فیلبند؛ جایی میان ابرها اما همچنان روی زمین

فیلبند؛ جایی میان ابرها اما همچنان روی زمین

روستای فیلبند مازندران؛ جایی میان ابرها اما همچنان روی زمین!

کمتر کسی را در ایران می‌توان یافت که تا به حال به مازندران سفر نکرده باشد؛ اما جاذبه‌های مازندران مانند وسعت جنگل‌هایش وسیع و پر تراکم است. حتی گاهی اوقات ترکیبی از چند جاذبه است! مثلاً اگر در ارتفاع 2300 متری با دریا مواجه شدید، تعجب نکنید! البته دریایی مملو از ابر؛ که مانند داستان‌های افسانه‌ای رویای قدم نهادن بر بروی ابرها را به واقعیت بدل می‌کند. یا اگر عاشق عکاسی هستید، باید بدانید در فیلبند شما می‌توانید عکس‌هایی بگیرید که مشابه آن را در سایت‌ها مشاهده می‌کنید. عکس‌هایی که معمولاً پس زمینه جمله‌های انگیزشی می‌شوند، زیرا به خوبی نشان دهنده قدرت شخصی فرد در رسیدن به موفقیت را به تصویر می‌کشند. فردی که در بالای کوه، بر روی ابرها قدم نهاده است و از غروب خورشید لذت می‌برد؛ اگر به غروب فیلبند برسید شما نیز می‌توانید این فرد باشید!

جنگل ابر مازندران

اگر مشتاق آشنایی با همچین مکان کم نظیری هستید، با ما در مجله سیاه کمان همراه شوید تا به معرفی روستای فیلبند مازندران بپردازیم.

معرفی روستای فیلبند

اولین نکته‌ای که در شناسایی این روستا لازم است بدانید، مرتفع بودن آن است، روستایی که از سطح دریا 2300 متر ارتفاع دارد و در میان کوه‌ها، بین پوشش گیاهی متنوع خودش را همچون نگینی سبز پنهان کرده است تا همواره به یکی از زیباترین روستاهای مرتفع مازندران تبدیل شود. روستای فیلبند که در شرق مازندران واقع شده، به دلیل همین ارتفاع به «بام شرقی مازندران» معروف  است.

میزبانی این روستا در نیمه اول سال شکل می‌گیرد؛ که البته فقط در بهار هر چهار فصل را برایتان به نمایش می‌گذارد. بدین صورت که گاهی اوقات تگرگ، باران و وزش باد را مشاهده می‌کنید و گاهی اوقات هم آفتاب و رنگین کمان قسمتتان می‌شود. همه‌ی اینها بستگی به جو آب و هوایی دارد؛ اما در تابستان فیلبند با سخاوت معمولاً آفتاب را در سطح خود پذیراست تا دمای معتدل را برای بازدیدکنندگانش به ارمغان بیاورد. نیمه‌ی دوم سال را بهتر است وقت استراحت و احیای دوباره فیلبند بدانیم، چون نه تنها گردشگران بلکه مردم بومی نیز در این دو فصل به دلیل سرمای غیر متعارف آنجا نمی‌مانند و به قشلاق کوچ می‌کنند.

حتماً برایتان سوال پیش می‌آید که چرا «فیلبند»؟ قطعاً وجود «فیل» در مازندران، آن هم در ارتفاع، خارج از تخیل خواهد بود! فیلبند ریشه مازندرانی دارد به این صورت که از دو بخش «فل» به معنای خستگی و «بند» به معنی بند آمدن تشکیل شده است که در گویش مازندرانی به آن «فلبند» می‌گفتند. دلیل آن هم سختی مسیر بود که باعث میشد خستگی در بدن بماند و به معنایی بند شود.

روستای فیلبند

علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، یکی دیگر از دلایل محبوبیت این روستای مازندرانی نزدیکی آن به تهران است که در ادامه مفصل به موقعیت جغرافیایی آن می‌پردازیم.

در فیلبند کجا بریم و چی ببینیم!

بی شک دلیل معروفیت فیلبند دریای ابری است که در ارتفاع شاهد آن خواهیم بود و از حق هم نگذریم زمانی که به تماشای ابرها نشسته‌اید خصوصاً در هنگام طلوع و غروب، حس رویایی را دارد که به واقعیت تبدیل شده است. اما جاذبه‌های آن فقط به همین محدود نمی‌شود. علاوه بر گوناگونی پوشش گیاهی و جانوری، جاذبه‌های کوچک اما تماشایی؛ نظیر سازه‌های قدیمی نیز هستند. مانند بقعه امامزاده قاسم و امامزاده یحیی که در آن ارتفاع گاهی مأمن استراحت کوهنوردان و گردشگران می‌شوند.

اگر پیاده روی و کوهپیمیایی را ادامه دهید، می‌توانید یک سری هم به به روستای «رستم چال» بزنید. در آنجا شاهد دو گودال بزرگ خواهید بود که از برخورد دو شهاب سنگ به وجود آمده‌اند.

اگر در ماه مرداد راهی فیلبند شده‌اید، بازدید از روستای سنگچال را حتماً در برنامه خود قرار دهید، زیرا در این زمان جشنواره محلی برگزار می‌شود که شامل جشن‌های بومی است. افراد بومی با لباس‌های محلی محصولات سنتی خور را برای عرضه می‌آورند. این محصولات شامل صنایع دستی، ترشیجات، لبنیات سنتی و... است. توصیه ما به همه دوستدارن شکم‌گردی امتحان کردن حداقل یکی از این ترشیجات است!

روستای فیلبند رودخانه ندارد، اما چشمه‌های معدنی گوناگونی را می‌توانید در اطراف آن مشاهده کنید. معروف‌ترین آن «چشمه لار» است که علاوه بر گوارا بودن، دارای خاصیت درمانی نیز هست. در بین محلی‌ها رایج است که برای درمان بیماری‌های کلیوی، نوشیدن آب چشمه لار همچون معجون شفا بخش عمل می‌کند.

غروب زیبای فیلبند

 

موقعیت جغرافیایی روستای فیلبند

روستای فیلبند در بخش بندپی شهرستان بابل در مازندران واقع شده است که در شمال غربی آن روستای سنگچال آمل قرار دارد و از جنوب به ییلاق ونه بن و روستاهای ورزنه و نشل می‌رسد. در جنوب شرقی به روستاهای شیخ موسی، نیراسم و گلیران ختم می‌شود. فیلبند از جنوب شرقی به بابل اتصال دارد. ممکن است خیلی‌ها فیلبند را جز توابع آمل به حساب بیاورند آن هم به دلیل راه‌های دسترسی این روستاست که از جاده هراز صورت می‌گیرد. البته از کوه‌های بابل هم راه دارد اما به دلیل آسفالت نبودن و پیچ و خم زیاد، خیلی متداول نیست.

راه‌های دسترسی به فیلبند

خبر خوب برای پایتخت نشینان فاصله‌ی نزدیک این روستا با تهران است. حدوداً تا ابتدای جاده فرعی فیلبند 140 کیلومتر است، فاصله کلی یعنی بعد از جاده فرعی و رسیدن به مقصد حدوداً 170 کیلومتر است. از لحاظ زمانی با حساب پیچ و خم‌های جاده حدود 5 ساعت زمان می‌برد.

تهرانی‌ها برای رسیدن به مقصد باید خروجی شمال شرق تهران را در پیش گیرند و از بزرگراه تهران پردیس به رودهن بروند و از آنجا خروجی جاده هراز را بروند تا به الیمستان برسند. رو به روی روستای  «پرن» مسیر فرعی وجود دارد که منتهی می‌شود به فیلبند. اما اگر از مشهد و شمال شرقی کشور قصد سفر دارید، ابتدا باید به ساری بروید و بعد از پشت سر گزاشتن بابل و آمل وارد جاده هراز شوید و بعد ادامه مسیر. برای دوستانی هم که از شمال غربی عازم این مقصد هستند باید از رشت و جاده ساحلی بگذرند تا به آمل برسند و جنوبی‌های عزیز هم، قدم اول آن است خود را به شمال برسانید!

راه های دسترسی به فیلبند

فاصله شهرهای توریستی با فیلبند

اگر مایل به دیدن دریای شمال هستید، نزدیک‌ترین ساحل به شما متعلق به دریای محمودآباد خواهد بود، که حدوداً 80 کیلومتر است.

اگر دلتان خربد می‌خواهد اما نمی‌خواهید مسافت طولانی طی کنید، بهترین گزینه برای شما شهر آمل خواهد بود.

اگر با پروازی از فرودگاه ساری آمده‌اید بهتر است بدانید حدود 126 کیلومتر با مقصد خود فاصله دارید.

اگر بخواهیم به صورت فهرست‌وار به بقیه شهرهای شایان ذکر اشاره کنم باید بگوییم فیلبند تا بابلسر 95 کیلومتر، تا نور 104 کیلومتر و شیرگاه 124 کیلومتر خواهد بود.

فیلبند آمل

پوشش گیاهی و جانوری فیلبند

مسلماً وقتی روستایی در دل جنگل قرار گرفته و با ابرها احاطه شده است که خود عامل عوض شدن آب و هوای جوی محسوب می‌شود، از پوشش گیاهی غنی‌ای نیز بهره‌مند می‌شود. در ارتفاعات پایین‌تر و جهت‌های شمال، شرق و قسمت غربی شاهد درختان ممرز، افرا و کندس هستیم. در قسمت جنوبی بیشتر درختچه و بوته‌های زرشک به چشم می‌خورد. در فصل بهار تماشای شکوفه‌های زرشک خود به تنهایی یک جاذبه محسوب می‌شود! اما متأسفانه با قاچاق چوب و قطع بی‌رویه درختان، این پوشش روز به روز رو به تباهی می‌رود.

در میان گیاهان متنوع، زیستگاه حیواناتی نظیر؛ گرگ، شغال، خرس، پلنگ، جوجه تیغی، خرگوش، گراز، راسو و آهو نیز هست.

پوشش جانوری فیلبند

وضعیت اقامت در فیلبند چگونه است؟

از لحاظ امکانات رفاهی اقامتگاهی خیلی وضعیت قابل پسندی ندارد، زیرا هیچ هتل و اقامتگاه بومگردی تا به حال در فیلبند تأسیس نشده است. اما برخی از مردم بومی اتاق و سوییت برای اجاره روزانه آماده دارند که می‌توانید با هماهنگی‌های لازم آنها را رزرو کنید، زیرا در فصل تابستان به دلیل ازدیاد بازدیدکنندگان به سرعت این خانه‌ها پر می‌شوند.

البته در قسمت غربی روستا مسافرخانه‌ای به نام «تکیه غرب» وجود دارد که کاملاً سرویس‌دهی سنتی دارد، بدین صورت که چراغ گرد سوز در آن روشن است، سرویس بهداشتی در حیاط و مشترک است.

اگر اهل ماجراجویی هستید، حتما تجربه کمپ و چادر زدن در طبیعت را دارید، مژده برای شما ماجراجویان این است که یکی از بهترین مکان‌هایی که می‌توانید در آن شب را به صبح برسانید و رو به طلوع چادر بزنید؛ دشت فیلبند است. تصور کنید صبح با تلالو نور در ابرها بیدار شوید، منظره‌‎ای که هیچگاه از خاطرتان نخواهد رفت. البته اگر دلتان می‌خواهد تجربه دل انگیزی داشته باشید، بهتر است با تجهیزات کامل و مناسب، کوله‌ی سفر خود را ببندید. برای راحت شدن کارتان، در ادامه لیستی از لوازم مورد نیاز سفر به فیلبند را شرح می‌دهیم.

فیلبند در شب

با چه تجهیزاتی راهی فیلبند شویم؟

مرتفع بودن روستای فیلبند آب و هوای سردی را به این مکان بخشیده است. پس بعد از کفش کوهنوردی مناسب، اولین نکته به همراه داشتن لباس گرم است حتی در فصل تابستان! ممکن است در طول روز کارتان با یک بادگیر حل شود اما سرمای شب قطعاً به لباس ظخیم‌تری نیاز دارد. اگر قصد شب مانی دارید، چادر برپا کنید و کیسه خواب بردارید، زیرانداز کیسه خواب یادتان نرود! وگرنه سرما نفوذ بیشتری پیدا می‌کند.

به دلیل نبودن رستوران و غذاخوری، زحمت طبخ و آماده سازی غذا بر عهده خودتان است. پس حتماً ظروف مناسب، گاز کوهنوردی همراه داشته باشید. اگر هم حوصله آشپزی در طبیعت ندارید، کنسروها بهترین همراه شما خواهند بود! دوربین عکاسی برای ثبت لحظات ناب فراموشتان نشود. پاور بانک همراه خود داشته باشید. کرم ضدآفتاب و عینک دودی جز وسایل جزیی هستند که معمولاً جا می‌مانند، پس حتماً آخر کوله چینی، دوباره چک کنید! این نکته را هم در گوشه ذهن خود داشته باشید که آنتن دهی در فیلبند بسیار ضعیف و به معنایی خارج از دسترس است؛ پس تماس‌های ضروری را قبل از ورود به روستا برقرار کنید و در آخر حتماً یک کیف کوچک از ملزومات نجات یا همان کیف کمک‍ های اولیه همراه خود داشته باشید. 

برای «کامل ترین چک لیست وسایل مورد نیاز کوهنوردی» به بلاگی در همین راستا تهیه شده است سر بزنید.

سخن آخر

سعی کردیم در این بلاگ روستای فیلبند را به خوبی معرفی کنیم. از جاذبه‌ها، موقعیت جغرافیایی بام شرقی مازندران گفتیم تا بهترین زمان سفر و تجهیزات مورد نیاز. از همه کسانی که به طبیعت سفر می‌کنند انتظار می‌رود تا رفتار مسولانه داشته باشند. کمترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم حفظ محیط زیست کمیاب کشورمان است؛ پس با یادآوری جمله معروف «در طبیعت چیزی به جز ردپا باقی نگذاریم و چیزی به جز عکس نیندازیم» سفر خوشی را برای همراهان سیاه کمان و همسفران فیلبند آرزو می‌کنیم.

 

نظرات بازدیدکنندگان