همه چیز درباره علی صدر

همه چیز درباره علی صدر

همدان یکی از استان های کوهستانی کشورمان به مرکزیت شهر همدان می باشد. این شهر در دامنه کوه الوند و در ارتفاع 1741 متری از سطح دریا واقع شده است و از قدیمی ترین شهرهای ایران به حساب می آید. همدان پایتخت نخستین حکومت شاهنشاهی ایران، مادها بوده است و همچنین در سالیان بعد نیز پایتخت حکومت های دیگر اعم از هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان نیز بوده است. نخستین بار حدود 1100 سال پیش از میلاد، شهر همدان با نام اَمدانه ذکر شده که بعدها تحت نام های دیگری چون هگمتانه، هگمتان، اکباتان، اکباتانا، آمدانه و آنادانا هم آمده است. شهر همدان در دره ها و دامنه های شمالی کوهستان الوند واقع شده است که الوند بلندترین قله این استان به ارتفاع 3547 متر به حساب می آید و از لحاظ مکانی بین تویسرکان و همدان می باشد. همدان دارای جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی بسیاری است که همین امر این شهر را به پنجمین شهر فرهنگی و توریستی تبدیل کرده است.

برخی از جاذبه های گردشگری همدان

1. آرامگاه باباطاهر که بر فراز تپه ای در شمال غربی همدان در میدان باباطاهر واقع شده است.

2. گنج نامه همدان که سنگ نوشته های آن مربوط به دوره داریوش و خشایارشاه هخامنشی می باشد که در دل یکی از صخره های کوه الوند در 5 کیلومتری غرب همدان واقع شده است.

3. حمام تاریخی قلعه که امروزه به عنوان موزه مردم شناسی همدان شناخته می شود. 

4. آرامگاه بوعلی سینا الهام گرفته از برج گنبد قابوس و آب نماهای الهام گرفته از حوض خانه های سنتی 

5. کلیسای گریگوری استفان واقع در انتهای محوطه تپه هگمتانه 

6. غار علی صدر که در این بلاگ به معرفی آن می پردازیم.

غار علی صدر 

غارها حفره هایی هستند که به طور معمول بر اثر حل شدن سنگ ها با آب و ذوب شدن یخ ها ایجاد می شوند. بزرگترین و شگفت انگیزترین غارها در سنگ های آهکی به وجود می آیند. غار علی صدر یکی از غارهای تالابی کشورمان می باشد که طولانی ترین مسیر قایق رانی را درون خود دارد و در ارتفاعات ساری قیه (یا صخره زرد) نزدیکی روستای علی در شهرستان کبودرآهنگ استان زیبای همدان واقع شده است. ارتفاع این غار 2100 متر از سطح دریا می باشد و طول آن بیش از 11 کیلومتر بوده است و به دلیل صعب العبور بودن مسیر آن تنها حدود 3 کیلومتر از آن کشف شده است. 

غار علی صدر از معدود غارهای آبی جهان بوده و چیزی که این غار را نسبت به سایر غارها متمایز می سازد کانال های آبی وسیع است که به راحتی می توان با قایق از آن عبور کرد. در سالیان گذشته اهالی ده با هدایت مازاد آب نهر سراب به این غار از آن به عنوان مخزن و سد در فصول گرم استفاده می کردند که همین امر سبب افزایش سطح آب در بخش شرقی غار تا نزدیکی دهانه ورودی شده بنابراین امکان دسترسی به غار غیرممکن می شد. 

در سال 1336 با وقوع زلزله فارسینج و ایجاد شکاف در کف غار سراب، آب این نهر قطع گشت و در طی سالیان سطح آب آن به حالت طبیعی بازگشت که اولین کاوش حرفه ای در 5 مهرماه 1342 صورت پذیرفت که تیمی 14 نفره از اعضای هیئت کوهنوردی همدان توانستند عظمت و زیبایی این غار را مشاهده کنند و اطلاعاتی راجع به آن بدست آورند. تا سال 1352 دهانه غار بسیار تنگ و دسترسی به آن بسیار سخت بوده است که تنها کوهنوردان حرفه ای توانایی رفتن به درون آن را داشتند. بعدها دهانه غار با تلاش ریاست هیئت کوهنوردی همدان آقای عبدالله حاجیلو و کمک مردم به عرض 5 و ارتفاع 3 متر بازگشایی شد.

ویژگی های غار 

آب غار علی صدر از طریق چشمه های زیرزمینی که از دیواره و سقف ریزش می کنند، تأمین می شود . این آب بسیار شفاف بوده و به همین دلیل تا عمق 14 متری آن قابل مشاهده است. درجه حرارت و دمای آن تقریبا در تمام طول سال ثابت و حدود 12 درجه سانتی گراد می باشد. مناظر درون غار بسیار دیدنی و حیرت آور است و سقف آن در بعضی نقاط حتی به 10 متر نیز می رسد. استالاگمیت و استالاکتیت های تشکیل شده در طول میلیون ها سال زیبایی خاصی را به این غار بخشیده است و از دیگر شاخصه های اصلی آن می توان به آب و هوای مطبوع درون آن اشاره نمود که دمای آن در طول سال تقریبا حدود 14 درجه سانتی گراد است و همین امر سبب شده است که در فصول گرم خنک باشد و در فصول سرد گرم تر به نظر برسد. توصیه می شود در هر زمان به این غار سفر می کنید حتما پوشاک گرم همراه داشته باشید.

نظرات بازدیدکنندگان