کول خرسان، دره ارواح

کول خرسان، دره ارواح

در این بلاگ می خواهیم به یکی از مناطق دیدنی در استان خوزستان بپردازیم. خوزستان یکی از استان های جنوب غربی کشورمان است که در کرانه خلیج فارس قرار دارد. می توان گفت پنجمین استان پرجمعیت ایران محسوب می شود. خوزستان از شمال به لرستان، شرق استان چارمحال و بختیاری، شمال غربی ایلام، جنوب شرقی کهگیلویه و بیراحمد، جنوب بوشهر و خلیج فارس و غرب با کشور عراق در ارتباط است. خوزستان یکی از قدیمی ترین منطقه فلات ایران است که پیشینه سکونت انسان در آن به 2700 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. 

یکی از مناطق هیجان انگیز استان خوزستان دره کول خرسان می باشد و معمولا با نام دره ارواح مشهور است. کول خرسان از جاذبه های بکر و دیدنی می باشد که نظر هر طبیعت گرد و ماجراجویی را به خود جلب می نماید. این دره در 35 کیلومتری شهرستان دزفول واقع شده که بخشی از رشته کوه های زاگرس به حساب می آید. شرایط آب و هوایی آن به نسبت متفاوت از مناطق اطراف آن است و دمای هوا در فصول گرم مثل تابستان بسیار خنک و مطبوع بوده که حدودا به 20 تا 30 درجه سانتی گراد می رسد. این دره به همان اندازه که زیبایی و جذابیت فراوان دارد به همان اندازه می تواند خطرناک و مرگبار باشد زیرا دیواره های آن بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و تنها یک نفر می تواند از آن عبور کند و سنگ ها و تنه های درختان گیر کرده در بین دیواره ها هر لحظه امکان سقوط دارند.

مسیر دسترسی

کول خرسان در 35 کیلومتری شمال دزفول واقع شده است و برای رسیدن به آن می توان سه راه را انتخاب نمود یک مسیر از سمت روستای بیشه بزان در منطقه شهیون که از طریق جاده شهیون به این منطقه می رسد، مسیر دوم از روستای پاقلعه و باز هم در منطقه شهیون و مسیر سوم از طریق روستای اسلام آباد در منطقه چغامیش است که برای رسیدن به ورودی کول خرسان مسیر کمی سخت می شود و نیاز به 4 کیلومتر پیاده روی دارد که گاها با شیب تند و فراز و نشیب همراه است. بعد از رسیدن به دهانه دره حتما باید تجهیزات لازم مخصوصا کلاه ایمنی همراه داشته باشید. کول خرسان از دیواره های بلند تشکیل شده است که ارتفاع ان در بعضی مناطق به بیش از 200 متر می رسد و فاصله بین دیوارها بسیار به هم نزدیک بوده که به سختی می توان آسمان را دید. بستر این دره از شن و ماسه پوشیده شده است. برای رسیدن به انتهای کول خرسان باید مسیری طولانی را طی کرد که گاهی از خشکی می گذرد و گاهی نیاز به شنا دارد. طول آن حدود 10 کیلومتر می باشد که در آخر به دز منتهی می شود.

هشدار 

با تمام زیبایی و جذابیت های دره کول خرسان این نکته را باید در نظر بگیریم که برای سفر به این منطقه حتما باید تجهیزات لازم را همراه داشته باشیم، علاوه بر آن حتما با شخصی که به این منطقه آشنایی دارد یا اینکه مسلط به مهارت های لازم است سفر کنید. خطراتی که در مسیر این دره قرار دارد بسیار زیاد است بنابراین جوانب احتیاط باید در نظرگرفته شود تا لذت یک سفر تبدیل به یک حادثه تلخ نشود.

نظرات بازدیدکنندگان