راهنمای کامل تعمیر، نگهداری و تمیز کردن چادر کوهنوردی

راهنمای کامل تعمیر، نگهداری و تمیز کردن چادر کوهنوردی

راهنمای کامل تعمیر، نگهداری و تمیز کردن چادر کوهنوردی

بارها گفته شده که نگهداری از لوازم و تجهیزات کوهنوردی، یعنی حفظ سرمایه؛ زیرا همه از قیمت و هزینه‌ی اولیه‌ای که بابت خرید این اجناس پرداخت کردیم، آگاهیم! در بلاگ راهنمای شست‌وشوی کیسه خواب از موارد نگهداری این کالای ارزشمند صحبت کردیم. برای نهگداری چادر نیز، بلاگی در راستای مراقبت از چادر منتشر کردیم. اما در این بلاگ می‌خواهیم به نحوه‌ی تعمیر، نگهداری و شست و شوی چادر کوهنوردی بپردازیم.

با رعایت کردن یک سری اصول، شما به راحتی می‌توانید بر طول عمر چادر کوهنوردی خود اضافه کنید، تا سال‌های زیادی از آن به خوبی استفاده کنید. این امر میسر نمی‌شود مگر با صرف زمان کمی برای نگهداری و تعمیر چادر، در حین اجرای برنامه و بعد از اتمام استفاده از آن. درست است که چادر کوهنوردی انواع مختلفی دارد، اما اصول نگهداری و مراقبت از آن تا حد زیادی یکسان است.

چگونه چادر کوهنوردی را تمیز و خشک نگه داریم؟

بعد از سفر، بهترین زمان برای مراقبت چادر کوهنوردی محسوب می‌شود. قبل از اینکه چادر را در کیف مخصوص بگذرارید، از خشک بودن آن مطمئن شوید. برای این کار ابتدا، تک تک اجزای چادر را تمیز کنید، بعد در هوای آزاد به دور از تابش مستقیم آفتاب و اشعه UV آن را پهن کنید. برای این کار بهتر است در یک مکان سر بسته و دارای سقف، چادر را پهن کنید، جایی مثل پارکینگ، تا هم از باران و هم از آفتاب در امان باشد. یادتان باشد زیپ‌های چادر کوهنوردی را باز بگذراید تا هوا بهتر داخل آن جریان پیدا کند و رطوبت چادر کامل از بین برود. ممکن است این کار چند روز زمان ببرد، صبور باشید؛ در عوض عمر چادر کوهنوردی‌تان را حداقل یک سال بیشتر می‌کنید!

برای خشک کردن چادر کوهنوردی، اصلاً آن را در خشک کن ماشین لباس شویی نیندازید! زیرا با این کار، به صورت عمدی به چادر خود آسیب وارد خواهید کرد! قبل از اینکه اقدام به خشک کردن کنید، ابتدا گرد و غبار را از روی آن پاک کنید، گاهی حتی یک تکاندن ساده، کار ساز است. اگر جاروی دستی‌ای دارید که برس‌های زبری ندارد و مطمئن هستید باعث ساییدگی پارچه چادر کوهنوردی شما نمی‌شود، از آن هم می‌توانید استفاده کنید.

نگهداری از چادر کوهنوردی

چطور چادر کوهنوردی را بشوییم؟

برای تمیز کردن چادر، گاهی اوقات گردگیری آن کافی نیست، زیرا ممکن است لک یا گِلی شده باشد، در این موقعیت پاکسازی اساسی یا شست‌وشو لازم دارد. برای شستن چادر کوهنوردی از اسفنج نرم و کمی آب بدون مواد شوینده استفاده کنید. معمولاً با همین آب و اسفنج تمیز می‌شود؛ اما اگر کافی نبود یا بوی نامطبوعی همراه چادر بود، در این صورت از آب و صابون رقیق شده استفاده کنید. هنگام شست و شو، تحت هیچ شرایطی برس زبر به سطح پارچه چادر نکشید، زیرا این کار خاصیت ضدآب بودن چادرتان را از بین می‌برد. توجه داشته باشید از مواد شوینده قوی استفاده نکنید و پس از آبکشی آن را خوب خشک کنید. همیشه از کامل خشک شدن چادر کوهنوردی خود اطمینان حاصل کنید. لازم به یادآوری است که هیچگاه از ماشین لباس‌شویی برای تمیزی چادرتان کمک نگیرید! با شستن چادر در ماشین لباس شویی، عملاً عمر و کیفیت آن را از بین می‌برید.

