مفسر بزرگ جهان کوهنوردی (1)

مفسر بزرگ جهان کوهنوردی (1)

خانم الیزابت هاولی چهره کاملا آشنا برای کوهنوردان جهان است او تاریخ نویس و وقایع نگار فعالیت های کوهنوردی و مفسر بزرگ و دقیق رخدادهای آن است. او سالهاست که به این امر مهم می پردازد و می توان گفت او یک بایگانی زنده و مدون از فعالیت های کلیه کوهنوردان از سر ادموند هیلاری تا به امروز است. نظرات این بانوی بزرگ برای کلیه کوهنوردان ارزشمند و راهنمایی هایش برای رسیدن به پیروزی سودمند. در این مقاله که به وسیله دون اونیل (Devon Oneil) به رشته تحریر درآمده نظرات کوهنوردان مختلف جمع آوری و ارائه شده و آنچه برای خواننده باقی می گذارد تحسین از این شخصیت بزرگ ورزش کوهنوردی است. 

الیزابت هاولی داور صعودهای انجام شده در منطقه هیمالیا است. چه کسی صعودهای هیمالیا را بررسی و قضاوت می کند؟ چرا آخرین رأی و نظر درباره صعودهای جنجالی به او سپرده می شود؟ پنجاه سال است بررسی صعود هیئت های صعودهای بزرگ در منطقه نپال هیمالیا به او ارتباط پیدا کرده است و در این مدت ارتباط تنگاتنگی بین هیئت ها و این شخصیت ورزش کوهنوردی به وجود آمده است. او بانوی محقق و متخصص صعودهای منطقه هیمالیا است. سر ادموند هیلاری اولین صعود کننده قله اورست «کریس بانینگتون» و «رینهولد مسنر» اولین فاتح چهارده قله بالاتر از 8000 متر برای او احترام خاصی قائل بوده و می گویند الیزابت هاولی یک نشانه کوهنوردی است. کلمات و گفتارهای او بر تاریخ کوهنوردی تأثیر داشته و دارد. اما اکنون مردم می خواهند بدانند شخصی که کوهنوردی نکرده و حتی یک صعود نداشته است چگونه نقش بسیار بزرگی در کوهنوردی ایفا می کند. 

در 27 اپریل سال 2010 «اوه اون سان» بانوی کوهنورد کره ای توانست با تقلای زیاد و تقریبا چهاردست و پا خود را به قله آناپورنا در کشور نپال برساند. در پایان او کاملا خسته ولی ظاهری بشاش داشت و مدعی شد که توانسته برنامه صعود خود به چهارده قله بالاتر از 8000 متر را به پایان برساند و به این ترتیب این برنامه صعود او پس از سیزده سال به پایان رسید و «اوه اون سان» ظاهرا اولین زن کوهنورد و بیستمین کوهنوردی محسوب گردید که کلیه چهارده قله بالاتر از 8000 متر را صعود کرده است. در همان زمان و کمی دورتر در منطقه هیمالیا بانوی کوهنورد دیگری از اهالی اسپانیا به نام «ادورنه پاسابان» در مسیر صعود به قله شیشاپانگما در تبت قرار داشت ضمن آنکه قله آناپورنا را در اوایل همان ماه صعود کرده بود و تنها قله بالاتر از 8000 متر باقی مانده از مجموعه چهارده قله، همان قله شیشاپانگما بود. او با صعود به این قله مدعی شد که اولین زن کوهنوردی است که توانسته چهارده قله بالاتر از 8000 متر را صعود کند. در روزهایی که جهان کوهنوردی بزرگداشت کار برجسته خانم «اوه اون سان» را برگزار می کرد جدالی آغاز گردید که می رفت تا به اعتبار «اوه اون سان» لطمه وارد آورد. «ادورنه پاسابان» مدعی شد که او با مسئولین شرپاهای «اوه اون سان» صحبت کرده و آنها برخلاف ادعای او اظهار داشته اند که در سال قبل ایشان قله کانچن جونگا را کاملا صعود نکرده است. مدرکی که ادعای پاسابان را در مقابل صعود «اوه اون سان» تأیید می کرد و آن عکسی بود که ظاهرا نشان می داد او پایین تر از قله قرار دارد. بحث و مجادله ای درگرفت تحت عنوان اولین زن صعودکننده چهارده قله بالاتر از 8000 متر کیست. در پی هر بحث و گفتگو و نکات ابهام برانگیز و مشکوک بلافاصله یک نام بزرگ نمایان می شود و آن نام الیزابت هاولی است. پاسابان به مطبوعات گفت که او توضیحات لازم درباره عدم صعود «اوه اون سان» را در اختیار الیزابت هاولی قرار داده است. 

با این توصیف همه باید منتظر نتیجه مصاحبه «اوه اون سان» به هنگام ورود به کاتماندو با خانم هاولی می ماندند.... 

مترجم: وارطان زاکاریان

نویسنده: دوون دونیل

نظرات بازدیدکنندگان