب تخت سلیمان و منتهی الیه خط شمالی آن قرار دارد. در تمام حوزه های جغرافیایی جلگه تنکابن (از کلارآباد تا نزدیکی رامسر) این قله نظاره گر پهن دشت سبز زیر پای خود می باشد. از فراز قله نیز شب صاف نیز بسیاری از اماکن شاخص شهری قابل رؤیت می باشند. در نوع خود سماموس در منطقه تنکابن محسوب می شود زیرا بلندترین نقطه نزدیک به دریای خزر محسوب می گردد.

قله شاه رشید، توده عظیم و منفردی است که از همه طرف به مانند دماوند با دامنه های خود اختلاف سطح فراوانی دارد و تقریبا با هیچ یالی به کوه های همسایه خود منتهی نمی شود حدفاصل آن با قله پله کوه ها در جنوب دره رود «بزمست» پیازچال شرق دره رود ، «ونکلا» و در غرب هم به دره رود سه هزار و جنگل های آن می رسد و جزء قلل منطقه داکو به حساب می آید. دامنه های اطراف آن سرچشمه رودهای زیادی است که سرانجام به سه هزار یا ولم رود می ریزند دامنه های شمال_غرب و شرق آن جنگلی و جنوبی آن مرتعی است.

قله پرطرفدار شاه رشید از طرف شرق به روستاهای داکو و مرتع نَکِلا و از سمت شمال به مراتع و چراگاه های اَگوُر و جنگل چرستان، شهسواری و در نهایت فلک ده ختم می گردد. از سوی جنوب به قله های پله کوه، ورزاکول، میچکاخانی، از طرف شمال شرقی به سل سر و کل گردن و شمال غربی به گهره گردن، داس دره و ارض سرا، جنوب شرقی به ورگ دره، این قله معروف در امتداد غرب به شرق با شیب شمالی جنوبی قرار دارد و سرچشمه یکی از شاخه های مهم ولم رود می باشد. دقیقا بر چکاد این قله به مانند قله های سماموس و شاه سفید کوه، زیارتگاهی وجود دارد که چند تکه چوب و سنگ در کنار هم آثار بجا مانده آن را حکایت دارد. مسیرهای دسترسی و صعود به قله شاه رشید عبارتند از :

مسیر شمالی =فلک ده-اگور

تنکابن_دوهزار_دوراهی گلیج پل تا جاده آسفالته روستای لیره سر و آنگاه راه خاکی به سوی آبادی فلک ده را دنبال می کنیم (این جاده در فصل زمستان به دلیل بارش برف ماشین رو نیست در صورتی که برف نداشته باشد فقط با ماشین های کمک دار قابل تردد است.) حدود یک ساعت بعد به فلک ده می رسیم که به دلیل آب گرم معدنی و استخر پرورش ماهی مورد استقبال است اما در فصول سرما خالی از سکنه می باشد. فلک ده دارای چشمه پرآبی است و از این نقطه تا گوسفندسرای اگور بدون آب می باشد.

راه جنگلی که تا گوسفند سرای اگور پوشیده از درختان جنگلی و میوه های وحشی می باشد از میان پاکوب هایی که به دلیل تردد دامداران مشخص است پی می گیریم تمام مسیر روی یال جنگلی که تقریبا مرز منطقه نشتارود به سه هزار را تشکیل می دهد قرار دارد. در فصل بهار به دلیل پوشش علفی زیاد راه پاکوب شده ناپدید می شود و در فصل زمستان نیاز به برف کوبی سنگین جنگلی دارد.

از فلک ده تا اگور سه و نیم ساعت (در شرایط معمولی) زمان نیاز دارد تا از یال های سنگی جنگل بگذریم اکنون به اگور در ارتفاع 2350 متری می رسیم. از کلبه اگور تا قله حدود دو و نیم ساعت وقت صرف می شود. از اگور به سوی غرب شیب ملایم را دنبال می کنیم دقایقی بعد به ابتدای یال طولانی قله می رسیم. اکنون مسیر کم کم پرشیب شده سنگلاخ های یال قله را پشت سر گذاشته از کنار اگور آب مورد نیاز را برمی داریم (زیرا تا قله از آب خبری نیست). مسیر مذکور فاقد پرتگاه، دیواره یا صخره و مسیر های بهمنی می باشد. روی قله مکان برای استقرار چادر وجود دارد.

مسیر میسکلی_شیراکنس (طرح جنگل) یک کیلومتر بعد از آسفالت لیره سر به دو راهی برمی خوریم راه سمت غرب به فلک ده و راه سمت شرق به سوی طرح جنگل هدایت می شود. از جاده های پرپیچ و خم طرح گذشته به دوراهی لساکوتی و گزناچال می رسیم. از اینجا راه گزناچال را پی گرفته و حدود یک ساعت بعد از لیره سر به انتهای جاده می رسیم راه مال روی پرتردد گله داران را به سوی گزناچال از میان انبوه جنگل دنبال کرده و یک ساعت بعد به آبادی و ییلاق گزناچال می رسیم. از میان آبادی رد می شویم رو به سوی غرب از دوراهی ای که یک راه به جِمِرد و راه دیگر به گل زمین که هدف ماست را ادامه می دهیم. حدود نیم ساعت فاصله گزناچال تا گل زمین می باشد. آبادی پرجمعیت و ییلاق زیبای گل زمین را پشت سر گذاشته و شیب راه مال روی گل دارسر یا گوردارسر را پی گرفته حدود 45 دقیقه بعد به این روستا می رسیم. اکنون جنگل پایان یافته و به مراتع نشتارودی ها می رسیم لازم به ذکر است که مسیرهای یاد شده دارای آب فراوان و چشمه زیاد می باشد. آبادی های آن دارای آب لوله کشی اند که از چشمه های بالادست می آیند.

هدف ما استقرارگاه تابستانه گالش های نکلا می باشد که حدود یک ونیم ساعت کوهپیمایی از فراز و نشیب های پاکوب شده وقت صرف می شود. نکلا دقیقا در قسمت مشرق و کمی پایین تر از قله شاه رشید واقع شده است. نکلا دارای کلبه های سنگی و چشمه آب و مراتع زیباست فاصله نکلا تا قله شاه رشید حدود یک ساعت است (رو به سوی غرب بدون پاکوب مشخص)

قله شاه رشید از مسیرهای خط رأس تخت سلیمان _ خط رأس پله کوه نیز قابل دسترسی می باشد ولی متداول ترین و بهترین راه رسیدن به قله همان راه فلک ده به اگور می باشد.

صعودهای زمستانی از مسیرهای فوق صورت پذیرفته، مشکلی از ناحیه بهمنی بودن مسیرها وجود ندارد به جز مسیرهای جنگلی که نیاز به برف کوبی سنگین است سایر نقاط به اخص یال ها چنین مشکلی را ندارند.

از طریق منطقه داکو و ییلاق بالان ده می توان شاه رشید را صعود نمود. از بالان ده تا نکلا حدود یک و نیم ساعت مسیر بیشه ای با شیب ملایم رو به سوی شرق فاصله است از بالان ده تا قله هم حدود دو و نیم ساعت راه پرشیب می باشد.

برگرفته از کتاب بوم شناخت البرز شمالی به قلم و پژوهش آقای پرویز مشهدی 

نظرات بازدیدکنندگان