دریاچه ارواح، مخوف‌ترین دریاچه ایران

دریاچه ارواح در سال‌های اخیر به محبوبیت زیادی رسید و به دلیل تأثیر رسانه و فضای مجازی، کم‌کم نامش بر سر زبان‌ها جاری شد. بکری و جذابیت اطراف دریاچه ارواح، مزید بر علت شد تا هر سال در این منطقه از نوشهر در استان مازندران شاهد گردشگران بیشتری باشیم. افراد ماجراجویی که به دنبال روح! یا هیجان تجربه جدید، اقدام به سفر می‌کنند. اگر شما هم به فکر سفری جذاب و مهیج در دل جنگل‌های شمال، علی‌الخصوص تالاب ارواح هستید، در این بلاگ همراه سیاه کمان باشید تا به اطلاعات جدید دست پیدا کنید.

دریاچه ارواح کجاست؟

در بین جنگل‌های ممرز استان مازندران شهرستان نوشهر، در فاصله‌ی 32 کیلومتری شهر، در نزدیکی روستای “صلاح الدین کلا” یک دریاچه در گذر زمان بر اثر بارش‌های زیاد شکل گرفت که بعدها به این نام معروف گشت.

علت نام گذاری دریاچه ارواح

چون قبلاً سطح دریاچه نیز قسمتی از جنگل بوده است، پر از پوشش گیاهی شامل درختان بود؛ اما با بالا آمدن سطح دریاچه و فرو رفتن ریشه در آب،‌ به مرور پوسیدگی تنه درختان اتفاق افتاد و یکی پس از دیگری شروع به نصف شدن کردند و اشکال مختلفی را به وجود آوردند.

افراد وقتی به تالاب ارواح می‌رسیدند، در دل جنگل سرحال و زنده ممرز، ناگهان با تنه‌های نصف شده، ریشه‌های از آب بیرون زده، درختان مرده مواجه می‌شدند که از قضا بر اثر انعکاس در آب، این تصویر دو برابر می‌شد و با مه‌ای که معمولاً در فضا در جریان بود، تصویر مخوفی را به وجود می‌آورد که گویی درختان بی‌جان در آب، روح‌های سرگردان هستند. به همین دلیل این تالاب به دریاچه ارواح معروف شد. حقیقتاً هیچ روحی در این جنگل زیبا وجود ندارد!

مسیرهای دسترسی به تالاب ارواح

برای رسیدن به تالاب ارواح که یکی از جاهای دیدنی استان مازندران به شمار می‌رود، شما می‌توانید در کیلومتر 12 مسیر نور به نوشهر بعد از گذشتن از روستای ونوش، دومین بریدگی را دور بزنید، بعد از گذشتن از ساصد (شهرک صنایع دفاع) جاده خاکی به نام جاده شرکت چکش را به طول حدوداً ۳ کیلومتر طی کنید تا به دوراهی برسید و سمت چپ دوراهی با محل نگهبانی محیط بانی مواجه می‌شوید.

معمولاً محیط‌بانان مشکلی با ورود گردشگر ندارند، مگر در شرایط آب و هوایی نامناسب برای جلوگیری از بروز حوادث ناگوار اجازه ورود نمی‌دهند. در کل، بیشتر برای حفاظت و پیشگیری از قاچاق چوب جنگل، در آنجا حضور دارند.

بعد از اینکه نگهبانی را رد کردید، پس از حدود طی کردن ۱۵ کیلومتر جاده خاکی و ناهموار جنگلی که فوق‌العاده زیباست، پس از مشاهده تابلوی دشت ممرز از جاده فرعی تا کنار تالاب ارواح را به دلیل خرابی جاده دسترسی در حدود ۳۰ دقیقه با پای پیاده بروید تا به کنار دریاچه برسید.

لازم به ذکر است در نقشه‌ها و برنامه‌های مسیریابی هیچ نشانی از جنگل ارواح نیست! و برای جست‌وجو باید جنگل ممرز را سرچ کنید. یادتان نرود که جنگل ارواح در گذر زمان شایع شد و نام اصلی این مکان نیست.

تفریحات اطراف تالاب ارواح چیست؟

اگر اهل ماجراجویی نیستید و دلتان یکجا نشینی می‌خواهد؛ خیلی سفر به تالاب ارواح را پیشنهاد نمی‌کنیم! زیرا پیاده‌روی مهم‌ترین اصل در سفر به این دریاچه عجیب محسوب می‌شود. می‌توانید ساعت‌ها در دل جنگل قدم بزنید و از شنیدن صدای پرندگان لذت ببرید. اگر علاقه‌مند به عکاسی هستید که خوش بحالتان! کلی سوژه طبیعی در انتظار شماست.

فضای اطراف تالاب ارواح برای دوندگان تریل یکی از زیباترین مقاصد به شمار می‌رود. پر از چالش و در عین حال مملو از آرامش. البته پیشنهاد ما برای دوندگان و باقی گردشگران، پیک نیک در حوالی تالاب ارواح است. حیف است بعد از ورزش در آن حال و هوای عجیب، به استراحت و تماشای مناظر مشغول نشد و ساعات دلنشین را تجربه نکرد.

البته برای طبیعت‌گردها گزینه کمپ زدن و شب مانی نیز وجود دارد. اتراق کردن در دل طبیعت همیشه ملزم به داشتن تجهیزات خوب و مناسب است. بدون تجهیزات نه تنها لذتی در کار نیست، بلکه ریسکی و خطرناک نیز محسوب می‌شود.

با چه تجهیزاتی در کنار تالاب ارواح کمپ بزنیم؟

برای شب مانی در جنگل، اولین و مهم‌ترین وسیله، چادر است. زیرانداز برای داخل و بیرون چادر فراموشتان نشود. کیسه خواب و بالش بادی برای خواب راحت و بی‌دغدغه همراه خود بردارید. چون در حدود نیم ساعت پیاده‌روی دارید تا به مقصد برسید، بهتر است همه‌ی وسایل را در کوله پشتی بگذارید تا حملش آسان شود.

در اطراف تالاب ارواح هیچ امکانات رفاهی از قبیل فروشگاه یا رستوران وجود ندارد، وقتی می‌گوییم بکر یعنی عملاً از این چیزها خبری نیست و نباید باشد! پس به فکر وعده‌های غذایی خود باشید و مواد لازم آشپزی در طبیعت را آماده کنید.

برای برپایی آتش؛ کبریت یا فندک و مواد آتش‌زا یادتان نرود. اگر بخواهیم به بقیه موارد لازم را لیست کنیم، باید به آب آشامیدنی، تلفن همراه، شارژر موبایل، کارت شناسایی، کیف کمک های اولیه، دفترچه بیمه، کیسه زباله، میان وعده، مواد غذایی، داروهای عمومی، پاور بانک، عینک آفتابی و کلاه نقاب دار برای روزهای آفتابی، چراغ قوه، لباس اضافه و… اشاره کنیم.

بهترین زمان بازدید دریاچه ارواح

بهار و تابستان معمولاً بهترین زمان طبیعت‌گردی در اکثر نقاط کشور، مخصوصاً شمال محسوب می‌شود، زیرا درختان سرسبزی خود را پیدا می‌کنند و از بارش و جاده‌های لغزنده و خطرناک هم دیگر خبری نیست. از جهت دیگر هوای مطبوع و متعادل همیشه در جنگل برقرار است، بنابراین ریسک کمتری را متحمل می‌شوید و در عوض لذت بیشتری می‌برید.

لازم به ذکر است به دلیل هوای مطبوع ممکن است خیلی با مه مواجه نشوید و تصویر مخوفی که در مه ایجاد می‌شود را نبینید. البته به دلیل موقعیت تالاب ارواح و احاطه شدن مقدار زیادی آب با درختان، عمل تشکیل مه در اکوسیستم فعال‌‌تر از مکان‌های دیگر اتفاق می‌افتد. اگر فرد سحرخیزی باشید، موقع طلوع به تالاب ارواح برسید، شانس دیدن هوای مه آلود را دارید.

در خصوص پاییز و زمستان هم باید بگوییم در اوایل پاییز همچنان می‌توانید لذت یک سفر خوب را بچشید؛ اما با سرد شدن هوا، هرچه از کیفیت سفرتان به دریاچه ارواح کاسته می‌شود، بر خطرات سفر در زمستان اضافه می‌شود. به همین دلیل در 6 ماه دوم سال، سفر به تالاب ارواح خیلی توصیه نمی‌شود.

عمق دریاچه ارواح چقدر است؟

دریاچه ارواح با طول 700 متر به عرض 300 متر در وسط درختان ممرز جا خشک کرده است. عمق دریاچه در همه جا یکسان نیست؛ اما طبق آمار عمق تالاب ارواح به 14.5 متر می‌رسد ولی نقاط عمیق‌تری هم دارد که عمق آن چیزی در حدود 34 متر است. لازم به ذکر است که دریاچه ارواح نوشهر از توابع استان مازندران به دلیل جاذبه‌ی خاص طبیعی و بکری که دارد در لیست میراث ملی طبیعت به شماره 402 ثبت شده است.

