کفش کوهنوردی (بخش اول)

کفش کوهنوردی (بخش اول)

راهنمای انتخاب کفش کوهنوردی 

انتخاب کفش کوهنوردی مناسب در طی برنامه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. پا همچون قلب دوم بوده و در اثر ایجاد مشکل در طی مسیر شرایط صعود یا طبیعت گردی را دچار اختلال می کند بنابراین در انتخاب کفش کوهنوردی باید جوانب مختلف را درنظر گرفته و با افراد متخصص مشورت نمود.

از جمله عواملی که در انتخاب یک کفش کوهنوردی اهمیت دارد نوع فعالیتی است که قرار است انجام شود، جنسیت، وزن و تنوع مسیرها می باشد. به عنوان مثال برای کوهپیمایی، کوهنوردی فنی، شکار، ماهیگیری، دره نوردی و دامنه نوردی ... هرکدام کفش های مخصوص به خود را داشته و همچنین فصل، سرما و درجه حرارت، رطوبت، ارتفاع و سختی مسیر هم چاشنی کار می شود مثلا در مسیرهای مرطوب و برفی در فصل زمستان حتما باید از کفش های ضدآب استفاده نمود تا از پوشش مناسب برخوردار باشد و گرمایش لازم در برابر سرما فراهم نماید. با توجه به اینکه در مسیرهای یخی و برفی در فصل زمستان حتما باید قابلیت نصب کرامپون یا یخ شکن را داشته باشند.

انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی 

برای انتخاب سایز کفش کوهنوردی کمی بزرگتر از سایز اصلی پا انتخاب شود که پس از پوشیدن کفش و در فرازونشیب مسیر، انگشتان پا به نوک کفش برخورد نداشته باشد و در صورت برخورد به دلیل فشار وارده در طی مسیر سبب آسیب به انگشتان و ناخن ها شده که در بلاگ قبلی بصورت کامل توضیح داده شد. 

نحوه بستن بند کفش کوهنوردی 

عموما بستن بند کفش بنا به سربالایی و سرپایینی بودن مسیر تغییر می کند که در مسیرهای سربالایی، بندها سست تر بسته و در سراشیبی سفت تر بسته می شود. پس از پوشیدن کفش با ضربه ای به پاشنه کفش، پاشنه پایتان را به انتهای کفش چسبانده و بندها را از نوک کفش تا بالا یکی یکی سفت کنید. نکته مهمی که باید به ان توجه شود در صورت سفت بستن بندها، میران جریان خون در پاها کاهش می یابد و سرما در ان تأثیر بیشتری می گذارد و سست بستن آ ن سبب حرکت بیش ازحد پا درون کفش شده و با سایش سبب اختلال در حرکت و گام برداری می شود.

نظرات بازدیدکنندگان