هزار، بلندترین قله جنوب ایران

هزار، بلندترین قله جنوب ایران

کوه هزار در بخش راین (یکی از شهرهای استان کرمان با مناظر طبیعی و جاذبه هایی چون ارگ راین، آبشار و چشمه سارهای زیبا، و چشمه های آب معدنی و ...) و در جنوب این شهر قرار دارد. ارتفاع این قله 4501 متر بوده و از مرتفع ترین قلل جنوب ایران می باشد. کوه هزار بعد از قلل تخت سلیمان (4659 متر)، قله چالون (4516 متر)، قله لنگری (4510 متر)، قله سیاه سنگ (4604 متر)، قله خرسان شمالی (4680 متر)، قله خرسان جنوبی (4669 متر)، قله مرجیکش (4580 متر)، قلل هفت خوان (4537 متر) می باشد.

کوه هزار به دلیل داشتن 1000 نوع گیاه متنوع به این نام خوانده می شود. همه ساله در فصل بهار و تابستان طبیعت گردان و کوهنوردان زیادی برای بازدید از روستاهای دامنه کوه هزار و همچنین آبشار راین که درون این کوه قرار دارد به این منطقه می آیند. روستای باب زنگی از توابع بخش راین و جزء مرتفع ترین منطقه مسکونی ایران بوده که ارتفاع آن 3309 می باشد و چندین خانوار در آن سکونت دارند و به دلیل موقعیت و شرایط و آب وهوایی آن در فصل زمستان ساکنان این روستا در فصل زمستان با مشکل ارتباطی با شهر مواجه می شوند.

قله هزار از سمت شمال با روستای صاحب آباد، اصفهانیوته و کوهستان جوپار، از غرب با راسک، ده مرتضی و اوردیکان، از جنوب به روستای زیارتگاه و از شمال شرق با راین در ارتباط است.

مسیر صعود :

مسیر صعود این قله از جبهه شمالی از کنار آبشار می باشد. . در اوایل مسیر آبشار راین به نام ظهرود قرار دارد که در ارتفاع 2800 متری واقع شده است. ارتفاع این آبشار از محل ریزش آن به 70 متر می رسد. پس از طی کردن 200 متر به تنها پناهگاه مسیر که به همت هیئت کوهنوردی شهرستان راین در سال 1371 بنا شده است می رسیم که در ارتفاع 3000 متری قرار دارد و از محل پارکینگ خودروها تا پناهگاه حدود یک ساعت و نیم زمان می برد. پس از ادامه مسیر از پاکوب پشت پناهگاه با عبور از چندین تپه و گاها در برخی مناطق سنگ لاخ تیز به صخره بزرگ تاج خروس می رسیم که در ارتفاع 3845 متری واقع است. بعد از گذر از این صخره به پایین قله رسیده که در این بخش دو پاکوب مشخص وجود دارد : پاکوب اول که از سمت راست مشخص است میتوان مستقیم به خود قله رسید که این مسیر به علت شیب بیشتر سخت تر از مسیر دوم است و پاکوب دوم دارای شیب کمتر بوده و باید قله را دور زده و مسیر را ادامه دهیم. در بخش انتهایی مسیر رسیدن به قله حدود 100 متر دست سنگ دارد. بر فراز قله هزار می توان نمایی زیبا از کویرهای اطراف را دید که جذابیت آن را دوچندان کرده است. تقریبا می توان گفت از پناهگاه تا قله حدود 5 تا 6 ساعت زمان می برد.

نظرات بازدیدکنندگان