توچال، گذر از البرز مرکزی

توچال، گذر از البرز مرکزی

قله توچال به ارتفاع 3962 متر یکی از قلل شمال استان تهران می باشد که در جنوب منطقه کوهستانی البرز مرکزی و بر روی خط الرأس شرقی_غربی واقع شده و از سمت شرق به قله لرزون غربی، قله لرزون شرقی (پیازچال)، بند لارکرور، سیاهبند، شهربانو کُشَک، چنبره بند و دارآباد و از غرب به قله های هومند توچال، هومند شاه نشین، شاه نشین، سی و سه چم، بازارک، نودشتک، لوارک، سه سنگ، منار و روستای مورود که در 35 کیلومتری جاده چالوس در منطقه پل خواب منتهی می شود. 

قله توچال به دلیل قرارگیری در کنار دریاچه ای از یخچال طبیعی به این نام به معنی چال آبگیر، دریاچه کوچک خوانده می شود. توچال جزء استان تهران و شمال شهر تهران به عنوان بلندترین ارتفاع نزدیک به تهران است. پررفت و آمدترین پناهگاه ها و جان پناه های توچال از شرق به غرب دارآباد، کلک چال، شروین، شیرپلا، جان پناه قله توچال (اردلان)، امیری، هتل اوسون، ایستگاه پنجم تله کابین، جان پناه اسپیدکمر و پلنگ چال که همگی مشرف به تهران می باشند. 

مسیرهای صعود به قله توچال بسیار متنوع می باشد:

1. دربند، شیرپلا، سیاه سنگ و قله توچال که رایج ترین مسیر می باشد. 

2. بوستان جمشیدیه، پناهگاه کلک چال، دره پیازچال، قله پیازچال و سپس قله توچال  

3. ولنجک، توقف گاه چشمه، ایستگاه دوم تله کابین، ایستگاه پنجم تله کابین، ایستگاه هفتم تله کابین، قله توچال که بخش اعظم مسیر به شکل جاده خاکی و پرفراز و نشیب است که حدود 17 کیلومتر طول آن می باشد. 

4. درکه، پناهگاه پلنگ چال، ایستگاه پنجم تله کابین، ایستگاه هفتم تله کابین، قله توچال 

5. دارآباد، قله دارآباد، قله پیازچال، قله توچال 

6. دربند، دوراهی اوسون، دره اوسون، جان پناه اسپیدکمر، ایستگاه هفتم تله کابین، قله توچال که جزء قدیمی ترین مسیرهای صعود به این قله می باشد. 

برای صعود به این قله در فصل زمستان نیازمند تجهیزاتی چون کفش تک پوش زمستانی، پوشاک زمستانی مناسب چون لباس بیس (بیس)، پلار به عنوان لایه میانی، گورتکس، دستکش پر، کلاه طوفان، عینک طوفان و ... می باشیم.

تله کابین و پیست اسکی توچال 

این تله کابین در پایان خیابان ولنجک در 3 کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیران واقع شده است. ساخت تله کابین توچال به سال 1353 باز می گردد که با همکاری شرکت فرانسوی پوما آغاز و در سال 1357 پایان یافت. تله کابین توچال دارای 3 خط اصلی و سه خط تله سی یز و یک خط تله اسکی می باشد و طول آن حدوود 7500 متر بوده که جزء طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته در دنیا می باشد. 

این مجموعه دارای سه پیست جداگانه می باشد:

1. پیست اسکی ایستگاه هفتم (قله): این پیست از پایین قله توچال (3850 متر) آغاز و در هتل پایان می یابد که دارای یک دستگاه تله سی یژ و یک دستگاه تله اسکی است. 

2. پیست اسکی ایستگاه هفتم (دامنه غربی) : این پیست در دامنه غربی کوه توچال قرار دارد و طول آن 900 متر و بالاترین نقطه آن به 3550 متر می رسد. 

پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم : طول این پیست حدود 5500 متر می باشد و بلندترین نقطه آن 3750 متر که تا ایستگاه پنجم در ارتفاع 2940 پایان می یابد و از امکانات تله سی یژ و تله اسکی بی بهره است. 

نظرات بازدیدکنندگان