خواب راحت، مرز بین لذت و آشفتگی (2)

خواب راحت، مرز بین لذت و آشفتگی (2)

یکی از نکاتی که هر فردی هنگام خرید کیسه خواب باید به آن توجه کند ساختار و پوشش آن است. رویه کیسه خواب ها معمولا از پلی استر هستند، چون نسبت به پارچه های دیگر از مقاومت بیشتری برخوردارند. پوشش داخلی کیسه خواب ها از نوع پَر یا الیاف اند که با توجه به منطقه ای که می خواهید فعالیت کنید انتخاب می شود.

عایق پَر: کیسه خواب هایی با این پوشش از پر اردک یا غاز پُر می شوند که علاوه بر وزن کم تر، تراکم پذیری بیشتر، عمر طولانی تر و گرمایش بیشتری نیز دارند. بعضی از کیسه خواب های پر رطوبت را جذب می کنند اما در ساخت اکثر آن ها از پر هیدروفوبیک استفاده شده است که خاصیت آب گریزی کیسه خواب را تضمین می کند.

عایق های پَر با نسبت های مختلف برای تولید کیسه خواب وجود دارد، برای مثال نسبت 90/10 نشان دهنده میزان پَر نسبت به ساقه ی آن است. سایر نسبت های دیگر مانند: 95/5، 80/20 و 70/30 هم از این قاعده پیروی می کنند. معیار بعدی که در کیسه خواب های پَر مطرح می شود Fill Power (قدرت پُرشدگی) است که به معنی میزان حجم و پف کردن پَر بوده و هرچقدر این عدد بالاتر باشد هوای محبوس شده در آن بیشتر و در نتیجه کیسه خوابتان گرم تر خواهد بود. به عنوان مثال یک کیسه خواب 700 گرم پَر با نسبت 95/5 دارد و اگر کیسه خواب دیگری همان وزن پر ولی با نسبت 70/30 داشته باشد، تحمل دمایی کیسه خواب با نسبت 95/5، 30- درجه است و کیسه خواب با نسبت پر 70/30 تحمل دمایش 25- خواهد بود. همچنین میزان فشردگی و اندازه بسته بندی کیسه خواب با نسبت 95/5 کوچکتر است.

عایق الیاف: برایتان پیش آمده که خیس شدن کیسه خوابتان و دیر خشک شدن آن شما را دچار دردسر کند؟ مزیتی که استفاده از الیاف در پوشش داخلی کیسه خواب دارد این است که حتی زمانی که خیس شد باز هم قادر است گرمای بدن را حفظ کند. این نوع پوشش خیلی سریع خشک می شود و نیاز به مراقبت کمتری نسبت به کیسه خواب های پر دارد. پس علاوه بر محیط های خشک برای محیط های مرطوب نیز مناسب است.

پیشنهاد سیاه کمان:

گاهی اوقات کوهنوردان بدون در نظر گرفتن تغییر ناگهانی آب و هوا، کیسه خواب مناسبی با خود همراه ندارند و هنگام خوابیدن در کیسه خواب کمی احساس سرما می کنند. ما به این دسته از کوهنوردان پیشنهاد می کنیم که اگر زمانی در این شرایط قرار گرفتید یک بطری آب گرم در انتهای کیسه خواب خود بگذارید تا فضای داخل کیسه خواب برای استراحتتان مطلوب تر شود. با این کار هم بدنتان گرم می شود و هم برای پیمایش روز بعدتان یک بطری آب جوشیده برای نوشیدن خواهید داشت!

همیشه به یاد داشته باشید که کیفیت و دوام کیسه خوابتان تا حد زیادی بستگی به نوع مراقبت و نگهداری شما دارد. بهتر است برای مراقبت از کیسه خوابتان و طول عمر بیشتر آن موارد زیر را رعایت کنید:

کیسه خوابتان را روی زمین نگذارید- اینجاست که اهمیت استفاده از زیرانداز ها حس می شود. اگر کیسه خواب خود را دوست دارید و می خواهید که در تمام برنامه هایتان همراه شما باشد آن را روی زیرانداز بگذارید. استفاده از زیراندازه های بادی و ضد آب نه تنها از پارگی کیسه خوابتان جلوگیری می کند بلکه باعث می شود رطوبت آن را تحت تاثیر قرار ندهد.

با لباس تمیز داخل کیسه خواب بخوابید- بدون شک حین فعالیت تا حد زیادی عرق می کنید و لباستان کثیف و سرشار میکروب است، به هیج وجه با لباس های کثیف و عرق کرده وارد کیسه خواب نشوید چون خیلی زود آن را از دست خواهید داد!

از ملحفه استفاده کنید- بعد از داشتن یک فعالیت سخت و نفس گیر زمانی که می خواهید وارد کیسه خواب خود شوید می توانید از یک ملحفه تمیز استفاده کنید. قرار دادن ملفحه داخل کیسه خواب یک لایه بین پوست بدنتان و کیسه خواب ایجاد می کند که از زود کثیف شدن کیسه خوابتان جلوگیری می کند. ملحفه هایی مخصوص با برندهای مختلف برای برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی تولید شده اند که می توانید آن ها را خریداری کنید و با خود همراه داشته باشید.

کیسه های بیواک را نادیده نگیرید- آن ها علاوه بر اینکه تحمل دمایی کیسه خواب را تا 5 درجه افزایش می دهند به عنوان یک روکش ضد آب بر روی کیسه خوابتان نیز مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی اوقات کوهنوردان در شرایط اضطراری و یا زمانی که هوا خیلی سرد نیست از کیسه های بیواک به جای کیسه خواب نیز استفاده می کنند. این کیسه های اضطراری قابلیت شستشو دارند و می توانید پس از اتمام صعودتان آن ها را بشویید و در برنامه بعدی با خود همراه داشته باشید.

کیسه خواب را در هوای آزاد قرار دهید- پس از پایان کوهنوردی و طبیعت گردیتان حتما کیسه خواب خود را باز و آن را برعکس کنید و در معرض هوای آزاد قرار دهید. البته باید توجه داشته باشید که قرار دادن آن ها در معرض نور خورشید به مدت طولانی باعث از بین رفتن پارچه خواهد شد.

از کیسه های رِست(استراحت) استفاده کنید- در مواقعی که نیاز به کیسه خواب ندارید و آن را در گوشه ای از اتاقتان یا انباری خانه تان گذاشته اید باید به جای استفاده از کاورهای فشرده از کاور استراحت با حجم بیشتر استفاده کنید. این کاور ها علاوه بر اینکه از کیسه خوابتان محافظت می کنند باعث ایجاد جریان هوا و از بین نرفتن حجم آن ها خواهند شد.

شستشوی کیسه خواب:

نحوه مراقبت و شستشوی کیسه خواب های پر و الیاف با هم تفاوت دارد. برای شستشوی کیسه خواب های پر به زمان و مراقبت بیشتری نیاز است البته تا حد امکان نباید کیسه خواب ها را شست مگر در شرایطی که در اثر استفاده ی طولانی مدت کاملاً کثیف شده باشد.

گاهی اوقات کیسه خواب شما نیازی به شستشن ندارد پس برای شستشوی آن عجول نباشید. در صورت لک شدن کیسه خوابتان می توانید آن را با صابون و پارچه یا مسواک بشویید و سپس خشک کنید. در لکه شویی کیسه خواب دقت کنید که قسمت عایق آن خیس نشود چون در کیفیت و دوام عایق تأثیر گذار است.

زمانی رسیده است که کیسه خوابتان به دلیل استفاده در فعالیت های کوهنوردی و طبیعت گردی و در سالیان طولانی بسیار کثیف شده است و چاره ای جز شستن آن ندارید. برای شستشوی بهتر و از بین نرفتن فرم و عایق کیسه خواب بهتر است آن را به متخصصان این کار واگذار کنید. 

نکاتی برای شستشوی کیسه خواب است که باید به آن توجه کنید:

- کیسه خوابتان را به خشکشویی نبرید: مواد شوینده ای که در خشک شویی ها استفاده می شود کیفیت و حجم اولیه عایق کیسه خواب را از بین می برد. بنابراین باید از شویندهای فاقد مواد شیمیایی برای شستشو استفاده کرد.

- برای شستشوی کیسه خواب، آن را فشرده کنید: این کار باعث می شود تا درز ها و دوخت ها پاره نشوند.

- ماشین های لباسشویی مناسب برای شستشو انتخاب کنید: از ماشین لباس شویی های بدون پروانه داخلی استفاده کنید زیرا شستن کیسه خواب با لباس شویی پروانه دار برای رویه و عایق کیسه خواب خشن هستند.

- از مواد شوینده مناسب استفاده کنید: برای شستشوی کیسه خواب و با توجه به پوشش عایق آن از شوینده های مناسب استفاده کنید. شستن کیسه خواب با مایع های نرم کننده و مواد سفید کننده باعث کاهش کیفیت و دوام روکش های بیرونی، داخلی و عایق آن خواهد شد.

تجربه کوهنورد:

با کوهنوردی وارد مصاحبه شدیم. او از خاطره ناخوشایندی که در برنامه ی کوهنوردی خود داشت برایمان گفت. او بیان می کرد زمانی که فعالیت خود را آغاز کرد پوشش کاملی در تن داشت. وقتی به بالای کوه رسید کاپشن خود را در آورده و قصد خوابیدن داشت، کیسه خوابش را باز کرده و وارد آن شد اما بدنش به هیچ وجه گرم نمی شد و از سرما می لرزید! تصور می کرد کیسه خوابی که خریده انتخاب مناسبی برای برنامه اش نیست! کارشناسان سیاه کمان وی را متوجه این موضوع کردند که از همان ابتدای مسیر پوششی که داشته اشتباه بود. او آنقدر خود را پوشانده بود که طی مسیر بیش از اندازه گرمش شده و به شدت عرق کرده بود. زمانی که به ارتفاع بالایی رسید و قصد خوابیدن داشت با در آوردن کاپشن خود و با وجود عرقی که کرده بود یکباره گرمای بدنش را از دست داد و برای به دست آوردن گرمای مجدد، درون کیسه خواب خود خزیده بود. اما کیسه خواب نمی توانست هیچ معجزه ای برایش انجام دهد! به همین دلیل توصیه می شود طی مسیر با توجه به ارتفاعی که در آن هستید و دمای هوا که تغییر می کند از لایه های مناسب استفاده کنید. به همین دلیل است که پوشاک کوهنوردی به صورت لایه ای طراحی شده اند.

و در پایان برای داشتن یک سفر و کوهنوردی هیجان انگیز و سرشار از آرامش نیاز به یک خواب راحت برای رفع خستگی خواهید داشت. بهتر است برای تجربه این حس خوشایند، کیسه خواب و زیرانداز را در هر فعالیتی با خود همراه داشته باشید. این است مرز بین لذت و آشفتگی!

نظرات بازدیدکنندگان