چادر خانه کوهنورد در طبیعت (1)

چادر خانه کوهنورد در طبیعت (1)

چادر جزء وسایل گروهی کوهنوردی و خانه متحرک کوهنورد می باشد. در برنامه های زمستانی که زمان اجرای برنامه و برپایی چادر مسأله عمده و حیاتی و رعایت اصول برپایی و انتخاب محل های چادر امری ضروری است، حسن انتخاب محل مناسب برای چادر و استراحت و تجدید قوا درصد موفقیت را بالا می برد و آگاهی نداشتن به این مسأله می تواند همچنان که سابقه هم داشته جان افراد تیم را به خطر بیندازد. اگر قرار است از این پس بعد از راه پیمایی ها و کوهنوردی های خود در طبیعت به همراه دوستان کوهنورد خود شبی را نیز در کوهستان بگذرانید به چادری بادوام، مقاوم در برابر آب ، برخورد سنگ، خراشیدگی و سبک نیاز دارید. برای کمپینگ های حرفه ای تر برای کوهنوردی یا پیشروی در طبیعت افراد باید چند چادر کوچک و مناسب داشته باشند.

چادرها در انواع متنوع و بنا به نیاز های مختلفی طراحی شده اند. به غیر از چادرهای معمولی و قدیمی اکثر چادرها امروزه از جنس پارچه ضدباد، آب و الیاف محکم ساخته شده اند و دارای کف پوش ضدآب و متصل می باشند و به انواع و رنگ های متنوع تولید می شوند و دارای تیرک های سبک و مقاوم از جنس فلز آلومینیوم یا فایبرگلس می باشند. حجم و وزن آنها بسیار کم و به اشکال خیمه ای، گنبدی، هرمی، چهارگوش و تونلی و ... ساخته می شوند. برای برنامه های زمستانی و ارتفاعات بلند چادر دوپوش، سه پوش و ضدطوفان مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت هر چادر مشخص است و می توانند از یک نفر تا چند نفر طراحی شده باشند.

استفاده بیش از ظرفیت موجب وارد آمدن آسیب به چادر می شود. به طور کل چادرها به دو نوع کمپینگ و ارتفاع تقسیم می شوند. نوع کمپینگ مخصوص ارتفاعات پایین و نیمه اول سال می باشند و نوع ارتفاع نیز برای ارتفاعات بالا و برنامه های نیمه دوم سال است. چادرهای ارتفاع، برخلاف مدل کمپینگ دارای ارتفاع و وزن کمی می باشند و معمولا به شکل گنبدی هستند که با تیرک های سبک فلزی (آلومینیوم یا تیتانیوم) یا فایبرگلس، مقاومت خوبی در برابر بادهای تند، ارتفاعات داشته و سریع برپا یا جابه جا می شوند.

جنس بدنه چادرها معمولا از پارچه دارای قابلیت تنفسی می باشد. مدل های چادر ارتفاع و بعضی از چادرهای کمپینگ معمولا دوپوش هستند که پوشش خارجی آن ضدآب و باد و پوش داخلی گورتکس است. بین این دولایه حدودا 10 سانتی متر فاصله برای تبادل هوا وجود دارد. یکی از نکات مهم در استفاده از چادر، جلوگیری از تعرق آن است که با تنظیم و بازکردن پنجره ها یا دریچه های درنظر گرفته شده در بدنه چادر امکان پذیر است. چادرهای ارتفاع که معمولا از یک تا چهار نفر ظرفیت دارند. با داشتن پوشش دومی بزرگتر از خود چادر، دارای دو بخش اضافی در جلوی دو در است که یکی به عنوان انبار وسایل و لوازم غیرضروری برای خلوت شدن داخل چادر و از فضای دیگر نیز به عنوان آشپزخانه به منظور جلوگیری از کثیف شدن یا آتش سوزی داخل چادر استفاده می شود. به طور کلی انتخاب یک چادر باید بر اساس یک سری محاسبات و فصل مشترک ها بین استحکام، سختی، وزن، راحتی و قیمت آن باشد.

برای خرید چادر به نکات زیر توجه نمایید:

از استاندارد قابل قبول برخوردار باشد. دارای وزن مناسب و تجهیزات مخصوص به خود باشد. جنس بدنه ضدحریق و ضدآب بوده و در مقابل رطوبت (درقسمت کف) و باد مقاومت داشته و امنیت داخل چادر برای حفظ حریم خصوصی (نازکی یا ضخامت بدنه) در نظر گرفته شده و نصب آن راحت باشد. کفی آن به گونه ای باشد که از وزود حشرات به داخل چادر جلوگیری کرده و دارای سیستم تهویه هوا و خدمات پس از فروش باشد.

منبع:فصل نامه کوه جلد 85

ترجمه : وحید عرفانی

نظرات بازدیدکنندگان