وقتی می‌گوییم در حفظ محیط زیست دریاچه ارواح کوشا باشید، عملاً برای حفظ یکی از میراث ملی طبیعی کشور در تلاش هستیم.

مکان‌های دیدنی اطراف تالاب ارواح

حیف است به شمال کشور سفر کنید و فقط در یک مکان بمانید. پیشنهاد سیاه کمان به شما گردش در اطراف نوشهر است؛ جایی که هم به دریاچه ارواح نزدیک باشد، هم گشت و گذار یک سفر خوب را برایتان رقم بزند. برای شروع می‌توانید از روستاهای اطراف دریاچه ارواح دیدن کنید و بافت سنتی و زندگی محلی را تجربه کنید.

01

پارک جنگلی سیسنگان

اگر طرفدار دریا و ورزش‌های آبی هستید و در عین حال دلتان می‌خواهد زیر سایه درخت استراحت کنید، بهترین گزینه برای شما پارک جنگلی سیسنگان است. این پارک در فاصله 17 کیلومتری شمال غربی تالاب ارواح قرار دارد. با امکانات نسبی، مانند سرویس بهداشتی، فروشگاه و ... مکانی برای کمپ زدن.

02

روستای کندلوس

روستای کندلوس گزینه دیگری است که در جنوب غربی دریاچه ارواح قرار دارد و نام آشنایی در میان طبیعت‌گردان و اهل سفر محسوب می‌شود. خانه‌های قدیمی کاه‌گلی و چوبی، چشمه‌های معدنی و پوشش گیاهی متنوع بر جذابیت این روستا افزوده است.

03

دریاچه آویدر

دریاچه آویدر نیز فاصله کمی با سیسنگان و دریاچه ارواح دارد. حدوداً 13 کیلومتری شمال غربی دریاچه است و در بین محلی‌ها به عنوان دریاچه صلاح الدین کلاً معروف بوده که در اطراف این سد انواع امکانات رفاهی و اقامتی موجود است.

04

آبشار چلندر

آبشار چلندر در نزدیکی روستایی به همین نام و در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال غربی تالاب ارواح قرار دارد و برای علاقمندان به طبیعت، بازدید از آن بسیار زیبا و جذاب است.

اقامت در نوشهر چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم اگر اهل کمپ کردن و طبیعت‌گردی هستید، مکان‌های بسیاری با توجه به نوع نیاز شما وجود دارد. جایی به بکری دریاچه ارواح یا شلوغ و هیجانی مانند پارک سیسنگان، انتخاب به سلیقه شما است.

اگر هم اهل سفر تمیز و شسته و رفته هستید، پیشنهاد ما به شما اجاره اتاق، ویلا و سوییت یا رزرو هتل است؛ البته هرجا که دلتان بخواهد به راحتی با یک جست‌وجو می‌توانید رزرو کنید و بدون نگرانی با خاطری آسوده راهی شمال شوید.

کلام آخر، توصیه سیاه کمان

سفر به دریاچه ارواح در هر فصلی تجهیزات مناسب خود را طلب می‌کند، اما خیلی تخصصی نیاز به چیزی ندارید. با کفش و کوله مناسب بزنید به دل جاده جنگلی، با عکاسی و پیاده‎‎‌روی از اطرافتان لذت ببرید. دوستان آفرود سوار هم برای رفتن به دریاچه ارواح، باید مجوز بگیرند. سواره یا پیاده فرقی نمی‌کند؛ مثل همیشه حواستان به حفظ محیط زیست باشد.

سطح زمین مانند قالی است که با چمن پوشیده شده است، با برپایی آتش، نقش قالی طبیعت را برهم نزنید. همیشه در نظر داشته باشید در جنگل، ماشین‌های جمع‌آوری زباله فعالیت نمی‌کنند! پس زباله‌هایی که جمع می‌کنید را لطفاً با خود تا شهر برگردانید. رها سازی زباله در سطح جنگل، زیستگاه حیوانات را به شدت در خطر می‌اندازد و گاهی باعث مرگ آن‌ها می‌شود. این‌ها صدماتی است که در لحظه شاهد اتفاق افتادنش خواهیم بود، از صدمات زیست محیطی و پسماند آن که تا سال‌ها وجود خواهد داشت، هرچه بگوییم افاقه نمی‌کند.

در آخر امیدواریم با رعایت کردن تمام نکات مراقبتی زیست محیطی، سفر هیجان انگیزی برایتان رقم بخورد و خاطره‌ای دل‌انگیز از نوشهر و مازندران در ذهنتان ثبت شود.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
تصویر خدمات

جنگل جیغ کجاست؟

بسیاری از انسان‌ها علاقه زیادی به شنیدن داستان‌های عجیب و باورنکردنی دارند. زمانی این داستان‌ها جالب‌تر می‌شوند که ریشه در مسائل فراطبیعی داشته باشند. داستان‌های مربوط به ارواح، جن و پری از این موارد به شمار می‌روند. حال اگر سفر به منطقه‌ای از دنیا همراه با داستان‌هایی رازآلود باشد، لذت سفر را با استرس دیدار از آن منطقه همراه می‌کند. اگر شما هم از دوستداران ماجراهای اسرارآمیز و ترسناک هستید، خواندن درباره جنگل جیغ و سفر به آن را از دست ندهید.

ادامه مطلب
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ معرفی دریاچه ارواح در نوشهر مازندران

دریاچه ممرز که به آن تالاب ارواح هم می‌گویند در روستای ملا کلا استان مازندران واقع شده است. این روستا در مسیر بین نور به نوشهر قرار دارد و از هر نظر عادی است. چیزی که در این تالاب توجه همه را در به خود جلب خواهد کرد، درختان خشکیده سرتاسر تالاب است.

باید گفت در گذشته دریاچه ارواح به صورت دشتی با درختان ممرز، از خانواده درخت توسکا بود. با جای گذاری آب بندهایی بر آب های جاری این بخش، درختان ممرز به زیر آب رفتند و اکنون قسمتی از درختان از آب دریاچه بیرون زده است. باقی مانده درختان خشک شده وقتی هوا مه آلود باشد، تصویر ترسناک و وهم انگیزی را می‌سازد که گویی ارواح در منطقه هستند! به همین دلیل به این نام شناخته شد، والا خبری از روح نیست!

دریاچه ارواح در نزدیکی روستای صلاح‌الدین کلا در 12 کیلومتری شهر نوشهر استان مازندران قرار گرفته‌است. برای رسیدن به این دریاچه زیبا در کیلومتر 12 جاده نور به نوشهر وارد جاده ونوش شده، به روستای چلندر و صلاح‌الدین کلا می‌رسید. پس از دیدن تابلوی راهنمایی دریاچه به ایستگاه نگهبانی منطقه می‌رسید. برای ورود به منطقه مجوزهای لازم را باید بگیرید زیرا منطقه حفاظت‌شده است.

طبیعیت بکر و دست نخورده، فضایی به منظور کمپ زدن برای چند ساعت و عکاسی از این مناظر را به وجود آورده است. طبیعت اطراف دریاچه ممرز به قدری زیباست که علاوه بر دوستداران طبیعت هر انسان دیگری هم محو این طبیعت کم‌نظیر می‌شود. زمین شناسان معتقدند که این تالاب مربوط به دوره “کرتاسه میانی” تا “کواترنری” است.

تالاب ارواح نوشهر در یک منطقه حفاظت شده قرار دارد. در این منطقه امکانات رفاهی و اقامتی مانند هتل، سوئیت، رستوران، سوپرمارکت و … وجود ندارد و تنها راه اقامت در تالاب ارواح از طریق کمپ است که برای آن هم باید با نگهبان و محیط بان منطقه هماهنگ کرده باشید.

کمپینگ در دریاچه ارواح نیازمند داشتن تجهیزاتی مانند چادر، کیسه خواب، زیرانداز، کفش مناسب هایکینگ و مواد غذایی لازم است. البته اگر تجهیزات آشپزی در طبیعت را جا نگذاشته باشید! یادتان باشد هرجا که دریاچه باشد، معمولا حشراتی مانند پشه به وفور یافت می‌شوند. پس حتما اسپری ضد گزش حشرات داشته باشید و زیپ‌های چادر را حتی وقتی در آن نیستید، بسته نگهدارید.

با توجه به خاکی بودن مسیر فرعی، بهتر است با خودروهای کمک دار به دریاچه سفر کنید. در غیر این صورت می توانید مسیر خاکی را، با همراهان سفرتان پیاده طی کنید. بهار و تابستان مناسب ترین زمان برای سفر به تالاب ارواح است. مسیر دریاچه در زمستان و پاییز به دلیل شرایط نامناسب آب و هوایی، غیر قابل تردد خواهد بود.

گرچه از دریاچه ارواح یا ممرز با لقب‌هایی مانند ترسناک، وهم‌آلود و اسرارآمیز یاد می‌شود، این دریاچه از تماشایی‌ترین جاذبه‌های طبیعی در استان مازندران است.لازم به ذکر است نام دریاچه ارواح نوشهر در فهرست آثار ملی ایران به چشم می‌خورد.

می‌توانید تجهیزات کمپینگ به دریاچه ارواح یا هر مکان دیگری را از فروشگاه حضوری و آنلاین سیاه کمان تهیه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط