ناراحتی و مشکلات چشمی در کوهستان (1)

ناراحتی و مشکلات چشمی در کوهستان (1)

مباحثی که در این مقاله آورده شده است، بیشتر در مورد مشکلاتی است که برای چشم در ارتفاعات بلند اتفاق می افتد و نیز اقداماتی که می توان در جهت جلوگیری از ناراحتی های چشمی انجام داد. هدف از تدوین این مقاله ارائه یک دانش علمی به خوانندگان است که بتوانند مشکلات ساده چشم خود و دیگران را مدیریت کنند و همچنین علائم خطرآفرین را تشخیص دهند. به طور کلی شعار ما این است که در کوهنوردی تدارکات مناسب و پیشگیری رمز موفقیت و جلوگیری از حادثه و ناراحتی های چشمی می باشد. 

1) سنجش پزشک قبل از اکسپدیشن: 

دکتر تیم باید از تمامی مشکلات و ناراحتی هایی که پیش از این اعضای تیم داشته اند یا دارند آگاه بوده و در سنجش پزشکی سؤالات زیر را بپرسند. 

1. آیا شما بر روی چشم هایتان از لنز تماسی استفاده می کنید؟ اگر جواب بله است از چه نوعی از لنز تماسی (یعنی نرم/سخت/گاه گاهی یا هر روز)

2. آیا تا به حال به علت مشکل چشمی به چشم پزشک جهت درمان مراجعه کردید؟ 

3. آیا تا به حال جراحی لیزر یا هر نوع جراحی دیگر روی چشمتان داشته اید؟

4. آیا کسی در خانواده شما از آب سیاه یا هر بیماری چشمی دیگری رنج می برد؟

5. آیا شما دیابتی هستید؟

2) دید یک چشمی 

افرادی که دید یک چشمی دارند یا دید یکی از چشمهایشان خوب است باید مراقبت و توجه ویژه ای به چشمشان در مقابل خطرات ناشی از خورشید، گرد و خاک، کولاک، یخ و برف پودر در محیط کوهستان داشته باشند؛ بنابراین توصیه می گردد در صعود های زمستانی و محیط هایی که احتمال ورود خرده ریزه های معلق موجود در هوا به چشم ها وجود دارد از عینک های مخصوص ایمن و پلی کربنات استفاده کنند.

3) خطای انکساری

عیوب انکساری چشم را می توان با استفاده از عینک، لنز و انجام جراحی برطرف کرد و به عنوان یک قاعده کلی بهتر است که در اکسپدیشن نیز از همان شیوه ای که راحت تر هستید استفاده کنید. اگر از عینک استفاده می کنید بهتر است همیشه یک عینک یدکی و ذخیره نیز به همراه داشته باشید تا در صورت بروز مشکل برای عینک اول از عینک ذخیره استفاده کنید. بهتر است نسخه شماره عینک خود را نیز به همراه داشته باشید و همچنین در صورت امکان می توانید عینک یخ و برف متناسب با شماره چشمتان را به کارخانه سازنده عینک های یخ و برف سفارش دهید. 

4) آب مروارید

اقدام پیشگیرانه خاصی در محیط کوهستان برای کسانی که عمل جراحی آب مروارید بر روی چشم هایشان انجام شده است توصیه نمی گردد؛ البته اگرچه تحقیقات رسمی در تأیید مطالب یادشده وجود ندارد، اما شواهد و گزارشات هیمالیانوردان تأییدکننده این مورد می باشد. 

5) آب سیاه 

افرادی که برای کاهش فشار چشم (IOP) از قطره مخصوص استفاده می کنند در کوهستان لازم است استفاده از قطره مخصوص را ادامه دهند. از لحاظ نظری نیز در ارتفاع بالا، کمبود اکسیژن روی عصب بینایی تأثیرگزار است و آب سیاه را تشدید می کند، بنابراین این دسته از افراد قبل از صعود حتما باید با چشم پزشک متخصص در این مورد مشورت کنند؛ همچنین باید توجه داشت که تمرینات ورزشی زیاد و کوهنوردی سنگین؛ فشار داخلی چشم (IOP) را افزایش می دهد و نیز استفاده از استازولامید که برای کاهش بیماری ارتفاع (AMS) استفاده می شود؛ بر افزایش فشار داخلی چشم (IOP) تأثیر مستقیم دارد. 

6) دیابت (مرض قند)

در مورد اینکه ارتفاع زیاد دیابت را تشدید کند شواهد معتبری در دست نیست، اما کسانی که دیابت دارند باید همواره در کوهستان میزان قند خود را کنترل کنند و هم هوایی مناسبی داشته باشند تا از عواقب زیان آور چشمی جلوگیری شود؛ همچنین منطقی است که افراد دیابتی تقریبا شش ماه قبل از رفتن به اکسپدیشن یک سری آزمایشات کامل چشم داشته باشند، تا اگر به درمان نیاز دارند زمان کافی برای تکمیل کردن طول درمان در اختیار داشته باشند. 

ترجمه: خداداد مزدایی

نظرات بازدیدکنندگان