10 قانون پیاده روی در کوه

10 قانون پیاده روی در کوه

10 قانون پیاده روی در کوه

 

همه ما می‌دانیم که کوهستان غیر‌قابل پیش‌بینی است اما با این وجود اصول و قوانینی دارد که هنگام حضور در آن باید رعایت کنیم. اهمیت دادن به نکاتی در ادامه می گوییم، علاوه بر احترامی که به طبیعت می‌گذارید، باعث ایمنی و راحتی خودتان نیز می‌شود، پس هیچ‌گاه این قوانین را از یاد نبرید و به دوستان خود نیز آموزش دهید.

1. توان جسمی خود را در نظر بگیرید

قبل از شروع پیاده روی در کوه وضعیت جسمی خود را بررسی کنید و تجریه و توان جسمی همراهان خود را در نظر بگیرید. اگر هنگام پیاده روی در کوه کودکی همراه شماست، حتماً شرایط جسمی و توان او را بسنجید و مطابق با توانی که دارد، حرکت کنید. اگر کوهنوردی هستید که توان جسمی بالایی دارید، پیشنهاد می‌کنیم با کسانی همراه باشید که از نظر جسمی شرایط مشابه یا نزدیک به شما داشته باشند.

 

2. مسیر را بررسی کنید

قبل از شروع و حتی از چند روز قبل مسیر حرکت خود را کاملاً آنالیز کنید. می‌توانید از چک کردن وضعیت آب و هوایی آن منطقه بررسی خود را شروع کنید. برنامه‌ریزی برای برنامه‌هایی که در پیش دارید، از مهم‌ترین کارهایی است که برای داشتن یک فعالیت لذت‌بخش به آن نیاز دارید. با خواندن بلاگ برنامه ریزی کوهنوردی می‌توانید صفر تا صد برنامه خود را با موفقیت پشت سر بگذارید، کافیست تمام نکات را به درستی رعایت کنید.

 

3. سریع راه نروید

سریع راه رفتن در همان ساعات اولیه باعث کاهش انرژی شما می‌شود؛ ضمن اینکه اگر با تور همراه هستید، باید میزان سرعت گام‌هایتان را با کندترین فرد گروه تنظیم کنید. مسئله دیگری که نباید پشت گوش بیاندازید، وقفه‌های کوتاه مدت هنگام پیاده روی در کوه حرکت است؛ این کار علاوه بر اینکه به بازیابی انرژی دست رفته شما کمک می‌کند، باعث می‌شود تا اگر فردی از گروه یا شما عقب مانده است، به شما برسد.

 

4. تجهیزات مناسب حمل کنید

داشتن تجهیزات مناسب برای پیاده‌ روی در کوه امری ضروری است. اگر هنوز کوله پشتی و کفش کوهنوردی مناسب با برنامه‌ای که می‌خواهید بروید ندارید، فکر رفتن را از سر خود بیرون کنید! بهتر است لوازم خود را با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی آن منطقه از روز قبل داخل کوله پشتی کوهنوردی به درستی بچینید. کوله چینی اصول خاصی دارد که شاید تا به امروز نمی‌دانستید چطور باید این کار را انجام دهید. برای یاد گرفتن هنر کوله چینی حتماً این بلاگ را بخوانید.

 

5. مراقب سنگ‌ها و صخره‌ها باشید

در طول مسیر پیاده روی حتماً با زمین‌های سست مواجه می‌شوید. مراقب جابه جایی سنگ‌های سست باشید تا خطر ریزش سنگ، کوهنوردانی که پشت شما و یا پایین‌تر هستند را تهدید نکند.

 

6. گرفتار طوفان نشوید

باز هم می‌رسیم به برنامه ریزی قبل از شروع! هواشناسی منطقه را چک کرده‌اید؛ اما این را می‌دانید که کوهستان هیچ‌گاه خبر نمی‌کند. اولین و مهم‌ترین کاری که در مواجه با طوفان باید انجام دهید، حفظ آرامش خود و همراهانتان است. در مرحله بعد لازم است موارد زیر را رعایت کنید:

- زیر درخت یا روی صخره‌های بلند نایستید.

- از رودخانه، چشمه و هرجایی که آب وجود دارد فاصله بگیرید.

- اگر باتوم کوهنوردی در دست دارید، آن را از خود دور کنید.

- بین اعضای گروه فاصله ایجاد کنید.

- روی زمین بنشینید و پاهای خود را بغل کنید!

فراموش نکنید زمین‌هایی که سطح پایین‌تری دارند و یا دره‌ها، بهترین مکان برای پناه گرفتن هستند. طوفان‌های کوهستان ممکن است سهمین باشند اما معمولاً کوتاه‌مدت هستند؛ پس با رعایت نکاتی که گفتیم و پیدا کردن یک پناهگاه امن برای خود و همراهانتان می‌‎توانید از این اتفاق عبور کنید و به مسیر خود ادامه دهید.

 

7. کنده‌کاری روی درختان و صخره‌ها ممنوع!

شاید مسئله پیش پا افتاده‌ای به نظر برسد؛ اما متأسفانه وجود دارد! وقتی شما بر روی درخت و سنگ‌ها حکاکی می‌کنید، نه تنها ظاهر طبیعت زشت می‌شود، بلکه باعث آسیب به به درختان و صخره‌ها یا حتی از بین رفتن آن‌ها نیز می‌شوید. با اتجام این کار ناخوشایند به دیگران هم اجازه کنده کاری در طبیعت را می دهید؛ پس لطفاً اگر علاقه‌ای به نوشتن یا حکاکی دارید، این کار را در منزل انجام دهید!

 

8. از مسیر حرکت خارج نشوید

هرگز مسیرهای پیاده‌روی به خصوص مسیرهایی که نشانه‌گذاری شده‌اند را ترک نکنید؛ مگر در شرایط خاص. بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

- هنگام پیاده روی در کوه از مسیرهای مشخص شده و به اصطلاح پاکوب حرکت کنید.

- اگر مسیر حرکت مشخص شده‌ای وجود دارد، حتماً از آن استفاده کنید. با حرکت در مناطقی که پاکوب نیستند، پوشش گیاهی را نابود خواهید کرد. بسیاری از حشرات و موجودات کوچکی در خارج از مسیرهای پاکوب وجود دارند که پاهای شما حکم چرخ گوشت برای آن‌ها را دارد! از طرفی هم اگر شخص دیگری جای پا شما را در مسیری خارج از مسیر پاکوب ببیند، گمان می‌‌کند که او هم می‌تواند از این مسیر عبور کند. به این ترتیب خیلی زود مسیر جدیدی ایجاد می‌شود که به جایی که باید برود، نمی رود! فراموش نکنید اگر با چنین صحنه‌ای مواجه شدید، دلیل بر حرکت شما از آن مسیر نیست؛ پس باید نسبت به محیط اطراف خود آگاه باشید!

- اگر قصد شب‌‌مانی یا اردو زدن دارید و مجبورید که از مسیر خارج شوید، بهتر است روی سطوح با دوام و محکم مثل سنگ‌ها کمپ بزنید. همه‌ی ما نشستن بر روی زمین پُر از گل و گیاه را دوست داریم، اما باید این درک را داشته باشیم که کمپ زدن در چمنزارها باعث از بین رفتن پوشش گیاهی می‌شود؛ بنابراین لازم است که به این نکات کوچک ولی مهم توجه زیادی کنیم.

 

9. کوهنوردان بالا دست حق تقدم دارند!

اگر در حال پایین آمدن هستید، لطفاً کنار بکشید و اجازه دهید کوهنوردانی که در حال بالا آمدن هستند، حرکت خود را ادامه دهند.

 

10. کوهستان را تمیز نگه دارید

این ما هستیم که باید از محیط زیست و سایر موجوداتی که روی زمین هستند محافظت کنیم؛ پس لطفاً چیزی جز رد پا از خود باقی نگذارید! در بلاگ حفاظت از محیط زیست برایتان به طور کامل توضیح داده‌ایم که چطور مراقب این سرمایه باشیم.

  • در برخورد با این قوانینی که گفتیم چه واکنشی نشان می‌دهید؟ تمام این موارد را رعایت می‌کردید؟
  • مورد یازدهم را شما برای ما بنویسید.

نظرات بازدیدکنندگان