دریاچه آویدر کجاست؟

سفر به شمال کشور همیشه از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و بسیاری از افراد از جای جای ایران به شهر‌های شمالی سفر می‌کنند تا از زیبایی‌های بی‌شمار این خطه بهره ببرند. در بین این شهر‌های سر سبز، نوشهر و رویان از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار هستند. نزدیکی جنگل سیسنگان و دریا که در این منطقه قرار دارد موجب جلب توجه بسیاری از توریستان و گردشگران شده است. دریاچه‌ آویدر یا صلاح الدین کلا نیز در شرق شهر نوشهر و نزدیکی پارک جنگلی سی‌سنگان قرار گرفته که زیبایی قابل توجهی دارد.

دریاچه آویدر نوشهر را بیشتر بشناسید

دریاچه آویدر که به اصطلاح در زبان عامیانه گاهی آبیدر نیز خوانده می‌شود؛ در چند کیلومتری شرق نوشهر واقع شده است. جنگل‌های سر سبزی در اطراف این دریاچه زیبا در اثر احداث سد خاکی ایجاد شده، از این رو به آن دریاچه سد آویدر یا دریاچه سد صلاح الدین کلا هم گفته می‌شود. این سد به دست اداره آبیاری منطقه و جهت تأمین آب زمین‌های کشاورزی ایجاد شده است. سد خاکی در سال 1372 به بهره برداری رسید و از طریق رودخانه کجور، آب منطقه را تأمین می‌کند.

دریاچه آویدر از سطح دریا 125 متر ارتفاع دارد و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده که به موهبت نزدیکی به سد خاکی، جنگلی سرسبز و پوشش گیاهی غنی نیز در آنجا وجود دارد. وجود یک جزیره کوچک در میانه این دریاچه نشان از بلندی یک تپه بوده که امروزه با تشکیل دریاچه به زیر آب رفته است. این جزیره کوچک موجب زیبایی دو چندان این دریاچه زیبا شده است. شاید تعجب کنید اما شاید بهتر باشد که اشاره کنیم دریاچه زیبایی که در سریال دل شاهد آن بودید همان دریاچه آویدر است!

آدرس دریاچه آویدر را به راحتی پیدا کنید!

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، اویدر در شرق نوشهر واقع شده است. اگر آدرس جنگل سیسنگان در ذهنتان باشد، قطعاً به راحتی آدرس دریاچه آویدر را پیدا می‌کنید.

از نوشهر به سمت نور که حرکت کردید و از پارک جنگلی سیسنگان حدود ۱۰ کیلومتر دور شدید، در نزدیکی روستای صلاح الدین کلا، تابلویی می‌بینید که مسیر سد خاکی را به شما نشان می‌دهد. سد خاکی بین پارک جنگلی سی‌سنگان و روستای صلاح‌الدین‌کلا قرار گرفته است و با پیش رو گرفتن این جاده می‌توانید به اویدر زیبا برسید.

بیشتر مسیر این جاده آسفالت است و دشواری آنچنانی برای رفت و آمد ندارد. بعد از آن که 5 کیلومتر از روستا‌های صلاح الدین کلای سفید، اولیا و ملاکلا رد شدید؛ منطقه زیبای اویدر را پیش رویتان خواهید دید. روستاهایی چون پی کلا و تاج الدین کلا نیز در نزدیکی این منطقه قرار دارند.

پوشش گیاهی و جانوری منطقه اویدر چگونه است؟

نزدیکی کوه به دریاچه اویدر زیبایی خاصی به منظره آن بخشیده و بکری طبیعت آن نگاه‌ها را به سمت خود می‌کشد. پوشش گیاهی موجود در اویدر همچون بقیه نواحی این استان است که سرسبزی آن، جانی تازه به روحتان می‌بخشد.

شاید به دلیل تنوع منظره‌های زیبای این منطقه باشد که آن را باب دل هر سلیقه‌ای کرده است. نسیم خنکی که روی دریاچه می‌وزد و سرسبزی جنگل‌های اطراف تمام انرژی‌های منفی که دارید را از وجودتان تخلیه می‌کند.

مسأله قابل توجه در زمینه گونه‌های جانوری، حضور جانداران آبزی در دریاچه آویدر نوشهر است. در واقع بعد از احداث سد، این گونه از جانداران امکان زیست پیدا کردند و از انواع آن می‌توان به انواع ماهی‌ها، قورباغه و مار اشاره کرد. از مهم‌ترین آبزیان منطقه دریاچه آبیدر نیز باید به ماهی کپور آب شیرین و آمور اشاره کنیم.

بهترین زمان سفر به دریاچه‌ آویدر

بدون شک هر فصلی از سال که به اویدر سفر کنید از زیبایی‌های آن بی بهره نمی‌مانید؛ اما به دلیل ارتفاعی که از سطح دریا دارد، دارای آب و هوای خنک و مطبوعی است. این آب و هوا باعث شده اویدر در شش ماه اول سال طرفداران بیشتری داشته باشد. در فصل پاییز، اویدر هم شبیه به بسیاری از نقاط این استان می‌شود که جلوه‌ای دل‌انگیز از رنگ‌های متنوع را به نمایش می‌گذارد و این بازی رنگ‌ها در پوشش گیاهی منطقه بر زیبایی‌های آن می‌افزاید.

در نهایت، در فصل زمستان ممکن است به دلیل نزدیکی دریاچه اویدر به یک منطقه کوهستانی، شاهد برف در آنجا باشید. مجموعاً جالب است بدانید که تغییرات آب و هوایی اویدر به گونه ای است که در زمستان هم به بازدیدکنندگان نه نگوید. هر زمان مایل باشید این منطقه گردشگری زیبا پذیرای شماست.

امکانات رفاهی منطقه گردشگری آویدر تمام و کمال است!

مجتمع گردشگری که در دریاچه اویدر مدیریت می‌شود به همه‌ی نیاز‌های شما توجه کرده و کوچک‌ترین امکانات رفاهی تا بهترین لوازم تفریحی را برای شما در این منطقه مهیا کرده است. برخی از این امکانات را یک به یک با شما بررسی می کنیم:

حقیقتاً طبیعت بکر اطراف دریاچه جان می‌دهد برای پیک نیک کردن با خانواده! تصور کنید زیر نور خورشید روی سبزه‌ها در کنار دریاچه‌ای زیبا نشستید و از لحظاتتان در کنار خانواده لذت می برید. دیگر چه چیزی نیاز دارید تا این لذت را افزون کند؟ پیرامون دریاچه، آلاچیق‌هایی برای استراحت مسافران ساخته شده و حتی می‌توانید با برپا کردن چادر استراحت خود را تکمیل کنید.

مسیر‌های همواری در اطراف این دریاچه وجود دارد که می‌تواند برای علاقه‌مندان بسیار جذاب باشد. اگر مایل بودید و امکانش را داشتید، پیشنهاد می‌کنیم این تجربه را از دست ندهید و در حالی که به صدای پرندگان در جنگل‌های منطقه و قورباغه‌های دریاچه آویدر و صدای امواج آرام آب آن گوش می‌دهید؛ مسیری سبز و زیبا را با دوچرخه طی کنید و از فعالیت خود لذت ببرید.

افراد محلی که در روستاهای اطراف زندگی می‌کنند در اطراف دریاچه آویدر حضور دارند و به شما امکان تجربه اسب سواری را در این منطقه می‌دهند. تجربه سوارکاری در کنار دریاچه آویدر می‌تواند یک لذت فراموش‌نشدنی باشد؛ پس با پرداخت هزینه‌ی آن به صاحبانشان، این فرصت را به خود هدیه دهید.

