همیشه جای خالی اش حس می شود

همیشه جای خالی اش حس می شود

آخر هفته ی لذت بخش و راحت یا درگیری های آفتاب سوختگی و گرما زدگی؟

دو نفر می توانند در یک آخر هفته و در یک مکان مشخص، دو تجربه متفاوت داشته باشند. با کلاه آفتابی یا بدون آن؟

ممکن است وقتی تصمیم به بیرون رفتن از خانه در روزهای گرم سال را دارید، کلاه آفتابی اولین مورد لیست شما نباشد. ولی قطعا یکی از مهم ترین گزینه هایتان است.

اما آیا امکان استفاده از کلاه آفتابی فقط به روز های آفتابی محدود می شود؟ نه اصلا، با ما همراه باشید.

یکی از مشکلات اساسی در کوهنوردی و طبیعت گردی در فصل های گرم سال، تابش شدید و مستقیم نور خورشید به سر و گردن می باشد. در روزهای آفتابی یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای سلامتیتان انجام دهید پوشیدن کلاه آفتابی است. چه در ماشین باشید، چه در جنگل، در ارتفاعات و یا حتی در فعالیت های روزمره، کلاه آفتابی کمک می کند صورت شما از تابش نور آفتاب و سوختگی ناشی از آن در امان بماند. علاوه بر این، به دید بهتر شما کمک می کند و می توانید دور از نور آفتاب آزاردهنده از تماشای طبیعت لذت ببرید.

کوهنوردان و طبیعت گردانی که در فصول گرم سال، بدون داشتن کلاه محافظ آفتابی و پوشاندن سر در آفتاب، به کوهستان می روند ممکن است به گرما زدگی مبتلا شوند. سر درد، حالت تهوع و سر گیجه نشانه های بروز گرما زدگی است که این حالت ناخوشایند ممکن است تا چند روز باقی بماند. آب و هوا در کوه ها می تواند غیرقابل پیش بینی باشد و محافظت از سر و چشم شما در مقابل اشعه های شدید خورشید همیشه باید در اولویت باشد.

کلاه های کوهنوردی در عین اینکه حداکثر محافظت و فناوری های روز دنیا را دارند؛ در تمام اشکال و اندازه ها تولید می شوند. بسته به جایی که قصد پیاده روی دارید ممکن است یک مدل ساده شبیه به کلاه کپ معمولی یا کلاهی با پوشش کامل را انتخاب کنید که 360 درجه محافظت را ارائه می دهد، اما هر فردی با توجه به خواسته ها، نیازها و انتظاری که از یک کلاه مناسب دارد، می تواند کلاه منحصر به فرد خود را انتخاب کند.

پس اجازه بدید در انتخاب و خرید کلاه دورگرد مورد قبولتان شما را همراهی کنیم:

شاید برای شما در مکالمه با دوستانتان این بحث پیش آمده باشد که چرا کلاه کوهنوردی؟

ما با کلاه های کپ (کلاه آفتابی) هم می توانیم به طبیعت گردی برویم!

اجازه بدید مزیت این کلاه ها را کاملا برای شما توضیح دهیم. طبق تحقیقات و پرس و جو هایی که گروه سیاه کمان از افراد با تجربه داشته، دریافتیم که صورت، قسمت بالای گوش ها، گردن، قفسه سینه، دست ها و بازوها برخی از رایج ترین قسمت های سرطان پوست هستند.

بهترین راهکار مراقبت این است که علاوه بر رعایت کردن مسائلی چون بیرون نرفتن در ساعات اوج آفتاب، پوشیدن لباس هایی با پارچه های UPF بالا و پوشش کامل، از ضد آفتاب استفاده کنید. اما بهترین مراقبت از پوست صورت استفاده از یک کلاه آفتابی مناسب است.

اما در روزهایی که قصد کوهنوردی دارید، ناخواسته در ساعات اوج آفتاب در معرض آن قرار می گیرید و با دانستن این مساله که آفتاب در ارتفاعات و کوهستان تشدید می یابد، شما نیاز به محافظت کامل تری دارید.

توجه داشته باشید که کلاه های کپ (کلاه آفتابی) که پوشیدنش امروزه بین مردم رایج است، هیچ کاری برای محافظت از گوش، صورت و گردن نمی کنند و این یکی از دلایلی است که افراد به ویژه بسیاری از مردان سرطان های پوستی را در گوش خود می گیرند.

پس مراقب باشین پیروی از مد شدن این نوع از کلاه های کپ، سلامت شما را به خطر نیندازد!

