مردی که شرپا زاده شد

مردی که شرپا زاده شد

تنزینگ نورگی کوهنورد و شرپا نپالی_هندی در 29 مه 1914 متولد شد و اغلب از او به عنوان شرپا یاد می شود و یکی از دو نفری بوده است که در 29 مه 1953 توانست قله اورست را فتح کند(به همراه ادموند هیلاری) و همچنین به عنوان یکی از 100 فرد بانفوذ در قرن بیستم از او یاد می شود. 

طبق مصاحبه او با رادیو All India او اظهار داشته که شرپا به دنیا آمده و والدینش از تبت آمده اند و او در نپال متولد شده است و طبق گزارشات متناوب دیگر وی در تبت، چین متولد شده و دوران کودکی خود را در Kharta در نزدیکی شمال گذرانده و در کودکی به نپال رفت تا برای یک خانواده شرپا در خومبو کار کند و به گفته پسرش او در Thame، نپال بزرگ شد. خمبو در نزدیکی کوه اورست قرار دارد که تبتی ها و شرپاها و مردمان اهل نپال است. در ابتدا نام او Namgyal Wandgi بوده اما در کودکی به توصیه رئیس لامه و بنیاتگذار صومعه Rongbuk به Tenzin Norbu تغییر یافت.

تنزینگ اولین فرصت خود را برای پیوستن به اکسپدیشن اورست در سال 1935 که توسط اریک شیپتون رهبری می شد، بدست آورد. پس از ردشدن تست پزشکی دو کوهنورد دیگر برای اکسپدیشن، این شانس برای نورگی بوجود آمد که توسط Ang Tharkay معرفی و خنده جذاب او سبب شد که توسط شیپتون انتخاب شود. در سال 1936 با جان موریس همکاری می کرد و در سایر صعودها در بخش های مختلف شبه قاره هند شرکت داشت. در اوایل دهه 1940 نورگی مدتی در Chitral (که بعدها به بخشی از پاکستان تبدیل شد) زندگی می کرد و همسر اول او در همانجا درگذشت. 

در سال 1947 به همراه دو دخترش به هند بازگشت و توانست با پوشیدن یکی از لباس های قدیمی سرگرد چاپمن با قطار و بدون بلیط از هند عبور کند.

در سال 1953 تنزینگ نورگی در اکسپدیشن جان هانت شرکت کرد و یکی از اعضای تیم، ادموند هیلاری بود که در اکسپدیشن در شرف سقوط به درون یک شکاف عمیق بود اما به کمک حرکت سریع تنزینگ نجات پیدا کرد همین امر سبب شد تا هیلاری او را به عنوان همنورد و شریک کوهنوردی خود بداند. اکسپدیشن هانت با 400 نفر که 362 نفر باربر و 20 نفر شرپا و 4500 کیلوگرم وسیله، انجام شد. اکسپدیشن بیس کمپ را در مارچ 1953 برپاکرد. با کندی کار کمپ یک مانده به آخر در گردنه جنوبی در ارتفاع 7900 متری برپا شد در 26 مه، تام بوردیلون و چارلز ایوانز برای صعود تلاش کردند اما با تمام شدن اکسیژن ایوانز بازگشتند در حالی که تنها 300 متر تا قله فاصله داشتند و پس از آن هانت صعود نورگی و هیلاری را برای صعود قله رهبری نمود و در نهایت موفق به صعود اورست شدند.

در سال 1954 تنزینگ نورگی اولین مدیر آموزش مؤسسه کوهنوردی هیمالیا در دارجلینگ شد. در سال 1978 نورگی کمپانی Tenzing Norgay Adventure را تأسیس کرد که از سال 2003 توسط پسرش که خودش در سال 1996 توانسته بود اورست را صعود کند، اداره می شد.

سرانجام در 9 مه 1986 به علت خونریزی مغزی در دارجلینگ در سن 71 سالگی درگذشت.

نظرات بازدیدکنندگان