ویسادار همچون الماسی درخشان

ویسادار همچون الماسی درخشان

گیلان یکی از استان های شمالی ایران به مرکزیت کلانشهر رشت می باشد. گیلان از شمال به دریای خزر و کشور آذربایجان، از غرب با استان اردبیل، جنوب استان زنجان و قزوین و از شرق با استان مازندران محدود می شود. استان گیلان دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است که هیچگاه تکراری نمی شود. طبیعت زیبا پوشیده از درختان سبز و سر به آسمان کشیده، آب و هوای معتدل و مرطوب از جمله ویژگی هایی است که هر طبیعت گرد، مسافر و توریستی را به سمت خود می کشاند. مناطق کم ارتفاع ساحل دریای خزر دارای آب و هوای هیرکانی هستند که استان گیلان هم از این قاعده مستثنی نیست و به دلیل نوع شرایط اقلیمی حاکم بر این منطقه پوشش های گیاهی غنی مخصوص به خودش را دارد.

گیلان از نظر جمعیت دهمین استان پرجمعیت ایران و بعد از مازندران دومین استان شمال کشور می باشد. از شهرهای پرجمعیت گیلان می توان به بندر انزلی، لاهیجان، تالش، لنگرود، رودسر، بندر آستارا و صومعه سرا اشاره نمود. کشاورزی از شاخصه اصلی استان گیلان می باشد که به دلیل شرایط حاکم تولید برنج، چای، زیتون، فندق و بادام زمینی فراوان است و به لحاظ تولیدی مقام دوم در تولید برنج را داراست. گیلان دارای مناطق دیدنی فراوانی می باشد که در این بلاگ و بلاگ های بعدی حتما به آن پرداخته خواهد شد و امروز با معرفی آبشار ویسادار و شهر تالش با ما همراه باشید.

استان گیلان دارای آبشارهای فراوانی است که حدودا تعداد آن به بیش از 4000 می رسد اما یکی از معروف ترین آنها آبشار ویسادار در 16 کیلومتری پره سر می باشد که در شهر رضوانشهر واقع شده است. نام ویسادار به معنی سایه درخت بید می باشد که همچون الماسی در میان طبیعت بکر و زیبا خودنمایی می کند. ارتفاع آن حدودا 20 متر بوده و برای رسیدن به دریا گودالی بزرگ و نیم دایره ایجاد کرده است. فصل تابستان بهترین زمان برای دیدن این منطقه زیبا می باشد که می توان درون آب خنک شنا کرد و از طبیعت با درختان انبوه و زیبا، صدای ریزش آب و آواز پرندگان نهایت لذت را برد.

مسیر دسترسی 

برای رسیدن به این منطقه زیبا از شهر رشت به سمت انزلی حرکت می کنیم پس از رسیدن به رضوانشهر جاده رشت_آستارا را ادامه می دهیم، بعد از رسیدن به منطقه پره سر بعد از ساختمان شهرداری وارد خیابان سمت چپ شده و با گذشت از روستاهای صیقل سرا و آووییار (حدودا 15 کیلومتر) بگذرید. در انتهای مسیر خاکی است برای رسیدن به آبشار حدود 4 کیلومتر پیاده روی نیاز دارد.

فاصله آبشار ویسادار تا تالش زیاد نمی باشد و حدودا یک ساعت فاصله دارد. شهرستان تالش در غرب استان گیلان واقع شده است و دومین شهر پرجمعیت این استان می باشد. تالش هم با دارابودن طبیعت زیبا، کوهستان ها و دشت های وسیع یکی دیگر از قطب های گردشگری گیلان می باشد. زبان غالب مردمان این شهر زبان تالشی می باشد اما گروه های دیگری از اقوام در این شهر ساکن هستند که به زبان ترکی آذری، گیلکی و فارسی صحبت می کنند. 

از جاذبه های گردشگری تالش می توان به پارک جنگلی سیاهداران که به بام تالش معروف است، سورتمه ریلی، تالاب جوکندان، دریاچه سراگاه، بقعه بابا اسماعیل، پارک جنگلی و ساحل گیسوم و همچنین آبشار های مختلف مثل آبشار زمرد، نیلرود، لوشکی و ... اشاره نمود.

نظرات بازدیدکنندگان