انتخاب کلاه هر شخص منحصر به خود اوست. هر فرد ممکن است مساله شخصی ای را در انتخاب کلاه مورد نظرش در اولویت قرار دهد. برای مثال از کوهنوردان می شنویم که بعضاً از کلاه های لبه بلندی که جلوی دیدشان را می گیرند رضایت ندارند یا لبه ی بلند کلاه زمانی که کوله پشتی های بزرگی دارند باعث آزارشان می شود. پس ما کلاه هایی با لبه های کوچکتر یا کلاه هایی با لبه های جمع شونده را به آنها پیشنهاد می کنیم.

یا بعضی از کوهنوردان عزیز که از پوشیدن کلاه زیاد رضایت نداشتند درخواست کلاهی داشتند که اصلا روی سر حس نشود! شاید عجیب به نظر بیاید اما ما نمونه کلاه هایی داریم که با سبکی و راحتی بسیاری که دارند، تقریبا فراموش می کنید که کلاهی روی سرتان هست!

شما چه معیاری برایتان اولویت دارد؟

علاوه بر این، مسائلی هست که باید در خرید کلاه خود آن را حتما مد نظر قرار دهید:

_محافظت: طراحی یك كلاه مناسب تابستانی باید به گونه‌ای باشد كه سایه ی حاصل از آن تمام صورت، گردن و گوش‌ها را بپوشاند ( کلاهی که جلوگیری از تابش ماوراء بنفش (UVR) و محافظت در مقابل اشعه های مضر خورشید ( UPF 50+) را ارائه دهد).

_تنفس پذیری کلاه: یكی دیگر از نكات بسیار مهم در انتخاب یک كلاه تابستانی جنس آن است. به این معنا كه كلاه علاوه بر پوشش دهی كامل، باید از جنسی ساخته شده باشد كه باعث گردش جریان هوا شود. بر این اساس كلاه‌هایی كه از الیاف مصنوعی ساخته شده‌اند نسبت به مدل‌های نخی یا دیگر الیاف طبیعی، گرمای بیشتری ایجاد می‌كنند. این یکی از مهمترین ویژگی های تاثیر گذار در رضایت شما از کلاه مورد نظرتان است. پس به میزان تنفس کلاه مورد نظرتان توجه کنید!

ما نظر ورزشکاران بسیاری را جویا شدیم و به این نتیجه رسیدیم که تنفس و تهویه مهمترین عوامل تعیین یک کلاه مناسب هستند.

بدن شما در حین فعالیت گرمای زیادی تولید می کند و اگر کلاه نا مناسبی روی سر داشته باشید احساس می کنید باید کلاهتان را از سر بردارید.  اینگونه است که در مسیر های کوهنوردی افرادی می بینید که کلاهشان را به جای اینکه روی سرشان باشد در دست گرفته اند.

اما اگر کلاهی با تنفس بالا داشته باشند که گرما را آزاد کند و تهویه مناسب داشته باشد، شاهد این دسته از اتفاقات نخواهند بود!

_تکنولوژی و فن آوری های مورد استفاده در طراحی و تولید کلاه: تکنولوژی های بسیار کارآمد و مفیدی در طراحی کلاه های امروزه استفاده می شود از جمله: supplex و cooldry (سریع تر خشک شدن)، high-IQ (راحتی،محافظت،افزایش عملکرد)، aircool (نوار ضد تعریق)، no fly zone (ضد حشره)، ضد آب بودن و... که باعث بیشتر شدن کارایی کلاه می شود!

_طراحی: علاوه بر این موارد طراحی کلاه از اهمیت بالایی برخوردار است به غیر از زیبایی و راحتی کلاه روی سر شما نکات ریزی است که بهتر است به آن توجه کنید. برای مثال مدل هایی داریم که به گونه ای طراحی شده اند که می توانید آن ها را تا کنید و در کوله ی خود بگذارید و هر زمان که خواستید آن را بدون هیچ گونه چروک یا تغییر در فرم روی سر بگذارید!

_راحتی  و شیک بودن: عاملی برای تعیین اینکه آیا شما کلاهتان را همیشه بپوشید (یا در وهله اول عاملی است که آن را بخرید). راحتی شامل میزان لطافت پارچه، وزن، تناسب و قابلیت تنظیم است.

_سایز کلاهدانستن اندازه سایز سرتان ایده خوبی است که می توانید آن را با مشخصات اندازه کلاه ها مطابقت دهید. اگر کلاه تنگ باشد باعث فشار به سر انسان می شود و ممکن شما را دچار دردسر کند. در قسمت پشت کلاه بند هایی وجود دارد که قابلیت تنظیم سایز را به شما می دهد. در بعضی طراحی های کلاه دورگرد، پشت محصول کمربند هایی وجود دارد و بعضا برای تنظیم سایز دارای کش هستند و با طراحی های متنوع  سعی بر تنظیم دقیق سایز شما دارند تا راحتی هر چه بیشتری را حس کنید.

لبه کلاه می تواند بزرگ و کوچک باشد. هرچه قطر آن بزرگتر باشد بهتر است به این دلیل که کمتر اشعه آفتاب به صورت اصابت می کند. البته کلاه هایی با لبه کوچکتر نیز وجود دارد.

به خاطر داشته باشید که در صورت حمل کوله پشتی بزرگ، لبه های بزرگتر می توانند دید شما را مختل کنند یا آزاردهنده باشند بنابراین بعضی کوهنوردان لبه های کوچکتر را ترجیح می دهند و یا بعضا از نمونه های جمع شونده استفاده می کنند.

_رنگ: با اینکه مساله رنگ ممکن است سلیقه ای و مرتبط با زیبایی باشد اما همانطور که می دانید رنگ روشن گرمای کمتری جذب می کند.

با این وجود سلیقه در انتخاب شما بی تاثیر نیست، می توانید رنگ مورد پسندتان را با همه ی این ویژگی ها انتخاب کنید.

_محافظت بیشتر: همان طور که می دانید و پیش تر نیز گفتیم، کلاه آفتابی از شما در مقابل تابش نور آفتاب محافظت می کند. اما آیا فقط در روز های آفتابی باید کلاهتان را از کمد بیرون بیاورید؟ قطعا نه!

آیا کاربرد کلاه آفتابی فقط در روزهای آفتابی است؟

اکثرا بله ولی لزوما نه! کلاه لبه دار آفتابی شما در روزهای بارانی نیز یار و یاور شماست! زیرا نقاب کلاهتان باعث می شود قطرات باران به صورت و چشمانتان نبارد و مانع کاهش دیدتان نشود.

از یکی از کوهنورد های عزیز راجع به استفاده کلاه آفتابی دور گرد در روز های بارانی پرسیدیم. نظرشان این بود که بودن همیشگی کلاه در کوله اش یک موهبت است! چه در روزهای بارانی چه در روزهای آفتابی. اما باید به چند نکته توجه داشته باشیم: اول اینکه باید جنس کلاهمان به اندازه کافی محکم باشد که از بارش باران به داخل چشم جلوگیری کند و در عین حال به اندازه ای نرم باشد که بتوان آن را تا کرد و در کیف یا جیب بارانی قرار داد! در روزهایی با بارش باران یا وزش باد می توانید وینداستاپر یا بارانی خود را بپوشید و کلاه آن را روی کلاه آفتابی خود بکشید و به منظور عدم نفوذ باد یا باران با بند، کلاه بارانی خود را روی کلاه آفتابیتان ثابت کنید.

علاوه بر این در هر روزی که قصد پیاده روی در جنگل با هر آب و هوایی را داشته باشید؛ کلاهتان یک سپر خیلی مستحکم برای تمیز ماندن سر و موهایتان است! شاید ندانید اما روزهایی که در جنگل مشغول قدم زدن هستید در بالای سرتان شاخ و برگ درختان، تخم حشراتی چون کنه و مسائل ناخوشاید دیگری که قطعا نمی خواهید روی سرتان بیافتد وجود دارد! با گذاشتن کلاه تابستانی کوهنوردی روی سرتان از این مسائل در امان خواهید بود و با یک تکان دادن ساده ی کلاه از دستشان راحت می شوید.

مزایای کلاه پیاده روی

- صورت و گردن و مناطق حساس پوستتان را از آفتاب محافظت می کند.
- از ورود باران به چشم شما جلوگیری می کند.
- از سر و موهایتان در مقابل تخم حشرات، کنه یا شاخ و برگ درختان محافظت می کند.
- به عنوان سطحی که چراغ، عینک یا سایر ابزار را روی آن قرار  دهید.
- تهویه ی مناسب
- جذابیت ظاهری
- مزیت های داشتن تکنولوژی مثل نوار ضد تعریق

 دفعه ی بعدی که خواستید یک ماجراجویی بی نظیر را امتحان کنید، نه تنها خوشتیب تر از قبل خواهید بود بلکه احساس فوق العاده ای هم خواهید داشت! نکاتی که در بالا گفته شد را در انتخاب کلاه مناسب برای کوهنوردی رعایت کنید تا لحظه هایتان لذت بخش تر، سالم تر و البته جذاب تر سپری شود!

نظرات بازدیدکنندگان