ماهیگیری یکی از بهترین تفریحات در منطقه اویدر محسوب می‌شود. همان‌طور که گفتیم این منطقه دارای ماهی‌های مختلفی است که توجه علاقه‌مندان به این فعالیت را به خود جلب کرده است. پس اگر از ماهیگیری لذت می‌برید این فرصت را از دست ندهید.

مگر می‌شود نزدیک دریاچه باشید و تمایلی برای قایق سواری روی موج‌های آن به سرتان خطور نکند؟ در اطراف دریاچه، اسکله قایق‌سواری قرار دارد و قایق سواری در دریاچه آویدر بر حسب انتخاب شما به دو مدل موتوری و پدالی تقسیم‌بندی می‌شود. با کمک این قایق‌ها می‌توانید به وسط دریاچه بروید و جزیره کوچک آن را از نزدیک ببینید. فکر می‌کنیم دیدن زیبایی‌های دریاچه از نزدیک جذابیت متفاوتی داشته باشد!

وجود سرویس‌های بهداشتی مناسب در جهت حفظ محیط و طبیعت زیبای دریاچه آویدر ضروری است. به همین دلیل سرویس‌های بهداشتی در این مجموعه قرار گرفته که با رسیدگی صحیح همیشه پاکیزه می‌ماند. در واقع رسیدگی این منطقه به نحوی است که هیچ گونه زباله‌ای در هیچ نقطه‌ای از آن مشاهده نمی‌شود.

در دریاچه آبیدر علاوه بر امکان استفاده از مناظر برای عکس‌برداری شخصی، فروشگاهی وجود دارد که می‌توانید از آن لباس‌های محلی و سنتی شمالی را اجاره کنید و با آن‌ها عکس بگیرید. حتی این امکان را دارید که از آن‌ها بخواهید از شما عکاسی کنند و عکستان را چاپ کنند تا همیشه ثبت آن لحظه در کنار دریاچه آویدر را به ذهنتان بسپارید.

باید اشاره کنیم که رستوران، کافی‌شاپ، سفره‌خانه‌ سنتی، سوپر مارکت و… از دیگر امکانات منطقه اویدر به حساب می‌آیند.

اخطار!

در اخطار اول باید بدانید شنا کردن و استفاده از قایق‌های بادی در دریاچه آویدر کاملاً ممنوع است؛ توصیه می‌کنیم مراقب فرزندانتان باشید و اگر به هوای آب تنی و شنا راهی این سفر شدید، بدانید که به هیچ وجه امکان شنا در دریاچه آویدر وجود ندارد؛ پس اگر مایل نبودید برنامه سفر خود را عوض کنید!

اما اخطار دوم کمی شیرین‌تر است. بهتر است دوربین عکاسی خود را به هیچ وجه در منزل جا نگذارید، زیرا مطمئنیم نمی‌خواهید این قاب‌های زیبا را برای عکاسی از دست بدهید.

اقامت در دریاچه آویدر به چه صورت است؟

درست است که مجموعه رفاهی گردشگری مناسبی در این منطقه بنا شده است؛ اما باید بدانید این مجموعه گزینه اقامتی ندارد. پس دو راه پیش روی شماست. می‌توانید در دل جنگل چادر بزنید که البته مستلزم تجهیزات مورد نیاز آن است. در غیر این صورت می‌توانید از اقامتگاه‌ها یا ویلاهای اطراف شهر نوشهر و رویان استفاده کنید و اقامتی ایمن‌تر در شب داشته باشید.

در نهایت اگر قصد یک سفر تابستانی با تفریحات آبی و گشت و گذار در دل طبیعت دارید، پیشنهاد می‌کنیم دریاچه آویدر را در صدر لیست قرار دهید. این موقعیت مکانی برای هر سلیقه‌ای مناسب است و پتانسیل آن را دارد که دل هر بیننده‌ای را ببرد و نگاه او را به خود جذب کند. با نظر ما مخالفید؟ پس چرا امتحان نمی‌کنید؟

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط