محسن بهشتی راد؛ سریعترین یخنورد دنیا!

عشق به برف و سرما باعث می شود به سمت ورزش های خاص بروید. جدال با یخ برای رسیدن به هدف می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. یکی از ورزش های پرطرفدار این روزها در کشور رشته یخ نوردی است که زیرمجموعه کوهنوردی محسوب شده و بسیار شبیه به ورزش سنگ نوردی است. با این تفاوت که بر روی دیوارهای یخی مصنوعی و آبشار های طبیعی یخ زده انجام میشود.

ورزش یخ نوردی در ایران در سالهای اخیر طرفداران خود را پیدا کرده است. به دلیل کویری بودن بعضی نقاط کشور، انجام این ورزش مهیج بسیار با چالش های فراوانی روبروست و مکان های بسیار کمی برای علاقه مندان این رشته وجود دارد. در ایران مسابقات کشوری ورزش نوپای یخنوردی در محیطی شبیه سازی شده در داخل سالن  و فضای باز برگزار شد که 6 استان به صورت پر رنگ در این مسابقات حضور داشتند.

برای تمرین و آموزش این رشته جدید مدرسه یخ نوردی میگون از توابع شهرستان شمیرانات تنها مکان تخصصی در ایران و در منطقه خاورمیانه است. از دیگر مکان های طبیعی برای تمرین می توان به آبشار آب نیک؛ از توابع رودبار قصران شمیرانات و یخچال یخار؛ دهلیز مرکزی در بخش شرقی کوه دماوند اشاره کرد.

محسن بهشتی راد سنگ نورد و یخ نورد قزوینی متولد سال 1363 به دلیل علاقه به ورزش های هیجانی، از سال 1380 به سمت سنگ نوردی کشیده شد و در این مسیر سختی های زیادی به دلیل کمبود امکانات این رشته ورزشی داشت. با وجود تمام موانع، باتلاش های فراوان توانست با طراحی برخی از تجهیزات تخصصی همانند مسیرهای سنگ نوردی و یخ نوردی، دیوارهای چوبی برای سنگ نوردی و درای تولینگ به جوانان علاقه مند این رشته ورزشی کمک کند.

وی از سال 95 وارد شاخه یخ نوردی شده و اکنون یکی از سریعترین یخ نوردان سرعتی جهان است که در بسیاری از مسابقات ملی و بین المللی توانسته مقام های مختلفی کسب کند. در سال 96 توانست با کسب مقام های بسیار خوبی خود را در این رشته مهیج به همه معرفی کند:

مقام اول در رشته درای تولینگ مسابقات جام تهران

– مقام دوم در مسابقات ملی سرعت یخ نوردی

– مقام اول مسابقات ملی سرعت درای تولینگ

– مقام دوم مسابقات ملی درای تولینگ

در مسابقات جام جهانی یخ نوردی ایتالیا در سال 2018، او با کسب مقام چهارم جهان در رشته سرعت با زمان 8:35 ثانیه بهترین رکورد مسابقات را در این رشته به ثبت برساند. پس از حضور در مسابقات مختلف جهانی، ملی و کسب مقام های گوناگون و زحمات فراوان توانست در مسابقات یخ نوردی قهرمانی آسیا کره جنوبی 2018 با کسب مدال طلا، پرچم کشور را به عنوان قهرمان بالا برده و در تاریخ یخ نوردی افتخاری برای ایران کسب کند. در بخش تیمی همین مسابقات، تیم ایران توانست با کسب بالاترین امتیاز، برای اولین بار بالاتر از تیم توانمند کره جنوبی قهرمان قاره کهن شود.

به دلیل مشکلات عدیده ی این عرصه، محسن هموراه برای از میان برداشتن آنها تلاش کرد. او پس از ماه ها سختکوشی پی در پی برای ساخت یک دیواره چوبی برای تمرینات تخصصی، نهایتاً با کمک رئیس هیئت کوهنوردی قزوین آقای غلامحسن نیکونام توانست کار خود را با نتیجه دلخواه به پایان برساند و بر روی همین دیواره مسابقات کشوری برگزار و با کسب مدال طلا، قهرمان کشوری شود.

این یخنورد نامی جهان، هرساله پس از پشت سر گذاشتن تمرینات عمومی و تخصصی بر روی دیواره ی چوبی، در اردوی بین المللی کشور روسیه شرکت کرده تا خود را با دیواره یخنوردی هماهنگ کند. 

