معروف ترین موزه های جهان را بشناسیم!

موزه‌ها همیشه عضوی از مکان‌های معروف و دیدنی هر منطقه محسوب می‌شوند. در واقع دیدن اشیاء با ارزش و باستانی که درون این مکان به نمایش در‌آمده؛ هر فرد خوش ذوقی را به سمت خود می‌کشد. شما کدام موزه‌های جهان را تا به امروز دیده‌اید؟

در واقع موزه یک مکان دیدنی است که بدون هدف مادی از تمام اشیاء ارزشمند محافظت می‌کند و به مردم اجازه می‌دهد تا به راحتی از این آیتم‌ها دیدن کنند. موزه‌ها با جمع‌آوری این آثار زیبا، گذری به عمق تاریخ می‌زنند و آن‌ها را برای نسل‌های آینده نیز حفظ می‌کنند. امروزه موزه‌های زیادی در سراسر این کره خاکی برای تمام ملیت‌ها به وجود آمده؛ اما بعضی از آن‌ها محبوبیت متفاوتی دارند. شما از مشهورترین موزه‌های جهان چه می‌دانید؟ در ادامه این بلاگ، ما به شما 10 موزه برتر چهان را معرفی کرده و دلیل شهرت آن‌ها را در کنار هم بررسی می‌کنیم:

موزه بریتانیا در لندنانگلستان

موزه بریتانیا، British Museum از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین موزه‌ های جهان می‌باشد که بیش از 8 میلیون اثر را در خود جای داده است. این آثار از جای جای کره خاکی و تمام قاره‌ها در این مکان جمع‌آوری شده است. در یک کلام مجموعه موزه بریتانیا نشان‌دهنده فرهنگ بشر از آغاز تا اکنون است.

موزه بریتانیا در سال 1753 تأسیس گشته و خیابان گریت راسل در منطقه بلومزبری لندن در حدود 270 سال است که میزبان افراد مختلف از سراسر جهان است که برای بازدید از موزه بریتانیا به آن‌جا سفر می‌کنند. این مکان بزرگ‌ترین موزه در کشور انگلستان محسوب می‌شود که ورودی آن برای عموم رایگان می‌باشد و عکاسی از آثار آن برای همه افراد مجاز است.

فضای داخلی سالن موزه بریتانیا با سازه‌ای استوانه‌ای در وسط و سقفی شیشه ای طراحی شده که مدل‌سازی چشم‌گیری دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سقف سالن از متصل شدن 3212 تکه شیشه به هم تشکیل شده که هیچ یک از آن‌ها شباهتی به هم ندارند. شاید این موضوع بر محبوبیت این مکان بی‌تأثیر نباشد!

موزه بریتانیا شامل مجموعه تاریخی بزرگی از استخوان‌های ما قبل تاریخ تا آثار کاخ آشوری و آتن می‌باشد. البته موزه بریتانیا جواهرات تاریخی قابل توجهی نیز دارد؛ اما جاذبه اصلی آن را مدیون گالری مصر می‌دانیم. در واقع بریتانیا دارای بهترین مجموعه‌ی آثار باستانی مصری خارج از مصر می‌باشد. این آثار شامل سنگ روزتا و بزرگ‌ترین مجموعه مومیایی در خارج از مصر است. سنگ روزتا را با نام سنگ رشید هم می‌شناسند که سنگ نبشته‌ای متعلق به 196 سال قبل از میلاد مسیح و از دوران مصر باستان است. البته مجسمه‌ نیم‌تنه‌ رامسس دوم نیز از آثار مشهور آن محسوب می‌شود.

همان‌طور که گفتیم بازدید از موزه بریتانیا برای تمام عموم رایگان است اما در بخشی از قسمت‌های ویژه که از دیگر موزه های جهان به امانت گرفته شده یا نمایشگاه‌های موقت در آن برگذار می‌شود، هزینه اندکی برای شما خواهد داشت.

