کروناویروس جدید چیست؟ (1)

کروناویروس جدید چیست؟ (1)

پس از نمایان شدن ویروس کرونا در ووهان چین رفته رفته این ویروس در تمام استان های این کشور شیوع پیدا کرد و با ادامه پیدا شدن ویروس کرونای جدید در جوامع دیگر، افراد بیشتری را تا به امروز مبتلا کرده است به گونه ای که به یک بحران جدی تبدیل گشته و روزانه جان بسیاری از افراد از جمله سالخوردگان را می گیرد. کشور ما ایران از شیوع این ویروس در امان نبوده و تا به امروز تعداد بسیاری از هموطنان ما به این بیماری مبتلا شده اند و عده ای بهبود یافته یا حتی جان خود را از دست داده اند. اما شاید برای تک تک ما جای سؤال باشد که ویروس کرونا چیست؟ نحوه ابتلا به آن چگونه است؟ آیا راه های درمان یا پیشگیری دارد؟ آیا باید از این ویروس ترسید؟ و ... امروز و در روزهای آتی سعی داریم بیشتر راجع به این بیمای و ویروس COVID-19 بپردازیم.

کرونا ویروس چیست؟ 

کروناویروس ها، خانواده بزرگی از ویروس ها، چون سرماخوردگی تا سارس، مرس و کووید 19 می باشد. کرونا ویروس ها هم انسان ها و هم حیوانات را آلوده می نماید و علائمی همچون مشکلات تنفسی خفیف یا شدید را پدید می آورند. به عنوان مثال ویروس سارس که در سال 2002 شیوع پیدا کرد از حیوانات به انسان ها منتقل گردید و همچنین ویروس مرس در سال 2012 از شتر به انسان سرایت نمود. نام کرونا برگرفته از تاج لاتین می باشد که به شکل ظاهری این ویروس اشاره دارد ،از این رو به آن ویروس تاجدار نیز می گویند. 

ساختار ویروس و عملکرد ویروس COVID-19

ویروس ها همانند سلول های بدن حیوانات، گیاهان و ... ساختار سلولی ندارند و فقط شامل یک عامل وراثتی (RNA) و یک پوشش می باشند. بنابراین به تنهایی هیچ علائم حیاتی ای نداشته در نتیجه خارج از سلول تنفس، تغذیه، تولیدمثل ندارند اما به محض ورود به سلول شرایط کاملا فرق کرده و کنترل سلول میزبان را به دست گرفته و سلول را وادار به تکثیر آن کرده بنابراین سلول میزبانپس از مدتی کوتاه می میرد و تعداد زیادی در بدن پخش می شود. تنها تفاوت ویروس ها با هم، در مولکول RNA و همچنین نوع ترکیب پوشش خارجی آن است

ویروس COVID-19 

ویروس COVID-19  گروهی از کرونا ویروس ها هستند که برای اولین بار در ووهان چین نمود پیدا کرد و از آن پس به سرعت شیوع یافت. بیشتر افراد آلوده به ویروس COVID-19 به بیماری تنفسی خفیف تا شدید مبتلا می شوند که گروهی بدون نیاز به درمان خاص بهبود می یابند اما افراد مسن و افرادی با مشکلات پزشکی چون بیماری های قلبی، دیابت، بیماری تنفسی، سرطان، ... به احتمال زیاد به بیماری جدی مبتلا می شوند. برای این ویروس هیچ واکسنی تا به امروز ارائه نشده و از آنجایی که ویروس بوده بنابراین استفاده از آنتی بیوتیک هیچ تآثیری ندارد. 

ویروس COVID-19، ویروسی بزرگ و سنگین بوده که در زیر میکروسکوپ الکترونی حدود 120 نانومتر می باشد و در نتیجه نمی تواند به مدت طولانی در هوا معلق بماند و همچنین بیماری زا باشد که البته این مدت بستگی به نوع محیط نیز دارد. ویروس کووید 19 پس از ورود به دستگاه تنفسی، خصوصا ریه ها، وارد آن می شوند و در آنجا به سرعت تکثیر شده و باعث تخریب سلول های ریه می شوند. 

بدن ما به صورت طبیعی با استفاده از گلبول های سفید در برابر عوامل بیماری زا از خود دفاع می کنند. دو گروه از گلبول های سفید وجود دارند  که گروه اول ماکروفاژها هستند که ذرات ناشناس داخل خون و بدن را تمیز کرده و از بین می برند و دسته دیگر آنتی بادی ها هستند که توسط گلبول های B  تولید شده و به پوشش سطح ویروس چسبیده و آنها را از کار می اندازند بنابراین با ورود ویروس به بدن در صورت شناسایی آنها توسط گلبول های B پادتن آن تولید شده و بدن در برابر آن مقاوم می گردد. 

با توجه به شرایط حاکم بر جامعه منطقی است در این ایام در خانه بمانیم تا همه به همراه هم این ویروس را شکست دهیم سیاه کمان در این ایام با پیوستن به کمپین خرید از خانه با ارسال بار در کنار شما عزیزان خواهد بود.

نظرات بازدیدکنندگان