شست و شوی چادر کوهنوردی

چگونه تیرک و میخ چادر کوهنوردی را تمیز کنیم؟

بعد از برنامه، تیرک‌ها را خوب بررسی کنید، مخصوصاً قسمت‌های انتهایی که با دستگیره در تماس است و به چادر متصل می‌شود؛ ببینید شکستگی یا ترک نداشته باشد و بدون رطوبت باشد، زیرا در صورت وجود این موارد با یک ضرب دیدگی دچار شکستگی کامل می‌شود و عملاً امکان استفاده را از شما می‌گیرد. اگر ترک مشاهده کردید، نسبت به تعویض تیرک چادر اقدام کنید. شرکت‌های Fibraplex و Tent Pole Technology تولید کنندگان ابزارها و قطعات جانبی انواع چادرهای مساقرتی و کوهنوردی هستند که در صورت دسترسی می‌توانید از آن‌ها قطعات مورد نیاز خود را تهیه کنید. البته در مرحله اول بهتر است با شرکت‌های تولید کننده چادر تماس بگیرید؛ معمولاً آنها قطعات یدک اصل محصول را دارند و حتی می‌توانند راهنمای تعمیر تیرک را به شما بگویند. مثلاً شرکت فرینو برای چادرهای فرینو به صورت جداگانه تیرک تولید و به صورت جدا آن‌ها را عرضه می کند تا هنگام شکستگی تیرک‌ها بتوانید از خود شرکت آن‌ها را تهیه کنید.

در مورد میخ‌ها اولین کار، شمردن تعداد میخ‌ها است! مطمئن شوید تمام آن‌ها را برداشته‌اید. اگر میخی را گم کردید و یا کج شده است، نسبت به جایگزین کردن آن اقدام کنید. برای جلوگیری از خمیدگی میخ‌ها، هیچگاه به زور سعی نکنید آن را در زمین فرو کنید. با یک فشار نسبی و متعادل باید در زمین ثابت شود، بیشتر از آن خطر آسیب دیدگی میخ را در پی دارد. بعد از استفاده نیز حتماً در کاور مخصوص بگذارید تا در تماس مستقیم با چادر قرار نگیرد و آسیبی به آن وارد نکند. برای حفظ سلامت میخ، حتماً کثیفی‌های روی آن را، قبل از جمع آوری با یک پارچه تمیز کنید.

تعمیر و نگهداری از چادر کوهنوردی

چطور تیرک چادر را در دل طبیعت تعمیر کنیم؟

ممکن است شما به هر دلیلی در زمان برپایی چادر، متوجه شوید که ای وای! کار از کار گذشته است و گیره‌های میانی تیرک دارای ترک و شکستگی هستند. در این موقعیت آرامش خود را حفظ کنید، دنیا به آخر نرسیده است! می‌توانید یک تکه چوب را جایگزین آن کنید. به همین راحتی مدیریت بحران انجام دهید تا در زمان مناسب فکر اساسی به حال تیرک چادر کوهنوردیتان بکنید.

تعمیر تیرک چادر کوهنوردی

چگونه از زیپ‌های چادر مراقبت کنیم؟

آسیب‌پذیرترین قسمت چادر کوهنوردی، زیپ‎‌های آن است و اگر مهارت در دوخت‌ودوز نداشته باشید، تعمیر و تعویض آن واقعا کار دشواری خواهد بود؛ پس بهترین گزینه این است؛ برای حفظ سلامت زیپ‌ها تمام کارهای لازم را انجام دهید تا گرفتار همچین تجربیات تلخی نشوید. از قضا کارهای ساده‌ای هم هستند؛ مثلاً بعد از برنامه یا در صورت مشاهده کثیفی با یک مسواک خشک تمام آلودگی را پاک کنید. پس از خشک کردن زیپ‌ها می‌توانید برای روان شدن آن‌ها از یک ماده نرم کننده مانند روغن نارگیل استفاده کنید، یا گرافیت را روی آن مالش دهید. بعد از استفاده از ماد نرم کننده، حتماً زیپ‌ها را چندبار باز و بسته کنید تا مواد همه جا پخش شوند.

همیشه چک کردن سلامت زیپ‌ها را قبل از اجرای برنامه انجام دهید، تصور بسته نشدن زیپ در ارتفاع و دل طبیعت اصلا چیز خوبی نخواهد بود. و اینکه امکانات شما در خانه به مراتب بیشتر از کوهستان است. حتی اگر زیپی پاره و شکسته بود، نگران نباشید. درست است شما مهارت دوخت‌و‌دوز ندارید؛ اما افرادی هستند که کارشان همین است و به راحتی برایتان تعویض می‌کنند.

تعمیر زیپ چادر کوهنوردی

نحوه‌ تعمیر سوراخ‌ ایجاد شده در چادر

شاید فکر کنید سوراخ در دیواره یا سقف چادر کوهنوردی؛ یعنی پایان عمر آن و شروع خرید دوباره‌ی شما! اما اصلاً خودتان را نبازید، قرار نیست از چادر عزیزتان به این زودی‌ها خداحافظی کنید، زیرا راه تعمیر وجود دارد. راحت‌ترین راه برای تعمیر چادری که سوراخ شده، استفاده از نوار چسب است. یک نوار چسب قوی که بشود برای تعمیر چادر از آن استفاده کرد. فقط قبل از استفاده از چسب، اطراف سوراخ را به خوبی با الکل و آب تمیز کنید تا آلودگی باعث ایجاد کپک نشود، سپس دو لبه را به هم نزدیک کنید و محل پارگی را با چسب خوب بپوشانید. دور لبه را با قیچی کوچک ببرید تا گوشه نداشته باشد. اگر ناحیه پاره شده زیاد بود، بهتر است یک چسب دیگر، به حالت عکس اولین چسب، بزنید. البته بعضی از تولیدکنندگان مقداری پارچه چادر را به صورت زاپاس همراه با چادر عرضه می‌کنند تا در همچین مواقعی امکان وصله زدن وجود داشته باشد.

اگر سوراخ در توری پشه بند چادر کوهنوردی ایجاد شده بود، می‌توانید با چسب حشرات آن را وصله بزنید. به این صورت که این وصله‌ها دارای حالت چسبندگی هستند و می‌توانید به راحتی به توری‌های نایلونی و پلی‌استر بچسبانید.

تعمیر سوراخ چادر کوهنوردی

چگونه نشتی چادر را رفع کنیم؟

اغلب چادرها درزی دارند که توسط کمپانی تولیدکننده روی چادر دوخته می‌شوند و ممکن است در اثر استفاده زیاد، به مرور از بین برود و باعث نشتی چادر شود. در همچین موقعیتی بهتر است نواری که باعث این نشتی شده را به طور کامل خارج و آن را مهر و موم کنید. برای اینکار می‌توانید از چسب استفاده کنید. اما باید حواستان به جنس چادر کوهنوردی خود باشد و با توجه به آن، اقدام به خرید چسب مخصوص نمایید. خیلی از چادرها جنسشان نایلون است و چسب Seam Grip برای آن‌ها بهترین گزینه است.

اگر چادرتان از جنس پلی اورتان است و به تازگی پوسته پوسته شده، و یا درگیر نشتی است، شما نیز می‌توانید از چسب مخصوص استفاده کنید. البته قبل از استفاده، حتماً با الکل و پارچه نرم تمام سطح را تمیز کنید تا لایه محافظتی قبلی که حالا دچار اشکال شده است، به طور کامل از بین برود؛ بعد از مواد مخصوص استفاده کنید و بگذارید تا خشک شود.

نکات طلایی درباره افزایش عمر چادر کوهنوردی

هیچوقت چادر را در حالی که نم دارد و یا خیس است، جمع نکنید. با این کار محیط را برای رشد کپک محیا می‌کنید. می‌توان از کپک به عنوان مرگ خاموش چادر یاد کرد! اما اگر به هر دلیلی دچار کپک زدگی شد، که معمولاً به صورت لکه‌هایی با رنگ سبز، سفید و سیاه همراه با بوی بد و نامطبوع ظاهر می‌شوند، نگران نباشید، فقط سریع دست به پاکسازی بزنید. برای از بین بردن کپک ابتدا چادر را در آب و مواد شوینده از بین برنده بو، شست و شو دهید، بعد از آبکشی، آن را به دقت خشک کنید. یادتان باشد اگر کپک را به حال خودش رها کنید، طولی نمی‌کشد که تمام سطح چادر را تصاحب می‌کند و علاوه بر آسیب به بافت چادر، پاک کردن را سخت می‌کند.

یادآوری می‎‌کنیم برای خشک کردن چادر، حتماً از مکان سایه بهره‌ ببرید و از تابش مستقیم آفتاب به چادر خودداری کنید؛ زیرا در طولانی مدت اشعه UV باعث ازبین رفتن بافت پارچه چادر می‌شود.

در نهایت امیدواریم با حوصله بعد از هر برنامه و استفاده از چادر کوهنوردی، آن را به خوبی تمیز و نگهداری کنید و هیچگاه ملزم به تعمیر نشوید.

 

نظرات بازدیدکنندگان