15 نکته درباره کوهنوردی کودکان

15 نکته درباره کوهنوردی کودکان

15 نکته درباره کوهنوردی کودکان

شاید چنین عبارتی را شنیده باشید، "وقتی بچه‌دار می‌شوید زندگی کوهنوردی شما تمام شده است". مطمئن باشید اینطور نیست! اکثر کودکان فضای بیرون را دوست دارند و شیفته کاوش و فعالیت‌های بدنی چالش برانگیز هستندکوهنوردی با کودکان می‌تواند تجربه‌ای شگفت‌انگیز و مهیج باشد؛ البته گاهی اوقات هم ناامید کننده می‌شود! این بلاگ مملو از نکاتی است که به شما برای داشتن یک تجربه فوق‌العاده کوهنوردی با کودکان کمک بسیاری می‌کند؛ پس آن‌ها را با دقت یاد بگیرید و به کودکان خود نیز آموزش دهید.

1. قبل از رفتن به کوهنوردی با کودکان تمرین کنید

قبل از رفتن به کوه و کوهنوردی با کودکان خود در محیط‌های طبیعی یک پیاده‌روی طولانی مدت (نزدیک به دو ساعت) داشته باشید. می‌توانید این تمرین‌ها را با کفش و کوله پشتی کوهنوردی انجام دهید. فقط کوله‌پشتی در ابتدا با وزن پایین و در روزهای آینده به بار کوله پشتی اضافه کنید. این تمرین‌ها کودکان را از لحاظ فیزیکی و ذهنی با چالش‌های پیش رو خود در کوهستان آماده می‌کند.

2. کوهنوردی کودکان را در سنین پایین شروع کنید

هرچه زودتر بچه‌ها با مسافت‌های طولانی آشنا شوند، احتمال پذیرفتن یک سفر کوهنوردی با کوله پشتی در سنین بالاتر بیشتر می‌شود.

3. کودکان را با مسائل پیش رو آگاه کنید

وقتی کودکان را در اولین کوهپیمایی همراه خود می‌برید، به آن‌ها یادآوری کنید که این یک پیاده‌روی است و هیچ بغل کردنی در کار نیست! از کودکان انتظار می‌رود که کل زمان را کوهنوردی کنند، اما وقتی احساس خستگی کردند به آن ها اجازه بدهید که استراحت کافی داشته باشند و انتظار این را داشته باشید که برنامه کوهنوردی شما تغییر کند.

 

4. کمپ زدن را در خانه شبیه سازی کنید

در حیاط و یا حتی داخل خانه خود چادر بزنید! بگذارید بچه‌ها داخل چادر روز خود را بگذرانند و یک شب در آن بخوابند تا با یک فضای خواب جدید آشنا شوند.

5. کودکان را در کوهنوردی خشک، گرم و سیر نگه دارید

اگر جایی که برای کوهنوردی در نظر گرفته‌اید بدون دردسر و مناسب کودک باشد، ولی اساسی‌ترین نیازهای کودک شما برآورده نشود، به مکان وحشتناکی برای آن تبدیل خواهد شد. کودکان به اندازه‌ی بزرگسالان مقاوم نیستند، حتی کودکانی که هیچ وقت غر نمی‌زنند. این را به یاد داشته باشید، زمانی که کودکان گرم و خشک هستند، تبدیل به کاشفان ابر قدرتی خواهند شد!

6. در هوای گرم آن‌ها را خنک نگه دارید

در فصل گرما هرچه به ارتفاعات بالاتر می‌روید، نور آفتاب شدیدتر می‌شود. شما باید با توجه به سن کودک ظرف، بطری یا مخزن مناسب نوشیدن آب به اندازه کافی همراه خود داشته باشید. برای کمک به خنک ماندن کودکتان در هنگام گرم شدن هوا می‌توانید از یک اسپری برای مرطوب کردن بدن استفاده کنید و به اندازه نیاز کودک به آن آب بدهید. ناگفته نماند که برای جلوگیری از سوختگی بدن حتماً از کرم ضد آفتاب مناسب برای بچه‌ها استفاده کنید.

 

7. کودک درونی خود را دوباره کشف کنید!

برای بچه‌ها کوهنوردی واقعاً یک سفر است، این را به خود یادآوری کنید تا در کنار کودکان یک روز پر هیجان برای کشف لحظات خارق‌العاده داشته باشید. اگر شما مشتاق و شاد نباشید، چرا بچه‌ها باید در ماجراجویی که شما همراهشان هستید، هیجان زده شوند؟

8. بچه‌ها را درگیر برنامه‌ریزی کنید

از کودکان درباره کارهای احتمالی و مقصد سفر خود ایده بخواهید و نظرهای آن‌ها را جدی و به کار ببرید؛ همه این کارها باعث افزایش اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود.

9. به صورت گروهی با دوستانتان کوهنوردی کنید

در کنار خانواده بودن با ارزش است؛ ولی پیاده‌روی با خانواده دیگری كه کودک دارند می‌تواند برای بچه‌ها جالب باشد و همراهی با دیگر کودکان آن‌ها را شادتر خواهد کرد.

10. درباره محدودیت‌های برپایی آتش آن‌ها را آگاه کنید

قبل از کوهنوردی، کودکان را با محدودیت‌های برپا کردن آتش آشنا کنید. به آن ها آموزش دهید که نباید در هرجایی آتش روشن کرد.

11. انتظارات خود در کوهنوردی با کودکان را پایین بیاورید

سفرهای سخت کوهنوردی می تواند برای بچه ها خسته کننده و طاقت فرسا باشد. اگر سفر ناراحت کننده باشد، به بچه ها احساس منفی از فضای بیرون منتقل می شود و نگرش آن ها را نسبت به کوهنوردی عوض می کند و  به صورت طولانی مدت برروی آن ها تأثیر خواهد گذاشت.

12. کودکان را در حمل بار شریک کنید

می‌توانید در کوله کودکتان چند وسیله سبک مانند تنقلات، آب، کیسه خواب قرار دهید. یادتان باشدحتماً چند بار چک کنید که وسایل سنگین نباشند تا فرزندتان خسته و از سفر دلسرد نشود.

13. خودکفایی آن‌ها را پرورش دهید

 کودکان دوست دارند درجاتی از خودکفایی را احساس کنند. به عنوان مثال، به هر کودک بطری آب (یا سیستم آبرسانی) خود را بدهید تا آنها بتوانند زمان مورد نظر برای نوشیدن خود را انتخاب کنند.

14. بچه‌ها را در مسیر همراهی کنید

اگر در گروهی که همراه آن هستید، تعداد نفرات بزرگسال بیشتر از 2 نفر بود، بهتر است یک نفر در جلو و دیگری در عقب و بچه ها در وسط، قرار بگیرند.

15. کودکان را ایمن نگه دارید

اطمینان حاصل کنید که کودکان سوت داشته باشند، البته از قبل به آن‌ها بیاموزید اگر از شما جدا شدند از سوت استفاده کنند. سوت را حتماً به یک بند ببندید که برای کودک قابل دسترس باشد.

شاید کوهنوردی با کودکان برایتان دشوار باشد و از خود بپرسید ” چرا کوهنوردی با کودک را آغاز کردید!؟” اما بدانید هر کاری سختی‌های خودش را دارد، همین سختی‌هاست که به لذت تبدیل می‌شود و یک خاطره به یاد ماندنی را برایتان می سازد.

  • شما چه نکته‌هایی را برای کوهنوردی با کودکان در نظر می‌گیرید؟
  • از تجربه های خود در کوهنوردی با کودکان برای ما بگویید.

نظرات بازدیدکنندگان