مفسر بزرگ جهان کوهنوردی (2)

مفسر بزرگ جهان کوهنوردی (2)

با این توصیف همه باید منتظر نتیجه مصاحبه «اوه اون سان» به هنگام ورود به کاتماندو با خانم هاولی می ماندند و این مهم نبود که سازمان کوهنوردی نپال این عنوان را «اوه اون سان» داده است. اگر خانم هاولی در تحقیقات خود تشخیص می داد که صعود او در سال 2009 به قله کانچن چونگا کامل انجام نشده عنوان داده شده به او بلافاصله گرفته می شد و دیگر او عنوان بین المللی اولین زن صعود کننده به چهارده قله بالاتر از 8000 متر را نداشت. زمانی که خانم هاولی به کاتماندو می رود خانم هاولی به مدت یک ساعت با او مصاحبه می کند ضمن آنکه با هر یک از افراد صعود کننده همراه «اوه اون سان» نیز مصاحبه کرده بود و این مصاحبه ها را در مجموع مدنظر داشت. در پایان مصاحبه، خانم «اوه اون سان» اظهار داشت که فیلم و عکس های صعود به قله کانچن چونگا را برای تأیید خانم هاولی خواهد فرستاد. در آخر گفتگو خانم هاولی از او به عنوان آخرین سؤال پرسید : آیا شما واقعا و وجداناً چهارده قله بالاتر از 8000 متر را صعود کرده اید؟ در این سوال چند نکته ظریف نهفته بود. در واقع صداقت و حیثیت «اوه اون سان» در گرو جواب واقعی آن بود. ولی او بدون اندکی تردید جواب داد: بلی و تنها جواب هاولی در آن زمان این بود تبریک می گویم و به این ترتیب جایگاه تاریخی او میان فاتحین چهارده قله قله بالاتر از 8000 متر موقتاً تأیید شد. ولی خانم هاولی به مطبوعات گفت صعود او به قله کانچن چونگا هنوز تحت بررسی است و کماکان گره کوری که در مشاجره بین خانم «اوه اون سان» و «ادورنه پاسابان» مدعیان اولین زن کوهنورد صعودکننده به چهارده قله بالاتر از 8000 باقی می ماند. 

جراید این چنین نحوه قضاوت را قضاوت به سبک هاولی عنوان کردند قضاوت شخصی که می تواند حرف آخر را بزند یعنی یک کارشناس بین المللی در صعود هیئت های بین المللی در منطقه نپال ولی خود هاولی هرگز دوست نداشت چنین عنوانی به او نسبت داده شود و هرگز اعتقاد نداشت که یک شخص غیر کوهنورد بتواند قضاوت نهایی را به خوبی و به درستی انجام دهد به ویژه در مواردی که مدعیان بسیار خبره در پیش رو دارد. 

خانم الیزابت هاولی حدود پنج دهه است که اخبار صعودهای منطقه نپال را مورد بررسی قرار می دهد و این اخبار را پوشش می دهد. او در این مدت پخته ترین مصاحبه های مهم و تاریخی در کوهنوردی را انجام داده باشد. از کریس بانینگتون تا اد وایستورس از آلیسون هارگریوز زن کوهنورد برجسته انگلیسی تا توماس هومار فنی ترین کوهنورد دنیا و دیگر کوهنوردان بزرگ دنیا که هر یک در جهان کوهنوردی صاحب نام و نشان هستند. او با راننده محلی خود و با اتومبیل فولکس مدل 1963 سر می رسد و به هیئت ها مراجعه کرده و مصاحبه خود را انجام می دهد. محل ملاقات او معمولا محل اقامت تیم ها است و با ورود به هر هتل کنار میز نشسته و مدارک و اسناد خود را که حاوی کلیه مطالب مربوطه به آن صعود و سوابق صعودکننده و شخصیت آنها می باشد باز کرده و مصاحبه خودمانی را آغاز می کند تا در این گفتگو به نکات قابل توجه برسد. اگر به طور مثال مسیر صعود گروه، مسیر معمولی باشد او از آن مسیر آگاهی کامل داشته و تمامی فعالیت های گذشته ها را در پرونده دارد. بنابراین سؤالات درباره هدف صعود کننده ها و شخصیت ورزشی هر یک از اعضاء و برنامه های آینده آنها متمرکز می شود. در پاییز سال 2010 یک تیم سه نفره کوهنورد و اسکی باز قصد داشتند یک برنامه چهل روزه را برای اولین بار در غرب نپال به اجرا درآورده و پس از صعود از آنجا با اسکی فرود آیند. هاولی طی مصاحبه با اعضای این تیم متوجه شد آنها آگاهی نسبت به مسیر و حتی منطقه ندارند بنابراین او تمام اطلاعاتی که مربوط به صعود ژاپنی ها در منطقه بود و هیچکدام از اعضای تیم سه نفره از آن اطلاع نداشتند را در اختیار آنها قرار داد. او مجموعه گسترده ای از سوابق صعود های مختلف در بایگانی دارد. در سال 1963 ده سال بعد از صعود موفقیت آمیز سر ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی به قله اورست هنوز تا این مدت هیچ کوهنورد آمریکایی نتوانسته بود قدم به قله بگذارد. انجمن ملی جغرافیایی آمریکا National Geographic Society یکی از عکاس های فعال در منطقه دایهر نفورت را دعوت کرد تا او بتواند قوی ترین کوهنوردان آمریکایی را برای صعود به قله اورست جمع کند. هزینه کامل این صعود به عهده انجمن بود البته هدف این نبود که اولین کوهنورد آمریکایی بر روی قله اورست بایستد بلکه او درنظرداشت یک تراورس سخت و ابتکاری به سمت قله انجام دهد که شامل صعود به یال غربی اورست بود. دایهر نفورت می گفت اگر ما بتوانیم این مشکل را از جلوی پایمان برداریم بزرگترین کاری است که در تاریخ کوهنوردی منطقه هیمالیا انجام شده است. هیئت کوهنوردی آمریکایی در ماه فوریه سال 1963 روانه منطقه شد و تعداد 900 باربر استخدام نمود...

مترجم: وارطان زاکاریان

نویسنده: دوون دونیل

نظرات بازدیدکنندگان