تجهیزات محسن بهشتی راد؛ چه بودند؟

در ایران تجهیزات مربوط به رشته تخصصی یخ نوردی بسیار کم و گاها بسیار گران است. همین امر سبب می شود تا ورزشکاران ما با مشکلات بسیاری روبرو شوند. در این میان او توانست با تکیه بر توانمندی خویش و کمک چند تن از دوستان، تجهیزات تخصصی مورد نیاز خود را با استانداردهای جهانی تهیه و تولید کند که این تجهیزات از کیفیت بالایی برخوردار بودند. برخی از این تجهیزات به شرح زیر است:

– تبر درای تولینگ به همراه تیغه

– تبر یخ نوردی

– نیش کرامپون مخصوص لید و سرعت روی چوب

محسن بهشتی راد؛ در مسابقات یخ نوردی قهرمانی کمباین جهان

در مسابقات یخ نوردی قهرمانی کمباین جهان کشور روسیه در سال 2018 با کسب مدال نقره  تیمی، بار دیگر پرچم کشور را بالا برد. همچنین در همین سال توانست مقام دوم تیمی مسابقات یخ نوردی جهان را از آن خود کند. یکی از اتفاقات مهم در این دوره از مسابقات، استفاده از ابزارهای دست ساز و تازه طراحی شده بود که با همین ابزارها توانست اسم ایران را جزو سه گروه اول قرار دهد.

در مسابقات ملی سرعت درای تولینگ قهرمانی کشور در سال 98 با شکستن رکورد قبلی خود از 6 ثانیه به 5:36 توانست رکورد جدیدی را به ثبت برساند.

او علاوه بر فعالیت به عنوان یک ورزشکار حرفه ای، مربی شاخه های یخ نوردی، سنگ نوردی و آمادگی جسمانی و طراح مسابقات یخنوردی و سنگنوردی نیز می باشد.

در سال 2019 با تمام سختی ها و همچنین کمبود تجهیزات تخصصی در کشور، این ورزشکار سخت کوش توانست با تلاش های شبانه روزی، خود را به سطح بالایی از توانایی برساند که در اولین مسابقات قهرمانی یخ نوردی کشور روسیه، مقام قهرمانی را بالاتر از تمام قهرمانان کشور میزبان بدست آورد. همچنین با حضور در تمامی مسابقات جام جهانی همان سال، توانست رتبه 6 جهانی را به دست بیاورد.

این ورزشکار پرآوازه کشورمان با وجود مشکلات مربوط به ورزش یخ نوردی در ایران با تمام توان در این راه تلاش کرده و تا به امروز افتخارات زیادی به ارمغان آورده است. او با اراده قوی و پشتکار توانست تمام کمبودها را جبران کرده و در مقابل بسیاری از کشورهای پیشرفته و بی عدالتی های ورزشی، خود را به جهان ثابت کند.

افتخارات محسن بهشتی راد در دوره های مختلف مسابقات به شرح زیر است:

– کسب قهرمانی های پیاپی در مسابقات قهرمانی کشور

– شرکت در اردوی تمرینی کشور روسیه در سال های 2017 ، 2018 ، 2019

– شرکت در مسابقات جام جهانی سوئیس و ایتالیا 2018

– فینالیست مسابقات سرعت یخ نوردی جام جهانی سوئیس 2018

– کسب رتبه 4 در مسابقات سرعت یخ نوردی جام جهانی ایتالیا 2018

– فینالیست مسابقات سرعت یخ نوردی جام جهانی چین و کره جنوبی 2018

– مقام اول مسابقات یخ نوردی قهرمانی آسیا کره جنوبی 2018

– مقام اول تیمی مسابقات یخ نوردی قهرمانی آسیا کره جنوبی 2018

– فینالیست مسابقات سرعت یخ نوردی جام جهانی روسیه 2018

– مقام دوم تیمی مسابقات یخ نوردی قهرمانی کمباین جهان کشور روسیه 2018

– کسب رتبه 4 در مسابقات سرعت یخ نوردی جام جهانی سوئیس 2019

– مقام دوم تیمی مسابقات یخ نوردی قهرمانی جهان کشور روسیه 2019

– یکی از بهترین رکورد داران صعود سرعتی از دیواره یخی در کشورهای کره جنوبی، چین، سوئیس، ایران

– حضور در فینال تمامی مسابقات جام های جهانی سال 2019 و کسب رنکینگ 6 جهان

– قهرمان مسابقات قهرمانی کشور روسیه 2019

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط