همه چیز درباره کرامپون

همه چیز درباره کرامپون

کرامپون ابزاری است که برای نصب به کفش ها هنگام پیاده روی و صعود طراحی شده و به طور ویژه برای استفاده روی یخ و برف ساخته شده است. کرامپون از صدمه به پا و کفش جلوگیری کرده و بهترین استقرار را بر روی سطوح لغزنده ایجاد می کند. 

کرامپون ها نیروهای قابل توجهی را برای کمک به هدایت در عوارض ضخیم و متراکم تأمین می کنند. برخی کرامپون ها انعطاف پذیر هستند و برخی دیگر به این شکل نیستند و انتخاب آنها به نوع کفشی که می پوشید، دارد. برخی از آنها دارای امکانات خاص مقابله با برف است مثل بشقابک های جلوگیری از توده شدن برف که از پلاستیک ABS ساخته شده اند و از توده شدن برف کرامپون جلوگیری می کنند. کرامپون هایی هم هستند که برای صعودهای خاص طراحی شده اند و دارای شاخک هایی هستند که در شکاف های کوچک کوه قرار می گیرند یا شاخک های جلوی آنها می توانند یخ های فشرده را بشکافند و در آن فرو روند. 

سازگاری کرامپون و کفش 

کرامپون ها انعطاف پذیری یا انعطاف ناپذیری متنوعی دارند. اگر کرامپونی انتخاب کنید که سختی و انعطاف آن درست نباشد و کفشی بپوشید که فنی نباشد یا زیادی انعطاف پذیر باشد کرامپون شما متلاشی خواهد شد. همینطور اگر کرامپون شما برای کفشتان بزرگ باشد پای شما را تغییر وضعیت خواهد داد و این می تواند برای قوزک پایتان خطرناک باشد. 

شاخک های کرامپون 

شاخک ها همان میخ های تیز زیر کرامپون است که در عوارض زمین فرو رفته و به شما امکان حرکت می دهند. شاخک های جلویی کرامپون به طور فعال با شن، سنگ، یخ یا صخره درگیر می شوند و در شرایط صعود سخت و مسیرهای آلپاین به شاخک های جلویی نیاز خواهید داشت. 

بیشتر کرامپون ها برای صعودهای عمومی دو شاخک جلویی را دارند هرچند در صعودهای مسیرهای فنی ممکن است تنها یک شاخک جلویی کافی باشد که وزن کرامپون را سبک تر و دقت کار با آن بالا می رود.

بدنه اصلی کرامپون 

انواع کرامپون ها 10، 12 یا 14 شاخ دارند اما کرامپون هایی هم ساخته شده اند که شاخک های کمتری دارند. کرامپون های 10 شاخ برای استفاده در صعودها و مسیرهای عمومی مانند مسیرهای آلپاین تابستانی ایده آل هستند. 

کرامپون های 12 شاخ برای مسیرهای خاص تر طراحی شده اند مانند یخ، که باید در یخ پرشیب محکم بایستند. کرامپون هایی که شاخک های کمتری دارند مثل کرامپون شش شاخ می تواند برای زمستان مناسب باشند، اما کمتر از کرامپون های 10 یا 12 شاخ کاربرد دارد. 

تنظیم شاخک های کرامپون 

بیشتر کرامپون ها نوک های قابل تنظیم دارند و می توانید مطابق نیاز خود جای آن را تغییر دهید. شاخک های کرامپون ها به دو صورت ثابت و تنظیم شونده هستند که بسته به نوعشان آنها را مدولار و غیرمدولار می نامند. شاخک های ثابت یا مدولار کرامپون به کف جوش داده شده یا به شکلی یک تکه طراحی شده اند که عمرشان طولانی باشد و وقتی به طور طبیعی سایش می یابند مب توان انها را تیز کرد. کرامپون هایی که شاخک های آنها را می توان جدا کرد یا شاخک های غیرمدولار دارند عمری طولانی نداشته و خطر متلاشی شدن آنها بیشتر است اما می توان آنها را تعویض کرد. برای مسیرهایی که عوارض زمین در آنها سخت است شاخک های غیرثابت کرامپون ها بهترین گزینه هستند.

ترجمه: سلمان محمدی

نظرات بازدیدکنندگان