عجایب موزه لوور | فرانسه

تا صحبت از معروف ترین موزه های جهان می‌شود؛ موزه لوور، Louvre Museum در ذهن عموم پر رنگ می‌شود. شاید به همین دلیل است که در بین موزه های جهان بیشترین بازدیدکننده در رزومه لوور دیده می‌شود.  در واقع لوور یکی از بزرگ ترین موزه های جهان محسوب می‌شود که بزرگی آن به اندازه 280 زمین تنیس است. باور کنید مدت‌ زیادی طول می‌کشد تا بتوانید تمام آثار موزه لوور را ببینید!

لوور در قرن 12 میلادی ساخته شد؛ اما در ابتدا به عنوان یک قلعه از آن استفاده می‌شد و بعد از آن به یکی از کاخ‌های سلطنتی فرانسه تبدیل شد. اما امروزه لوور یکی از معروف ترین موزه های جهان است که دارای آثار زیبایی از عهد باستان تا دوران مدرن می‌باشد.

محال است فردی به پاریس سفر کند و بازدید از موزه لوور را در بین برنامه‌های خود قرار ندهد. این مکان به دلیل ساختمان هرمی شکلی که دارد شهرت خاصی در بین بازدیدکنندگان پیدا کرده است. ورودی هرمی مدرن لوور را آی. ام. پی معمار آمریکایی چینی‌تبار طراحی کرده که از مدلسازی قابل توجهی برخوردار است.

در حقیقت ورودی لوور یک هرم 21 متری از فلز و شیشه می‌باشد که در سال 1898 تولید شده و از همان زمان، طرفداران زیادی پیدا کرده است. مجسمه شاه لویی چهارم سوار بر اسب هم طرفداران زیادی دارد که از آغاز مسیری به نام «گذرگاه تاریخی» خبر می‌دهد.

این گذرگاه کاخ لوور را به طاق بزرگ لَدفانس می‌رساند در حالی که از میان باغ‌های تویلری، میدان کنکورد، شانزه لیزه و طاق پیروزی رد شده است. از معروف‌ترین آثار هنری لوور می‌توان از مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی که همگی بر آن آشناییم، ونوس میلو و پیروزی بالدار ساموتراس نام برد.

موزه آکروپلیسیونان

موزه آکروپلیس، Acropolis Museum در شهر آتن قرار گرفته و یکی از معروف‌ترین موزه های جهان و  یونان محسوب می‌شود. مهم‌ترین آثار در خصوص تمدن یونان باستان را می‌توانید در آکروپلیس پیدا کنید. این مکان به آثار یافته شده در مجموعه تاریخی تپه آکروپولیس که نشان‌دهنده‌ی عصر برنز تا بیزانس یونان است، توجه ویژه‌ای داشته و علاوه بر آن، آثاری از عصر برنز یونان تا زمان امپراتوری روم و امپراتوری بیزانس روم شرقی در این مکان به نمایش گذاشته می‌شود.

مردم از سراسر دنیا به این مکان می‌روند تا از دیدن تاریخ یونان لذت ببرند. هرچه باشد همه می‌دانیم که یونان باستان، مهد فرهنگ اروپا محسوب می‌شود. قسمت جدید موزه آکروپلیس در سال 2009 برای عموم مردم بازگشایی شد. این بنا در 400 متری قسمت قدیمی موزه آکروپلیس قرار گرفته و آثار تاریخی را در سه طبقه به نمایش قرار داده است.

از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد موزه آکروپلیس شیشه‌های بزرگ آن است که امکان داشتن یک چشم‌انداز بی‌رقیب از شهر باستانی آتن را برای ما به ارمغان می‌آورد. شاید به همین دلیل است که بازدیدکنندگان با تجربه در موزه آکروپلیس از طبقه سوم شروع به تماشا و گشتن می‌کنند. گالری پارتنون، Parthenon Gallery در طبقه سوم این بنا قرار گرفته و شما با شروع بازدیدتان از این نقطه می‌توانید نظم بیشتری به گشت و گذارتان بدهید و از تماشای منظره چشم‌نواز آن لذت بیشتری ببرید.

فراموش نکنید آکروپلیس در نزدیکی باغ ملی آتن واقع شده؛ پس اگر زمان داشتید حتماً از هر دو بنا بازدید کنید.

موزه ملی آمستردام | هلند

موزه ملی آمستردام، National MuseumAmsterdam را به نام رایکس، ریجکس یا موزه‌ی امپراتوری نیز می‌شناسند که پایتخت فرهنگ کشور هلند به شمار می‌رود. در واقع موزه ملی آمستردام بزرگ‎ترین و  اصلی‌ترین موزه‌ هلند است که تا به امروز سرگذشت پر فراز و نشیبی را سپری کرده و توجه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب کرده است. این دلیل در کنار جذابیت و اصالتی که دارد موجب شده، آن را موزه ملی نام‌گذاری کنند.

اما در اصل موزه ملی آمستردام در سال 1800 میلادی در لاهه ساخته شد که در آن را به عنوان نگارخانه ملی می‌شناختند. اما در سال 1808 با دستور پادشاه لویی بناپارت، برادر ناپلئون بناپارت به آمستردام منتقل شد و اکنون در میدان این شهر قرار دارد و در سال 1835، درب‌های خود را بر روی بازدیدکنندگان باز کرد.

این مکان از معروف ترین موزه های جهان به شمار می‌رود و در حدود 8000 آثار ارزشمند تاریخی برای نمایش به عموم مردم را در دل خود جای داده است. این بنا در حدود دو سال در دست نوسازی و تغییرات بود و سرانجام در سال 2013 با حضور ملکه هلند شروع تازه‌ای از فعالیت را آغاز کرد.

می‌دانید که آمستردام به پایتخت دوچرخه سواری شهرت دارد و این مکان نیز از تأثیر این لقب بی‌نصیب نمانده است. شاید موزه ملی آمستردام تنها موزه‌ای باشد که می‌توانید با دوچرخه از آن بازدید کنید. البته معماری مجلل این بنا که ترکیبی از عناصر گوتیک و رنسانس می‌باشد نیز در جلب توجه بازدیدکنندگان بی‌تأثیر نیست.

این مکان به دلیل نگهداری از تابلوهای تقاشی قرن هفده میلادی بسیار مشهور شد و تمام تلاش خود را برای نمایش آن‌ها به بهترین نحو ممکن انجام داده است. در واقع برای نمایش آن‌ها هجده سالن نگارخانه تأسیس کرد تا از شکوه و جذابیت این آثار زیبا کاسته نشود. مشهور‌ترین این نقاشان هلندی رامبراند و ورمیر بودند. البته باید یادآور شویم که مجموعه‌ای ارزشمند از هنر آسیا نیز در آمستردام قرار دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

موزه دل پرادو | اسپانیا

اغراق آمیز نیست اگر بگوییم موزه دل پرادو، Del Prado Museum یکی از ارزشمندترین گالری‌های هنر دنیاست. آن هم نه تنها در اسپانیا، بلکه یکی از معروف ترین موزه های جهان است. کلمه پرادو در زیان اسپانیایی به معنای علفزار بوده و دلیل نام‌گذاری این مکان به دلیل باغ و علفزارهایی بوده که در اطراف آن قرار داشت. موزه دل پرادو هم اکنون در خیابانی به همین نام در قلب مادرید جای گرفته است.

موزه دل پرادو در سال 1819 افتتاح شد. فلسفه به وجود آمدن آن به دلیل علاقه و شیفتگی ملکه اسپانیا به موزه لوور پاریس است. وی علاقه داشت که مجموعه‌ای عظیم مشابهی در کشور خود تأسیس کند و امروزه شاهد رقابت موزه دل پرادو با لوور در محبوبیت هستیم.

ملکه اسپانیا آثار هنری ارزشمندی را جمع آوری کرد و در این مکان به نمایش گذاشت و در تمام این سال‌ها کشور اسپانیا تمام تلاش خود را برای محافظت از این آثار ارزشمند به نمایش گذاشت به گونه‌ای که در بین جنگ‌های داخلی کشور این آثار را به وسیله کیسه‌های شن در زیر زمین ساختمان پنهان کرد. در اثر این تلاش‌هاست که امروزه این مجموعه عظیم و حیرت آور در شهر مادرید خودنمایی می‌کند.

امروزه موزه دل پرادو در حدود 8600 اثر نقاشی، 1000 اثر مجسمه، بیش از 9000 اثر طراحی، بیش از 6000 اثر چاپ دستی، بیش از 9000 قطعه عکس و آثاری از هنرهای تزئینی را داراست که بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به سمت خود می‌کشد.

موزه دل پرادو جامع‌ترین و بی‌نقص‌ترین مجموعه در خصوص نقاشی‌های اسپانیایی در جهان است. این مکان فرهنگی و غنی شاما مجموعه کاملی از آثار رامبراند، ال گروکو، فرانسیسکو دو گویا، والاسکز، آنتونی ون دایک، هیرونیموس بوش، پیتر بروگل بزرگ، رافائل، تینتورتو، پائولو ورونزی، کلود لورین، پیتر پل روبنس، نیکلاس پواسین، آنتوان واتو، فرانسیسکو دو زورباران و خوزه دی ریبرا می‌باشد و در کنار این آثار ارزشمند مجموعه بی‌نظیری از مجسمه‌های یونانی رومی در آن مشاهده می‌شود.

تمرکز آثاری که در موزه دل پرادو وجود دارند مرتبط با قرن نوزدهم و قبل از آن است که این موضوع برای تاریخ دوستان مسأله ای قابل توجه است.

یادتان باشد که در موزه دل پرادو وقت کم است و آثار بسیار! پس حتماً زمان خود را به خوبی مدیریت کنید تا چیزی را از قلم نیاندازید. از آثاری که نباید به هیچ عنوان بازدید از آن‌ها را از یاد ببرید، باید به تابلوی ندیمه‌ها و پیروزی باکوس اثر ولاسکز، آثار فرانسیسکو گویای که مجسمه آن را در درب ورودی مشاهده می‌کنید، تابلوی باغ خوشی‌ها اثر بوش که از نقاشان محبوب شاه فیلیپ دوم بود، آرتمیس اثر رامبراند، نجیب زاده با دستی بر روی شانه‌ اثر اِل گرکو، سوم ماه می ۱۸۰۸ در مادرید اثر گویا، کاردینال اثر رافائل و رویای یعقوب اثر خوزه دِریبرا اشاره کنیم.

موزه آرمیتاژ | روسیه

موزه آرمیتاژ، Hermitage Museum که در زیان فارسی گاهی به صورت هرمیتاژ نیز در بین مردم خوانده می‌شود، یکی از معروف ترین موزه های جهان به شمار می‌رود که در شهر زیبای سن‌پترزبورگ روسیه واقع شده است. در واقع موزه آرمیتاژ یک خلاصه‌ای از تاریخ این سرزمین پهناور و سلطنت‌هایشان در یک مکان می‌باشد. پس اگر به تاریخ باستانی کشورهایی مثل ایران عزیزمان، مصر، یونان، رم و هند علاقه داشته باشید، می‌توانید از وجود آثار باارزش تمدن‌هایشان در این مکان لذت ببرید.

البته پیدایش موزه آرمیتاژ را مدیون تلاش‌های ملکه الیزابت اول یا کاترین کبیر هستیم. وی در سال 1764، حدود 200 اثر هنری معروف در اروپا مانند رامبرانت، لئوناردو داوینچی، میکل‌آنژ، آنتونی فان دیک، آگوست رودن، کلود مونه، پل سزان، ونسان ون گوگ، پیتر پل روبنس ، پل گوگن و پابلو پیکاسو را خریداری و در نگارخانه‌ای به نام تنهایی یا کنج عزلت جمع آوری کرد، زیرا تنها افراد محدودی توانایی بازدید از آن را داشتند. بدین ترتیب این مکان تا سال 1917 تنها مختص به کاخ سکونتی ملکه تزار‌ها بود و بعد از انقلاب روسیه به فرمان لنین به عنوان موزه انتخاب شد.

بعد از کاترین کبیر نوبت به ملکه ایزابت رسید تا ادامه کار را مدیریت کند. وی به معماری علاقه زیادی داشت و پس دستور داد چند ساختمان زیبا و مجلل برای موزه آرمیتاژ بنا شود. سبک مورد علاقه او باروک بود که در ساخت کاخ زمستانی از آن استفاده کرد. این سبک متعلق به معماری اروپا می‌باشد و هدف آن ایجاد فضایی در مرکز و ورودی بنا و فضاهای دیگر در اطراف آن است.

کاخ زمستانی، یکی از باشکوه‌ترین ساختمان‌های سن پترزبورگ می‌باشد که سال‌ها بعد از ملکه ایزابت میزبان خانواده سلطنی بوده است و با اینکه در سال 1974 ساخته شده اما تا سال 1852 مردم عادی امکان بازدید از آن را نداشتند اما امروزه می‌توانید اتاق‌های مختلف این کاخ را ببینید و از معماری جذاب و دست نخورده آن لذت ببرید.

مطمئنیم با بازدید از این مکان و کالسکه‌های امپراتوری با نقش های طلاکاری شده چوبی در کنار صندلی‌هایی با روکش مخمل و طراحی شده با نقاشی‌های فرانسوی، احساس اشرافیت و بازگشت به دوران امپراتوری به شما دست می‌دهد.

موزه آرمیتاژ دارای سه طبقه است و هر طبقه آن از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود. برای مثال بخشی از طبقه اول مرتبط با مجسمه‌های رومی و خدایان یونانی، جاده ابریشم و شمال قفقاز، سالن هنرهای غرب آسیا، سالن مصر باستان، سالن مربوط به ادوات جنگی، مهاجرت اروپایی‌ها و قرون وسطی، آثار مربوط به عصر آهن و تمدن ناحیه سیبری و بخش هنرهای آسیایی قبل از میلاد تا قرون وسط است.

و در طبقه دوم باید به بخش‌های رنسانس در حوزه فرهنگی ایتالیا، سالن شوالیه‎‌ها و وسایل جنگی، آثار لئوناردو داوینچی، تئاتر آرمیتاژ، سالن هنر هلند، هنر آلمان، سالن معماری و هنر فرانسه، معماری و هنر روسیه، باغ معلق، گالری جنگ سال 1812 میلادی، سالن سیندر هنر fleminsh قرن 17 میلادی، ارمیتاژ جدید، سالن سفید، سالن نقاشی‌های باستانی، سالن نقاشی‌های هلندی قرن 17 میلادی، اتاق نقاشی طلایی، مدرسه رامبرانت، سالن واندیک و بخش رافائل لوجز اشاره کرد.

اما طبقه سوم موزه آرمیتاژ متعلق به آثار فرهنگی و باستانی آسیای شرقی و میهنمان ایران است

مهم‌ترین بخش آن را سالن هنرهای ژاپن، از قرن 18 تا 19 میلادی، سالن هنر و معماری چین از قرن 17 تا 18 میلادی، سالن مجسمه‌های قرون وسطی و باستانی هندی، سالن هنرهای هند و ادوات جنگی هند، سالن فرهنگ مغول، سالن تبت، سالن هنر و فرهنگ بیزانس، سالن هنرهای اسلامی، سالن هنر و صنعت نقره در عصر ساسانی، سالن هنرهای فلزی ایران از قرن 8 تا 20 میلادی، سالن سرامیک و کاشی ایرانی از قرن 15 تا 18 میلادی، سالن مینیاتور ایرانی از قرن 16 تا 19 میلادی و سالن نقاشی های قاجاری تشکیل می‌دهند که دیدن آن‌ها هر ایرانی را سرشار از شعف و ذوق از دیدن بازماندگان نیاکانش می‌کند.

البته شگفتی‌های موزه آرمیتاژ در همین چند خط خلاصه نمی‌شود. در این مکان بیش از 3 میلیون اثر هنری نگهداری می‌شود؛ اما تنها یک سوم آن قابل بازدید است.

این گنجینه شامل مجسمه‌های عتیقه، نقاشی‌ها، هنر کاربردی قرون وسطایی، طلا و جواهرات قرن ۱۸ و ۱۹، یافته‌های باستان‌شناسی، سکه و مجموعه آثار کشورهای شرقی مانند مصر، ایران، چین، تبت و ژاپن می‌باشد. حتی ست شخصی ابزار پزشکی پیتر اول، پرتره‌های خاندان رومانف، مجموعه متنوعی از جواهرات و بزرگ‌ترین کلکسیون موجود از طلای باستانی متعلق به اروپای شرقی و آسیای غربی نیز در این مکان قابل تماشاست.

حتماً برایتان جالب است که بدانید موزه آرمیتاژ شعبه‌هایی رسمی در آمستردام هلند، ونیز ایتالیا در کنار کازان و ویبورگ روسیه دارد. در پنجشنبه اول هر ماه بازدید از موزه آرمیتاژ رایگان می‌شود؛ اما در بقیه روزها باید برای تماشای این شگفتی‌ها بلیط تهیه کنید. می‌توانید بلیط را آنلاین یا به صورت حضوری بخرید. فراموش نکنید آرمیتاژ در روز‌های دوشنبه تعطیل است.

موزه هنر مدرنآمریکا

موزه هنر مدرن یا نوگرا، Museum of Modern Art که به اختصار Moma موما گفته می‌شود؛ یکی از شناخته‌شده‌ترین و معروف ترین موزه های جهان در حوزه هنر است که در شهر نیویورک متعلق به ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است. این مکان در سال 1929 تأسیس شد و شامل آثاری بی نظیر در حوزه هنر معاصر و مدرن است.

موزه هنر مدرن بیش از 135 هزار اثر را در خود جای داده و مجموعه‌ای هنری با بیان بصری را به نمایش گذاشته است که نقاشی، مجسمه، عکس، فیلم، تصاویر، معماری و طراحی را شامل می‌شود. حتی نمای ظاهری ساختمان موزه هنر مدرن نیز بیانگر محتوای متفاوت آن می‌باشد. در نمای آن چند مکعب می‌بینید که به شکلی نامتقارنی بر روی هم طراحی شده‌اند و مدل‌سازی آن را معماران ژاپنی، کازیو سجیما و ریو نیشیزاوا بر عهده گرفته‌اند.

محال است بتوانید تمام آثار موزه هنر مدرن را در یک روز ببینید؛ پس اگر می‌توانید برای آن زمان بگذارید و در هر بار بازدید از آثار به دنبال یک معنای الهام دهنده جدید باشید. اگر یک کودک یا بازدیدکننده کوچک شما را همراهی می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم در طبقه اول ساختمان بخش آزمایشگاه هنر خانواده هیمن توقف کنید. این مکان بهترین نقطه برای آشنایی بیشتر با هنر است.

شاهکار‌هایی مثل شب پر ستاره ونگوگ، نیلوفرهای آبی مونه یا دوشیزگان آوینیون پیکاسو را می توانید در این مکان ببینید و لذت ببرید. اما علاوه بر آن‌ها نحوه نمایش در موزه هنر مدرن به نوع دید شما کمک بسیاری می‌کند. گذرگاه شیشه‌ای پر پیچ و خم ، اجازه مشاهده تمام آثار هنری را از زوایای مختلف و درک بهتر آن‌ها به شما می‌دهد.

موزه مترو پولیتنآمریکا

موزه مترو پولیتن، Metropolitan Museum of Art با بیش از هفت ملیون بازدید کننده در سال، لقب پر بازدیدترین موزه‌ آمریکا را از آن خود کرده است.

مترو پولیتن که در بین عموم با نام مِت Met نیز شناخته می‌شود؛ یکی از معروف ترین موزه های جهان است که علاوه بر آثار آمریکا، آفریقا، آسیا، اقیانوسیه، بیزانس، مصر باستان و کلاسیک باستان، گوشه‌ای از نادرترین تاریخ اسلام و ایران را نیز در خود جای داده است. سنگ آتش زنه‌ای که در مصر یافت شد هم اکنون در این مکان نگهداری می‌شود و از کهن‌ترین و با قدمت‌ترین آثار موزه مترو پولیتن به شمار می‌رود.

موزه مترو پولیتن در سال 1872 تأسیس شد و هم اکنون در قلب شهر نیویورک و در مجاورت سنترال پارک قرار دارد. ساختمان مترو پولیتن ابتدا در خیابان پنجم نیویورک قرار داشت اما در سال 1880 ساختمانی بزرگتر در همان خیابان بنا شد و آثار به ساختمان جدید منتقل شد. طراحی و ساخت این بنا بر عهده کالورت ووکس و یاکوب ری مولد بود و به آن «مت خیابان پنجم» می‌گفتند. اما ساختار فضایی موزه متروپولیتن تغییر پیدا کرد و دو ساختمان به نام‌های «مِت صومعه» و «مِت برویر» به آن اضافه شد.

امروزه شاهد غنی‌تر شدن روز به روز گنجینه‌ی مترو پولیتن هستیم؛ به طوری‌که نام آن به عنوان سومین موزه‌ پربازدید دنیا به ثبت رسیده است. مترو پولیتن دپارتمان‌های مختلفی دارد که شاید جذاب‌ترین قسمت آن دپارتمان اسلحه باشد. در این قسمت سلاح‌هایی از مصر و یونان باستان، امپراتوری روم، خاور نزدیک و شرق باستان، اقیانوسیه، آمریکا و سلاح‌های کارخانه‌ی کلت Colt آمریکا از قرن 19 تا 20 نگهداری می‌شود. حتی می‌توانید سلاح‌هایی را ببینید که توسط شاهزادگان مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت.

دپارتمان هنر خاور نزدیک، آفریقا، اقیانوسیه، آمریکاو آسیا از دیگر قسمت‌های موزه مترو پولیتن است. مجموعه بزرگ تاریخ اسلام و ایران باستان، یکی از مهم‌ترین بخش‌های موزه مترو پولیتن محسوب می‌شود که آثاری از ایران همچون تندیس نقره‌ای گاو نشسته، کاسه زرین میخی‌نگار، بشقاب شکار قوچ، سنگ‌نگاره تخت جمشید و… را می‌توانید در آن ببینید.

افراد دارای ملیت آمریکایی و کودکان زیر 12 سال برای ورود به موزه مترو پولیتن نیاز به تهیه بلیط ندارند؛ اما اگر توریست هستید برای بازدید باید بلیط بخرید.

موزه ویکتوریاانگلستان

موزه ویکتوریا و آلبرت، Victoria and Albert Museum از معروف ترین موزه های جهان است که در زمینه هنر و طراحی فعالیت می‌کنند. این موزه در سال 1852 تأسیس شد اما در سال 1909 تغییر مکان پیدا کرد و به نام ملکه ویکتوریا و پرنس آلبرت نام‌گذاری شد.

موزه ویکتوریا به بزرگ‌ترین موزه هنرهای تزیینی جهان شهرت دارد. جالب است بدانید این مکان یک نهاد غیر دولتی است و با کمک وزارت فرهنگ، رسانه و ورزش اداره می‌شود. این مکان شامل قسمت‌هایی چون گالری مبلمان، جواهرات، مد و منسوجات، معماری، شیشه و سرامیک، مجسمه و گالری آسیاست. معروف‌ترین اثر موزه ویکتوریا در گالری آسیا قرار دارد و آن را با نام ببر تیپو می‌شناسیم.

این مجسمه برای تیپو که سلطان هنوستان بود ساخته شده است. این اثر یک دستگاه مکانیکی است که یک ببر در ابعاد واقعی و در حال حمله به یک سرباز اروپایی ساخته شده است. داخل این دستگاه قطعه‌ای قرار دارد که وقتی به کار می‌افتد، دست سرباز بالا و پایین رفته و از درون آن صدای ناله به گوش می‌رسد. این مجموعه شامل یک خنجر میناکاری ایرانی به همراه غلاف، جعبه عاج فیل اسپانیایی و سبوی مصری متعلق به قرن 10 میلادی می‌باشد.

از دیگر آثار مهم موزه ویکتوریا، مختص به ایران می‌باشد. این اثر، فرش معروف آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی است که در یک صفحه شیشه‌ای به نمایش گذاشته می‌شود.

مجموعه سرامیک و شیشه نیز جذابیت مختص به خود را دارد. در این گالری بیش از 80000 اثر از سرتاسر جهان جمع آوری شده که مجموعه‌ شیشه‌های رنگی انگلیس و اروپا از قرن ۱۲ تا ۱۶ میلادی قابل توجه‌ترین قسمت آن است. مجسمه و گچ‌کاری‌های دیده شده در موزه ویکتوریا نیز جذابیت منحصر به فردی دارد و نسخه‌ کپی تندیس داوود، اثر میکل‌آنژ مهم‌ترین اثر این گالری است.

موزه ون گوگ |هلند

موزه ون گوگ، Van Gogh Museum از معروف ترین موزه های جهان است که آثار یک هنرمند را به نمایش گذاشته است. ونسان ونگوگ نقاش معروف هلندی بود که در سبک پست امپرسیونیسم آثار زیبایی خلق کرده است. این نگار خانه شامل تمام نقاشی‌ها، طرح‌ها و نامه‌های اوست.

موزه ون گوگ در سال 1973 میلادی تأسیس شد و گریت ریتفلد طراحی آن را بر عهده داشت. هرچند عمر او به دنیا باقی نماند و همکارانش پس از مرگ وی طرح او را کامل کردند. طرح جدید و مدرن بیضی‌شکل را کیشو کوروکاوا معماری ژاپنی طراحی کرد و در سال 1999 از آن رو نمایی کرد. البته در سال 2015 تغییرات نهایی در آن صورت گرفت و یک ورودی شیشه‌ای رو به میدان برای دسترسی بهتر مدل سازی شد. موزه ون گوگ در میدان موزه‌ای واقع شده که چند موزه مثل امپراتوری، اشتدلیک آمستردام و تالار کنسرت در اطراف آن مشاهده می‌شود.

آثار ونگوگ را به ترتیب زمان ساماندهی و به ۵ دوره تقسیم می‌کنیم. هلند، پاریس، آرل، سن-رمی (Saint-Remy) و آور سور اواز (Auvers-sur-Oise) از دوره‌های کار این نقاش بزرگ است. از آثار معروف این موزه باید به نقاشی تابلوی گل‌های آفتاب‌گردان، مزرعه گندم و کلاغ، خانه زرد، خودنگاره نقاش، زوج‌های عاشق در باغ، خورندگان سیب زمینی، زنبق‌ها و شکوفه‌های بادام اشاره کرد. با توجه به آثار ون گوگ می‌توانید سیر پیشرفت آثار او را در این نگارخانه ملاحظه کنید.

موزه ون گوگ از دو ساختمان تشکیل شده و ساختمان ریتولد که اصلی‌ترین بخش موزه به شمار می‌رود؛ شامل 4 طبقه است. طبقه همکف شامل کافه و مغازه می‌شود اما در طبقه اول آثار ون گوگ را می‌بینید که به ترتیب زمان چیده شده است. در طبقه دوم فضایی برای نمایشگاه موقت در نظر گرفته شده است و طبقه سوم مختص به هنرمندان معاصر ون گوگ است که ادامه دهنده راه وی بودند. ساختمان کناری که فرمی بیضی دارد نیز دارای سه طبقه است که انتخاب خوبی برای نمایشگاه‌های موقت به شمار می‌رود.

جالب است بدانید ون گوگ در زمان حیات نتوانست از نقاشی‌های خود درآمدی داشته باشد؛ اما تا همین امروز از تأثیرگذارترین نقاشان قرن محسوب می‌شود. درست بعد از مرگ او استعدادش بر همگان نمایان شد و با کمک نزدیکان وی که این آثار به آن‌ها ارث رسیده بود. شما امروزه می‌توانید نمونه‌های کاری این هنرمند را از نزدیک ببینید و تحلیل کنید.

 

  • کدام یک از موزه های جهان برای شما جذابیت بیشتری داشت؟
  • شما علاقه دارید در خصوص تاریخچه کدام موزه اطلاعات بیشتری داشته باشید؟
در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط